ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Biblioteka - nowości czytelnicze

  • Zmierzch
    Stephanie Meyer

    Niezwykle porywająca opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Jej bohaterka, nastoletnia Bella, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tam przystojnego, niezwykle tajemniczego Edwarda Cullena. Chłopak posiada nadludzkie zdolności, a do tego nie można mu się oprzeć. Bella stara się poznać jego mroczne sekrety, narażając tym samym siebie i swoją rodzinę na niebiezpieczeństwo – okazuje się bowiem, że jej ukochany Edward jest… wampirem.

    „Zmierzch” oraz jego kontynuacje zajmują czołowe miejsca na listach bestsellerów i ukazują się olbrzymim nakładem w wielu krajach europejskich. Powieść ta została także zekranizowana – na początku 2009 roku można ją było obejrzeć na ekranach kin.

  • Dom nad rozlewiskiem
    Małgorzata Kalicińska

    Małgorzata ucieka w z Warszawy i układa swoje życie od nowa, na mazurskiej wsi. Odnajduje powoli sens życia i spokój, poznaje… tak, poznaje swoja matkę, z którą rozstała się w dzieciństwie. Jest więc rodzinna przeszłość i teraźniejszość, jest też przyszłość – trzeba myśleć o sobie, o córce, o nowo budowanym pensjonacie. O naniesieniu drewna na jutro, o zrobieniu przetworów na zimę. O miłości. Wspaniała, pełna i ciepła i życiowej mądrości opowieść o drodze, którą trzeba przebyć, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi. W czasach, gdy wszystko idzie Wam ciężko, „pod górkę”, kiedy czujecie się niedokołysani, zmęczeni i nostalgiczni – zajrzyjcie nad Rozlewisko.

  • Powroty nad rozlewiskiem
    Małgorzata Kalicińska

    Kontynuacja „Domu nad rozlewiskiem”. Tym razem opowieść snuje matka głównej bohaterki – Basia. Ukazana historia sięga początków XX wieku, przedstawia losy polskiej rodziny szlacheckiej na Mazurach. Splątane korzenie bohaterów książki – polsko-niemieckie i katolicko-ewangelickie – stanowią tło dla pełnych dramatyzmu historii miłosnych oraz codziennych zdarzeń. Basia opowiada o swoim dzieciństwie, okresie studiów, marzeniach, dramatycznych rozstaniach, poszukiwaniu miłości, dla której warto żyć. W domu zatopionym pośród mazurskich pejzaży dokonują się przedziwne powroty – do siebie, do tradycji, do bliskich. Powroty, które nieraz wymagaja uczciwego pożegnania – z iluzją, z egoizmem, z zazdrością. Basia odnajduje siebie. Osadza, zakorzenia. Powraca.

  • Weronika postaniawia umrzeć
    Paulo Coelho

    Umiera się na wiele sposobów: z miłości, z tęsknoty, z rozpaczy, ze zmęczenia, z nudów, ze strachu… Umiera się nie dlatego by przestać żyć, lecz po to by żyć inaczej. Kiedy świat zacieśnia się do rozmiaru pułapki, wówczas śmierć zdaje się być jedynym ratunkiem, ostatnią kartą, na którą stawia się własne życie. Weronika postanawia umrzeć bez wyraźnego powodu, bez żalu i bez patosu. Może dlatego, że przez ciągłe szukanie zbyt łatwych rozwiązań sprawiła, że jej życie stało się mdłe, jak potrawa bez przypraw, pozbawione ziarna szaleństwa. A gdzie szukać szaleństwa, jeśli nie w domu wariatów, pośród tych, którzy obdarzeni nim zostali w nadmiarze? Weronika uczy się na nowo życia, poznaje siebie samą, zmartwychwstaje. Weronika chce żyć inaczej…

  • Demon i panna Prym
    Paulo Coelho

    Czy człowiek jest z gruntu dobry czy zły? Pewnego dnia do Viscos, małego miasteczka w Pirenejach przybywa tajemniczy nieznajomy. Jego niepokojąca obecność sprawia, że tutejsi mieszkańcy, prowadzący dotąd spokojne, uczciwe, wypełnione pracą życie, w ciągu niespełna tygodnia muszą wybrać pomiędzy Dobrem i Złem. Demon i panna Prym to opowieść o odwiecznej walce, którą toczą w nas światło i ciemność, anioły i demony, dobro i zło a także refleksja nad wolnością wyboru swojej własnej ścieżki, wolnością, którą ma każdy z nas, w każdej chwili życia…

  • Hinduska miłość
    Javier Moro

    Romans obyczajowy: prawdziwa historia hiszpańskiej tancerki, która została hinduską księżniczką, w doskonale opisanych realiach Europy i Indii początku XX wieku. Młody i bogaty radża Singh poznaje w Madrycie szesnastoletnią Anitę Delgado. Wyznaje jej miłość, a ona zgadza się go poślubić i odpływa do egzotycznego księstwa Kapurthali. Tu okazuje się, że radża ma już 4 żony, a angielscy koloniści nie chcą w swym otoczeniu Hiszpanki… Autor korzystał z dziennika, prowadzonego przez bohaterkę; w filmie chce ją zagrać Penelope Cruz.

  • Kiedy wchodziłem do pokoju
    Nicole Krauss

    Oryginalna i mądra powieść psychologiczno-obyczajowa autorki bestsellerowej Historii miłości. Nagle odkryty guz mózgu sprawia, że trzydziestosześcioletni profesor literatury Samson Green traci pamięć. Żona staje się dlań obcą kobietą, przeczytane książki nic nie znaczą. Gdy Samson dostaje propozycje eksperymentalnego wszczepienia cudzej pamięci, decyduje się. Ale kim wówczas będzie? Czy jeszcze sobą? Napisana pięknym, obrazowym językiem, niezwykle sugestywna powieść łącząca wzruszającą historię zagubionego człowieka z traktatem o potędze pamięci.

  • Zasypie wszystko, zawieje…
    Włodzimierz Odojewski

    Słynna powieść, która ze względu na wątek katyński długo nie była w Polsce wydawana w oficjalnym obiegu. Saga rodzinna – wielki fresk z czasów walk polsko-ukraińskich w trakcie II wojny, opowiadający dzieje dwóch braci: polskiego partyzanta i walczącego po stronie Ukraińców. Niezwykła historia rodzinna i ponadczasowa rzecz o ludzkich wyborach, wartościach i namiętnościach. Wybitna proza, odwołująca się do wielkich pytań egzystencjalnych, naznaczona obsesją pamięci, nieuchronności klęski i katastrofy.

  • W stepie, ostach i burzanie
    Włodzimierz Odojewski

    Sławny zbiór opowiadań wybitnego pisarza emigracyjnego, który ukazał się w Instytucie Literackim w Paryżu w 1984. Autor opisuje losy Polaków, okrutnie zaskoczonych przez Historię po 1 września 1939 roku. Relacjonuje wywózkę na wschód, pisze o Starobielsku i Katyniu, stawia ważne pytania. Jak żyć, gdy zawalił się moralny porządek świata? Co zrobić, by nie przestać kochać Boga w sytuacjach ostatecznych?

  • Nina Schenk hrabina von Stauffenberg
    Konstanze von Schulthess

    Córka hrabiego von Stauffenberga, autora najsłynniejszego zamachu na Hitlera, opowiada o losach swej rodziny przez pryzmat matki, Niny Schenk. Poruszający portret kobiety rozsądnej, wykształconej i wtajemniczonej we wszystko, świadomie narażającej życie w imię sprawiedliwości. Po zgładzeniu męża, przetrwała więzienie, obóz i samotnie wychowała pięcioro dzieci… Wstrząsająca historia niemieckiej rodziny, która przeciwstawiła się nazistowskiemu obłędowi, płacąc straszną cenę.

  • Żal
    Hanna Krall

    Cztery głośne książki Hanny Krall pierwszy raz wydane w jednym tomie, m.in. „Dowody na istnienie”, „Taniec na cudzym weselu”, „Tam już nie ma żadnej rzeki”, splątanie ludzkich losów na tle trudnej historii stosunków polsko-żydowsko-niemieckich. „Praca reporterki nauczyła mnie, że historie logiczne, bez zagadek i luk, w których wszystko jest zrozumiałe, bywają nieprawdziwe. A rzeczy, których nijak nie da się wytłumaczyć, zdarzają się naprawdę” – pisze słynna dziennikarka, opisując niewiarygodne przygody swoich bohaterów. W tomie: „Dowody na istnienie”, „Taniec na cudzym weselu”, „Tam już nie ma żadnej rzeki”, „To ty jesteś Daniel”.

  • Smażone zielone pomidory
    Flagg Fannie

    Jest to opowieść o zwykłych ludziach, pełna humoru, wzruszeń i dramatyzmu. Kiedy siwowłosa Cleowa Threadgoode opowiada historię swego życia Evelyn Couch, kobiecie w wieku średnim, przenosi się myślami do Alabamy lat trzydziestych. We wspomnieniach wraca kawiarnia Whistle Stop, która ma dla swych gości dobrą pieczeń, mocną kawę, namiętności, uczucia, śmiech, a nawet zbrodnię… Ta sfilmowana przez Jona Avneta powieść ciągle cieszy się ogromną popularnością.

  • Dziennik Bridget Jones
    Helen Fielding

    Książka niezwykle zabawna, fenomenalna satyra na stosunki międzyludzkie we współczesnych miastach. Ta niesłychanie wciągająca lektura bezbłędnie pokazuje niedole niezamężnej kobiety. Kapitalny obraz życia niezamężnej dziewczyny w latach dziewięćdziesiątych … Czyta się jak skrzyżowanie Anity Loos z Jane Austen i każda kobieta, która kiedykolwiek miała posadę, faceta, a przede wszystkim matkę, będzie umierać ze śmiechu.

  • W pogoni za rozumem
    Helen Fielding

    Bohaterka bestselleru „Dziennik Bridget Jones” nadal zmaga się z problemami w życiu uczuciowym i zawodowym. Związana w końcu z Markiem Darcym, teraz odkrywa uroki wspólnego życia z mężczyzną marzeń. Bridget niesłusznie posądzona o przemyt narkotyków, trafia to tajlandzkiego więzienia … Książka skrzy się humorem i obfituje w celne obserwacje na temat młodych, sfrustrowanych przedstawicieli angielskiej klasy średniej. Zakończenie każe przypuszczać, że nie rozstajemy się z Bridget Jones na dobre.

  • W pogoni za rozumem
    Helen Fielding

    Bohaterka bestselleru „Dziennik Bridget Jones” nadal zmaga się z problemami w życiu uczuciowym i zawodowym. Związana w końcu z Markiem Darcym, teraz odkrywa uroki wspólnego życia z mężczyzną marzeń. Bridget niesłusznie posądzona o przemyt narkotyków, trafia to tajlandzkiego więzienia … Książka skrzy się humorem i obfituje w celne obserwacje na temat młodych, sfrustrowanych przedstawicieli angielskiej klasy średniej. Zakończenie każe przypuszczać, że nie rozstajemy się z Bridget Jones na dobre.

  • Trzydziestka na karku
    Lisa Jewell

    Nadine i Dig przyjaźnią się od dzieciństwa, i teraz, gdy oboje mają już ”trzydziestkę na karku”, nadal są najlepszymi przyjaciółmi. Gdy do Londynu powraca była dziewczyna Diga, Nadine czuje się zagrożona. Postanawia zapobiec ich spotkaniu, nie wiedząc, jaki pociągnie to za sobą konsekwencje…

  • Impreza u Ralpha
    Lisa Jewell

    „Impreza u Ralpha” to dowcipnie napisana historia mieszkańców pewnego domu. Tytułowy Ralph wraz z przyjacielem zakochują się w Jamimie, nowej współlokatorce. Z kolei Karl i Siobhan, którzy mieszkają piętro wyżej, żyją szczęśliwie w nieformalnym związku. Ich domową idyllę zakłóca jedynie Cheri, femme fatale z ostatniego piętra. Jak się okazuje, Cheri nie przebiera w środkach, by osiągnąć cel – a tym celem jest Karl.

  • Seks w wielkim mieście
    Candace Bushnell

    Dobieranie się w pary nie jest rzeczą łatwą – szczególnie we współczesnym zwariowanym świecie. Korzystając z doświadczeń zdobytych podczas pisania felietonów do kolumny towarzyskiej „New York Observera”, Candace Bushnell wprowadza nas w świat singli, którzy rozpaczliwie usiłują znaleźć wyśnioną drugą połowę… Czytaliście o nich wiele razy. Teraz poznajcie prawdę. Bohaterka Seksu w wielkim mieście, dziennikarka Carrie Bradshaw jest uważana za bliską krewną Bridget Jones oraz Ally McBeal. Mimo, że bardziej perwersyjna, podobnie jak one, w głębi duszy jest niepoprawną romantyczką, szukającą swego księcia z bajki.

  • Prosto z mostu
    Jane Green

    To może być opowieść o twojej najlepszej przyjaciółce. Albo o twojej dziewczynie. Może nawet o tobie. Czy jesteś Tashą – bez pary i nadal poszukującą? A może jesteś jedną z jej przyjaciółek? Uzależnioną od namiętności Andy; Mel, która utknęła w stałym związku z draniem; albo Emmą, wiecznie czekającą aż jej druga połowa się oświadczy? Może znasz Andrew – szarmanckiego, przystojnego i zakochanego do nieprzytomności w? samym sobie? Lub Simona – toksycznego faceta, cierpiącego na alergię na poważne związki? Albo Adama – przystojnego, uprzejmego, z poczuciem humoru, ale zbyt miłego, by był seksowny? Wyrusz razem z nimi w poszukiwaniu spełnienia i tego właściwego rodzaju miłości w powieści, która jest pełna humoru, boleśnie uczciwa, czasem smutna, lecz zawsze dotyka sedna sprawy.

  • Imię i nazwisko zastrzeżone
    Jane Siagaloff

    Lizzie Ford jest ekspertem od spraw damsko-męskich. Miłość i seks w wielkim mieście nie mają dla niej żadnych tajemnic. Na łamach poczytnego londyńskiego tygodnika odpowiada na listy zawiedzionych i skrzywdzonych, rozmawia też ze słuchaczami, prowadząc lubianą audycję radiową. Jej sprawy osobiste także wydają się zmierzać w dobrym kierunku po wielu latach nieudanych poszukiwań nareszcie może się wtulić w opiekuńcze ramiona Tego Jedynego – Matta Bakera, czarującego geniusza reklamy, który przekonuje do siebie nawet niechętną mężczyznom jej najlepszą przyjaciółkę.

  • Mężczyzna i chłopiec
    Tony Parsons

    Jeden z największych bestsellerów rynku brytyjskiego ostatnich lat, porównywany do Dziennika Bridget Jones, ale pisanego z męskiego punktu widzenia. Powieść pełna błyskotliwych dialogów, dowcipna, wzruszająca, pobudzająca do śmiechu, ale i do łez. Narrator, Harry Silver, ma doskonałą pracę w telewizji, piękną, kochającą żonę i wspaniałego syna. Przeświadczony iż w dniu trzydziestych urodzin bezpowrotnie skończy się jego młodość, decyduje się na nierozważny krok – seks z koleżanką z pracy. I traci wszystko. Wyrzucony z pracy, opuszczony przez Ginę, która nie umie wybaczyć mu zdrady i jest zdecydowana realizować własne ambicje zawodowe, musi sam zająć się czteroletnim Patem. Stopniowo dojrzewa do roli ojca, odkrywając iż dopiero sprawdziwszy się w niej, staje się w pełni mężczyzną. Pomaga mu to naprawić stosunki z własnym tatą – bohaterem wojennym, człowiekiem twardym, prostolinijnym, przy tym wielkiego serca. W jego życiu pojawia się nowa miłość. Nieoczekiwanie Gina powraca – i pragnie odzyskać swojego syna…

  • S@motność w sieci
    Janusz L. Wiśniewski

    Powieść tak współczesna, że bardziej nie można: z Internetem, elektronicznymi biletami lotniczymi, dekodowaniem genomu i SMS-ami. A przy tym tak tradycyjna jak klasyczna historia miłosna. Powieść o miłości w Internecie. Tej ostatecznej, tej, o której się marzy, takiej, „aby się popłakać i aby dech zaparło”. Wiśniewski analitycznie i urzekająco relacjonuje tę miłość, wprowadzając na przemian nastrój niemal uroczystej czułości, aby kilka linijek dalej zadziwić odważnym erotyzmem. „S@motność”… to także hołd składany mądrości i wiedzy. Splecione kunsztownie z wątkiem miłosnym fascynujące historie o molekułach emocji, o tym, kto tak naprawdę odkrył DNA, i o tym, co po śmierci stało się z mózgiem Einsteina. Przeczytawszy „S@motność”… wie się, że wirtualność Internetu to tylko umowa i że e-mail – tak naprawdę – nie musi się różnić od listu przysłanego przez posłańca.

  • Niania w Nowym Jorku
    Nicola Kraus, Emma Mclaughlin

    Ponad 70 tysięcy egzemplarzy sprzedanych w Polsce. Niania w Nowym Jorku to historia dwudziestokilkuletniej Nanny, która jako opiekunka czteroletniego chłopca staje się świadkiem rodzinnego piekiełka skrywanego za pozorami normalności. Młode autorki, wcześniej pracujące jako zawodowe nianie, z drapieżną ironią ukazały współczesny model rodziny, wynaturzony przez wszechobecny kult konsumpcjonizmu: pozbawioną uczuć matkę, nieobecnego i zajętego romansami ojca i dziecka tęskniącego za miłością i czułością rodziców. Niania w Nowym Jorku to opowieść pełna ciętego humoru, a przy tym wzruszająca i na wskroś prawdziwa. To z jednej strony wariacko śmieszny opis licznych perypetii, a z drugiej – gorzka satyra na styl życia, w którym wszystko ma większą wartość niż uczucia najbliższych. W krótce premiera filmu Niania w Nowym Jorku ze Scarlett Johansson w roli głównej!

  • Rosyjski kochanek
    Maria Nurowska

    Historia miłości pięćdziesięcioletniej kobiety, Polki, i młodszego od niej mężczyzny, Rosjanina, historyka, który przebywa w Paryżu na stypendium naukowym. Tam też dociera z wykładami o literaturze polskiej główna bohaterka i przeżywa pierwszy, wielki i spóźniony romans. Julia zmuszona zostaje do zrewidowania swoich dotychczasowych wyborów w życiu. Stawia opór uczuciu i własnemu ciału. Przegrywa jednak tę walkę. Maria Nurowska gra w swej powieści stereotypami Rosjanina, Polaka, kobiety pięćdziesięcioletniej i w końcu stereotypem romansu.

  • Wierność w stereo
    Nick Hornby

    Powieść Nicka Hornby`ego – pełna pokoleniowego snobizmu, uczuć i wyrzutów sumienia – jest książką, której się nie zapomina. Smutną, śmieszną i prawdziwą. Natychmiast po opublikowaniu stała się powieścią kultową, błyskawicznie uzyskała miano „klasyka”. W wakacje br. na ekrany kin wszedł film Przeboje i podboje, który nakręcono na jej podstawie. Opisuje cierpienia egoistycznego Roba, który rozważa znaczenie kobiet, seksu i Abbey Road. Gdy okoliczności zmuszają go do zastanowienia się nad tym, czym jest samotność, przystosowanie, niepowodzenia i śmierć – poznajemy prawdziwe przesłanie tej książki.

  • Chodźmy razem
    Josie Lloyd, Emlyn Rees

    Bezpretensjonalny styl, swoboda, wartka narracja oraz osadzenie akcji w rzeczywistości lat dziewięćdziesiątych to elementy składowe powieści, którą czyta się z niekłamaną przyjemnością. Książka to pełen erotyzmu opis niemożności porozumienia między płciami, to współczesna Love story. On nie jest w stanie jej zrozumieć, ona nie może jego pojąć. Lecz Ty możesz poczytać o obojgu. On to Jack Rossiter. Ma dwadzieścia siedem lat i wiedzie dość niefrasobliwy żywot, twierdząc, że „życie w pojedynkę jest w porządku, czasem to nawet całkiem niezły ubaw”. Ona to Amy Crosbie, lat dwadzieścia pięć, matura z angielskiego, geografii i sztuki, zawód – wolny, stan cywilny – wolny! I ta ostatnia kwestia spędza jej sen z powiek…

  • Książka ponieką kucharska
    Joanna Chmielewska

    „Uprzejmie zwracam wszystkim uwagę, że: Część zawartych w niniejszym utworze potraw jest bardzo tania. Większość tanich jest pracochłonna. Niektóre są tanie i łatwe (np. kartoflanka z zacierkami). Część jest bardzo droga i skomplikowana. Część tylko bardzo droga. Prawie wszystkie przyrządzałam osobiście, a nigdy w życiu nie miałam czasu dla robót zanikających, do których zalicza się gotowanie. Jeśli zatem ja wytrzymałam, wytrzyma każdy. Osoby całkowicie niedoświadczone, jeśli naprawdę chcą się nauczyć gotować, powinny może nabyć jakąś inną książkę kucharską. Osoby odrobinę doświadczeńsze bez trudu skombinują sobie zestawy smakowe, które zachwycą karmioną rodzinę. Mężczyźni są konserwatywni. Żadnego nie wolno uprzedzać, że dostanie nową potrawę! Jeśli ktoś się po czymś z tego rozchoruje, odpowiedzialności na siebie nie biorę!” – Joanna Chmielewska

    A także:
    Jan Rospuda, Wypisy z codzienności
    Danuta Krystyna Sikorska Cygańskie podwórko, czyli model dla Oruni

NASI PARTNERZY

Skip to content