POZNAJEMY OXFORD!!!

Od 10 lipca uczestniczyłam w 2-tygodniowym kursie dla nauczycieli języka angielskiego „Creative Teaching in the Secondary and Adult English Language Classroom” w Oxfordzie. Moje szkolenie było częścią projektu „Wysokie kwalifikacje nauczyciela gwarancją efektywnej edukacji” programu Erasmus+ Akcja 1: Mobilność kadry edukacji szkolnej.

Już od początku projektu w 2016 r. szukając dla siebie szkoły i kursu kierowałam się następującymi kryteriami: prestiż szkoły w Wielkiej Brytanii, tematyka kursu dopasowana do wieku uczniów naszej szkoły oraz wysoki poziom nauczania języka angielskiego. Szkoła, którą w końcu wybrałam to Lake School of English Oxford. Według magazynu English Language zajmuje ona 3-cie miejsce spośród wszystkich szkół językowych w Wielkiej Brytanii. Szkoła ta posiada także akredytacje takich organizacji jak British Council, English UK oraz Quality English. Mój kurs prowadzony był na poziomie CEFR C2/Proficiency dzięki czemu odświeżyłam i rozwinęłam swoje umiejętności językowe.

Uczestnikami kursu było dziewięcioro nauczycieli języka angielskiego z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Czech, Węgier i Bułgarii. Ja byłam jedyną polką. Zajęcia odbywały się na Wydziale Nauk o Biznesie Uniwersytetu Oxfordzkiego. Kurs składał się z 48 godzin lekcyjnych obejmujących między innymi zagadnienia: jak w atrakcyjny sposób uczyć gramatyki, krytycznego myślenia, idiomów, kolokacji, poprawnej wymowy itd. Poza zagadnieniami stricte metodycznymi kurs zawierał także takie kwestie jak: zmiany zachodzące w języku angielskim, kultura i życie codzienne czy system edukacji w Wielkiej Brytanii. Zdobytą wiedzę teoretyczną mogłam wraz z innymi nauczycielami poszerzyć o wspaniałe doświadczenia z wizyty w szkole średniej Oxford Spires Academy, po której oprowadzała nas i odpowiadała na nasze pytania dyrektor szkoły.

Kurs zawierał także wycieczki z przewodnikiem po historycznych zakątkach Oxfordu i Christ Church College, Uniwersytetu Oxfordzkiego. Nauka i czas wolny spędzony w międzynarodowym środowisku umożliwiły mi rozwinięcie wielu umiejętności np. w komunikowaniu się z innymi, pracy w środowisku międzynarodowym czy występowaniu przed grupą.

Dzięki wymianie doświadczeń i zdobytej wiedzy wszyscy nauczyciele języków naszej szkoły biorący udział w projekcie nie tylko wzbogacą swój warsztat pracy i uatrakcyjnią swoje lekcje ale także stworzą jeszcze bardziej zgrany zespół.

Anna Sarbiewska