Światowy Dzień Walki z Depresją

Depresja – Akceptujesz – Pomagasz

23 lutego jest obchodzony jako Światowy Dzień Walki z Depresją. Stanowi on okazję do pochylenia się nad tym jakże istotnym tematem. Celem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby oraz konieczności diagnozowania i leczenia.

Depresja to coraz większy problem zdrowotny na świecie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku będzie na pierwszym miejscu wśród najczęstszych chorób. W tej chwili jest na miejscu czwartym, a więc perspektywy są niepokojące. Nadszedł najwyższy czas, aby pożegnać się z mitem, że osoba pogrążona w depresji powinna ,,wziąć się w garść” i ,,nie przesadzać”. Istota depresji jest bardzo złożona, a najbardziej istotnym przejawem jest utrata sensu aktywności , a w konsekwencji życia. Zagrożenie depresją dotyczy osób w każdym wieku.

Nasza szkoła jest jednym z uczestników ogólnopolskiej akcji „Muzyka – wsparcie osób w depresji”. 27 lutego 2022 r. w sali konferencyjnej Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Spychowo odbył się koncert, w którym wystąpił Chór „Pasjonata” ze Świętajna pod kierownictwem Pani Joanny Gawryszewskiej, Zespół „Musique Macabre” ze Świętajna pod kierownictwem Pana Dominika Jastrzębskiego, którego wokalistką jest uczennica klasy I B Rozalia Kozłowska. Część merytoryczną, pod hasłem „Depresja. Akceptujesz – Pomagasz” przedstawiły Panie Bożena Gramowska – pedagog i Agnieszka Pliszka – psycholog z naszej szkoły.

Czujesz niepokój, wahania nastroju, masz kłopoty ze snem, zmienne nastroje, potrzebujesz informacji – zapraszamy do gabinetu pedagoga i psychologa szkolnego.

Bożena Gramowska, Agnieszka Pliszka