CZAS NA NORWICH!!!

Od 17 do 28 lipca uczestniczyłam w 2-tygodniowym metodycznym kursie dla nauczycieli języka angielskiego w ramach projektu „Wysokie kwalifikacje nauczyciela gwarancją efektywnej edukacji” z programu Erasmus+ Akcja 1: Mobilność kadry edukacji szkolnej.

Wybrany przeze mnie kurs „Video and Image in Language Teaching” obejmował 55 godzin zajęć warsztatowych w akredytownym prze British Council ośrodku szkolenia nauczycieli NILE w Norwich w Wielkiej Brytanii. Szkolenie przeprowadzone było dla grupy 10 nauczycieli z Polski, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Hiszpanii i Tajlandii, a prowadzone było przez charyzmatycznego Jamiego Keddie – autora wielu metodycznych książęk i bloga edukacyjnego dla nauczycieli języka angielskiego „Lessonstream”.

Celem udziału w projekcie było podnoszenie jakości nauczania i znajomości języków obcych poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod nauczania takich jak film video oraz materiały wizualne w edukacji i storytelling. Udział w kursie metodycznym pozwolił mi również nabyć nowe praktyczne umiejętności związane z technologią informacyjno – komputerową.

Kurs zagraniczny wyposażył mnie w możliwość wykorzystania w procesie nauczania różnorodnych materiałów autentycznych. Po kursie wróciłam z całym pakietem pomocy naukowych, dzięki którym, na bieżąco uatrakcyjniam zajęcia oraz bardziej potrafię zaangażować ucznia. Niecenioną wartość stanowił też bogaty program popołudniowych wykładów, koncertów oraz wycieczek po historycznych zakątkach średniowiecznego Norwich czy pobliskiego zabytkowego Cambridge.

Najważniejszym rezultatem projektu jest zmiana, którą spostrzegam – zwiększenie mojej wiedzy i wzrost kompetencji, ale też motywacja do prowadzenia zajęć w sposób atrakcyjniejszy dla ucznia. Udział w tym kursie to niezwykłe doświadczenie, w czasie którego spotkałam osobiście takie autorytety w dziedzinie metodyki ELT jak Jamie Keddie i znany na całym świecie Jeremy Harmer oraz miałam okazję do dzielenia się spostrzeżeniami na temat edukacji w międzynarodowym gronie nauczycieli. To jak naładowanie akumulatora na cały rok szkolny, kształcenie poprzez nawiązanie współpracy z innymi nauczycielami z placówek europejskich oraz dające dużą satysfakcję rozwijanie własnych umiejętności językowych.

Mariola Sypniewska