Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

jak pomóc młodej osobie w kryzysie  | nastoletnia depresja – poradnik dla młodzieży | nastoletnia depresja – poradnik dla rodziców

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.

Na świecie cierpi na nią ok. 350 milionów ludzi, w Polsce zaś populacja niemal równa populacji Warszawy. Najczęściej diagnozowana jest pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Dwukrotnie częściej dotyka kobiety, coraz częściej diagnozowane są dzieci i młodzież.

Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.

Czujesz, że problem może dotyczyć Ciebie lub kogoś Ci bliskiego?

Warto wiedzieć jak objawia się depresja aby dać szansę sobie lub bliskiej nam osobie na skorzystanie z pomocy i wyjście z choroby. Warto też wiedzieć jak mądrze wspierać w chorobie.

Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.

Jeśli jednak przez co najmniej 14 dni występuje 5 spośród niżej wymienionych symptomów wyszczególnionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oznacza to, że należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza:
– Jesteś smutny przez większą część dnia, niemal codziennie. Często płaczesz.
– Nic Cię nie cieszy. Nie jesteś zainteresowany wykonywaniem codziennych czynności przez większą część dnia, prawie każdego dnia.
– Czujesz się zmęczony prawie każdego dnia.
– Twój apetyt się zmienił, straciłeś lub przybrałeś na wadze.
– Źle sypiasz, cierpisz na bezsenność lub nadmierną senność.
– Czujesz się podniecony lub niespokojny, inni też to zauważają.
– Masz trudności ze skupieniem uwagi i myśleniem niemal każdego dnia. Nawet proste zadania wydają się trudne do rozwiązania, a decyzje niemożliwe do podjęcia.
– Czujesz się bezużyteczny i masz poczucie winy prawie codziennie.
– Odczuwasz napięcie.
– Myślisz o śmierci, o samobójstwie.

NIE LEKCEWAŻ TYCH OBJAWÓW
SKORZYSTAJ Z POMOCY LEKARZA SPECJALISTY

Nieleczona depresja może się nasilać. Czym wcześniej udasz się do lekarza i rozpoczniesz leczenie tym większe są szanse na trwały powrót do zdrowia.

WAŻNE: Do lekarza psychiatry nie trzeba mieć skierowania, nie obowiązuje też rejonizacja.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości możesz je zdać lekarzowi na stronie (www.forumprzeciwdepresji.pl) lub zadzwonić pod:
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA:  22 654 40 41
czynny w poniedziałki w godzinach: 17.00 – 20.00.

Pamiętaj! Każdy ma prawo prosić o pomoc. Znajdziesz ją również tu:
– www.forumprzeciwdepresji.pl
– Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
– Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12

Pierwszym kontaktem mogą być Twoi bliscy – rodzice, przyjaciele. Możesz zwrócić się również do swojego wychowawcy, psychologa bądź pedagoga szkolnego.

Opracowała:
Magdalena Lipińska-Wąsik, psycholog szkolny