Październik miesiącem zwierząt – zbiórka karmy i udział w Światowym Dniu Zwierząt w schronisku „Cztery łapy” w Szczytnie

Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia, nie widzę w nich zwierzęcia.

Widzę w nich istotę żywą.

Widzę w nich przyjaciela.

Czuję duszę.”

A.D. Williams

O bezdomnych, potrzebujących zwierzętach należy pamiętać i pomagać im przez cały rok. Jednak jesienne chłodne poranki i myśl o mroźnej zimie bardziej wyczulają na krzywdę i potrzeby bezdomnych zwierząt. Ich bezdomność niestety wynika z ludzkiej bezmyślności i bezduszności, zatem to my, ludzie, mamy obowiązek zatroszczyć się o opuszczone, zaniedbane zwierzęta.

Młodzież ze Szkolnego Wolontariatu pierwszy weekend października – miesiąca poświęconego zwierzętom – rozpoczęła niezwykle pracowicie. W piątek i sobotę (1-2.10.) przeprowadzono zbiórkę karmy w markecie Kaufland w Szczytnie. Jak zawsze kupujący nie zawiedli. Udało się zebrać ok. 420 kg karmy dla psów i kotów. Były też smaczki i worek żwirku.

W niedzielę, 3 października, w schronisku „Cztery łapy” w Szczytnie obchodzono Światowy Dzień Zwierząt. Był to dzień otwarty. Można było zobaczyć teren schroniska i być może wypatrzeć ukochanego pupila do adopcji. Wiele osób przyniosło karmę, koce i przysmaki dla zwierząt. Jako szkoła przywieźliśmy karmę zebraną w Kauflandzie. Przekazaliśmy do schroniska ok. 300 kg karmy. Pozostałą karmę (ok. 100 kg) przekazaliśmy Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Szczytnie do rozdysponowania wśród osób dokarmiających koty wolno żyjące. Dwie z naszych uczennic, Julia i Daria, chętnie pomogły w przeprowadzeniu loterii fantowej dla schroniskowych gości.

To był pracowity weekend, ale pogoda dopisała, zbiórka karmy była udana, psy i koty zostały wygłaskane. Jest radość i satysfakcja, że można pomóc i choć przez chwilę urozmaicić życie bezdomnych zwierząt ze schroniskowych boksów.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich kupujących, którzy dołożyli swoją paczkę karmy na nasz wspólny cel.

W przeprowadzeniu zbiórki karmy pomagały następujące osoby:

Kacper Golon 1a, Oliwia Gwardiak 1b, Anna Gałązka 1b, Zuzanna Mróz 1b, Gabriela Płoska 2d, Anna Bogacka i Kinga Tomaszek z 3b, Sylwia Kaczmarczyk 3B. Szczególne podziękowania dla Julii Świerczewskiej i Darii Jedynak z 1c – które w ciągu tych trzech dni – codziennie znalazły czas, by pomóc w działaniach dla zwierząt.

Opiekun Szkolnego Wolontariatu

Irena Dobryłko