ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Doradca zawodowy

Doradca zawodowy mgr inż. Alicja Kasprowicz zaprasza uczniów oraz rodziców w dniach:

Poniedziałek
8:45-15:15
 

Wtorek
8:45-11:35
12:20-14:20 

Środa
9:35-13:35

 

Czwartek
8:00-9:45
10:30-14:25

Piątek
9:45-10:45

Poznaj siebie, a w sprawie rynku nie zachodź w głowę, gdy dowiesz się kim jesteś Twe plany będą gotowe.”

O wyborze zawodu decyduje wiele czynników. Każdy chciałby mieć taki, w którym o pracę nietrudno, a i zarobki są wysokie. Jednakże należy również pamiętać, że musi on sprawiać przyjemność. Praca nielubiana, która bywa prawdziwym utrapieniem, prowadzić może do poważnych problemów np. wypalenia zawodowego. Dlatego też zanim zabierzesz się za planowanie kariery zawodowej pomyśl co lubisz robić. Może sprawia Ci frajdę rozwiązywanie zadań matematycznych lub uczenie się języków? Wszystko to ma znaczenie. Na podstawie upodobań możesz stwierdzić, jaki zawód jest dla Ciebie odpowiedni. Być może dzięki temu Twoja przyszła praca będzie tylko i wyłącznie przyjemnością.
Warto zastanowić się w czym tak na prawdę jesteś dobry. W jakiej dziedzinie jesteś ekspertem? Z jakiego przedmiotu masz same 5? A może jesteś świetny w czymś niezwiązanym ze szkołą? Każdy zawód wymaga określonych kompetencji i umiejętności. Bez nich nie będziesz w stanie go wykonywać. Wyobraź sobie akwizytora, który boi się odezwać do innych ludzi, albo informatyka nieumiejącego wykorzystać wszystkich funkcji komputera. To nie ma prawa się udać. Oczywiście niektóre braki można nadrobić. Nie ze wszystkimi jednak jest taka możliwość.
Jesteś zagubiony i zdezorientowany? Nie potrafisz określić i zidentyfikować swoich zdolności? Nie martw się!
Zapraszam na indywidualne zajęcia, dzięki którym odkryjesz swoje kompetencje, dowiesz się jaki zawód do Ciebie pasuje, zaplanujesz swoją drogę zawodową.
Zapraszam, umów się na spotkanie. Czekam właśnie na Ciebie.

Wywiady z naszymi absolwentami

Wywiad uczennicy klasy III D Martyny Brzostek z absolwentką leśnictwa w szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Mam przyjemność rozmawiać z moją starszą siostrą Izabelą, która ukończyła studia na kierunku leśnictwo. Studia inżynierskie odbywała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a magisterskie – w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Obecnie od kilku lat pracuje w Lasach Państwowych. Chciałabym zadać jej kilka pytań dotyczących studiów i pracy w zawodzie.

1. Co skłoniło Cię do wyboru akurat tego kierunku studiów? Czy od zawsze czułaś jakąś więź z przyrodą, z lasami czy był to raczej spontaniczny wybór?

Od zawsze zachwycała mnie przyroda, jeziora, łąki, lasy. Uwielbiam obserwować krajobrazy, wschody i zachody słońca. Przed wyborem studiów nie miałam zbyt sprecyzowanych planów więc postanowiłam, że spróbuję poznać przyrodę i las bardziej, dlatego zdecydowałam się na studia leśne.

2. Jakie zajęcia na studiach sprawiały Ci największą radość, były najciekawsze? A były też może takie, które sprawiały Ci szczególną trudność, z którymi się męczyłaś?

Przekrój przedmiotów na studiach leśnych był bardzo różnorodny, większość z nich była związana z lasem, jednak zdziwiłam się gdy znowu musiałam uczyć się matematyki, za którą, mówiąc delikatnie, niezbyt przepadam. (śmiech) Poza tym matematyka na studiach to już wyższy poziom wtajemniczenia, jednak udało mi się jakoś ją okiełznać. Prawdziwie leśne przedmioty zaczęły się dopiero na 2 i 3 roku studiów. Oczywiście największą przyjemność sprawiały mi zajęcia terenowe, ponieważ podczas nich mogliśmy dowiedzieć się na czym w praktyce polega praca leśnika. Moim ulubionym przedmiotem była natomiast ochrona lasu, co z pewnością było zasługą wykładowcy, który potrafił skutecznie zarazić swoją pasją i przekazać wiedzę.

3. Na początku swojej przygody z Lasami Państwowymi pracowałaś w terenie, obecnie natomiast od dłuższego czasu zajmujesz się pracą biurową. Jakie zalety i wady mają te różne środowiska pracy, które było dla Ciebie przyjemniejsze?

Każda praca ma swoje plusy i minusy, nie ma chyba takiej, która jest idealna. Praca w terenie była przyjemna, ponieważ zapewniała dużo ruchu i oczywiście pięknych widoków. Jednak niestety niekiedy bywała to po prostu ciężka, fizyczna praca. Poza tym praca na świeżym powietrzu wiąże się z tym, że niezależnie od pogody trzeba ją wykonać, czy to deszcz, śnieg, mróz, czy 30-stopniowy upał. Wśród leśników istnieje takie powiedzenie, że nie ma złej pogody jest dobra lub bardzo dobra. Przechodząc do pracy biurowej zaletą jest z pewnością możliwość spędzania czasu w cieple w momencie gdy pogoda za oknem nie zachęca do pracy na zewnątrz, z kolei minusem jest spora ilość dokumentów do sporządzenia na tak zwane „wczoraj”.

4. Jak sądzisz, dla kogo jest praca w tym zawodzie, jakie cechy powinna mieć osoba, która wiązałaby swoją przyszłość z pracą w Lasach Państwowych?

Praca leśnika to zdecydowanie praca dla ludzi z pasją. Jeśli ktoś wiąże przyszłość z pracą w terenie to musi liczyć się z tym, że to czasem ciężka praca. Ponadto trzeba być odpornym na pracę w różnych warunkach pogodowych oraz nie bać się w tej pracy pobrudzić. (śmiech). Jeśli chodzi o cechy, które powinna mieć osoba, która wiąże przyszłość z zawodem leśnika, to cierpliwość, chęć do pracy, obrotność oraz przynajmniej minimalna orientacja w terenie. Jednak praca w Lasach Państwowych to nie tylko las, pracownicy biurowi często muszą zajmować się także innymi dziedzinami wiedzy, takimi jak prawo, księgowość czy informatyka.

5. Jeśli ktoś zastanawia się nad studiami o tematyce przyrodniczej, może rozważa konkretnie leśnictwo, to czy poleciłabyś ten kierunek? Jakich rad byś udzieliła dla takich osób?

Poleciłabym ten kierunek studiów, ponieważ wiele można dowiedzieć się o procesach zachodzących w przyrodzie, o których wcześniej nie miało się pojęcia i poznać ten świat z zupełnie innej strony. A jeśli chodzi o rady, to chciałabym zwrócić uwagę na to, aby nie przejmować się tym, że nikt w rodzinie nie zajmował się leśnictwem. Z doświadczenia wiem, że nie tylko osoby pochodzące z rodzin z tradycjami leśniczymi mogą zdobyć pracę w tej branży.

NASI PARTNERZY

Skip to content