15 października – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Październik już od 1985 roku jest miesiącem walki z rakiem, zaś od 2008 roku Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Jego celem jest budowanie świadomości istnienia nowotworów, przełamywanie tabu, nauka samobadania i samokontroli, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która może uratować życie. W tym dniu wpieramy osoby chore i ich rodziny. Znakiem solidarności z nimi jest założenie różowej wstążki.

Każdego roku na raka zapada 130.000 osób, a prognozy wskazują, że za dziesięć lat ich liczba może wzrosnąć do 160 tysięcy. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u płci pięknej. Jest drugą, po raku płuc, przyczyną największej umieralności kobiet w Polsce – szacuje się, że dotyka on 10 000 z nich rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 000 pań.

Przyczyn może być wiele – głównie są to obciążenia genetyczne, tj. zmiany hormonalne, stres, otyłość, zła dieta, używki, brak ruchu i inne czynniki warunkujące współczesny styl życia.

Profilaktyka to podstawa!

W związku z rosnącą liczbą osób umierających każdego roku z powodu Raka Piersi należy uświadamiać, jak ważna jest profilaktyka. Każda dziewczyna, każda kobieta powinna dokonywać samobadania piersi raz w miesiącu – po rozpoczęciu cyklu menstruacyjnego! W Internecie znajdują się gotowe broszury, na których widnieją informacje dotyczące tego, jak samodzielnie wykonać samobadanie. Warto wydrukować jedną z nich i przykleić na lustrze w łazience. Każdego dnia będzie nam przypominać o tym, że należy się przebadać. Dodatkowo każda kobieta powinna regularnie wykonywać USG np. u swojego ginekologa. Jeśli nie mamy pewności czy dobrze wykonujemy samobadanie lekarz może pokazać nam jak je wykonać. Najważniejsze to nie wstydźmy się prosić o pomoc!

Dziewczyny wczesne wykrycie ewentualnych zmian zwiększa szansę na całkowite wyleczenie!

W poniedziałek 11.10 2021 z okazji tego wyjątkowego dnia, w naszym internacie młodzież z wychowawcą Iloną Bałazy-Tryzubiak przeprowadzała akcję „Różowa Wstążka”, która była skierowana do wychowanków i pracowników internatu i szkoły. Wykonano gazetkę ścienną, wręczano ulotki i różowe wstążeczki.

Dziewczyny, pamiętajcie, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, badajcie swoje piersi!

Ta wstążka dotyczy także Ciebie!