ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Konferencja „Bądź bezpieczny w sieci Internet”

W ramach działań związanych z Dniem Bezpiecznego Internetu w czwartek 08.02.2024 r. w Zespole Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie odbyła się konferencja pt. „Bądź bezpieczny w sieci Internet”, poświęcona walce z cyberprzestępczością i sposobami jej przeciwdziałania przy współudziale Akademii Policji w Szczytnie oraz Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Uczestniczył w niej również Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Radosław Drach.

Na początku prelegent nadkom. dr Konrad Kordalewski z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie przybliżył temat „Co to jest stalking, cyberbullying, jak bronić się przed prześladowcą”, czyli osobą, która poprzez aplikacje uporczywie kogoś nęka.

O odpowiedzialności prawnej nieletnich za zachowania demoralizujące oraz popełnione czyny karalne w kontekście stalkingu oraz cyberbullyingu opowiedziała st. sierż. Joanna Manelska z Zespołu Profilaktyki Społecznej z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

Prelegentka podkom. Bożena Piersa z Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie zaznajomiła młodzież z „Bezpiecznym korzystaniem ze smartfona – rodzajami ataków i bezpieczeństwem naszych danych.” oraz ich ochronie.

Prelegent z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie, kom. Michał Podbielski poruszył temat „Fake News – jak sprawdzić wiarygodność informacji w Internecie?” W trakcie prezentacji omówił również temat tego, w jakim celu powstają fake newsy oraz jak można odnaleźć wiarygodne informacje w sieci.

Cyberprzemoc pojawia się pod różną postacią w komentarzach, memach czy nagraniach wideo. Potrafi manipulować, znieważać, zniesławiać, hejtować czy kraść tożsamość. Powoduje negatywne emocje takie jak: lęk, osamotnienie, rozpacz. Może dotknąć każdego, tych najmłodszych i tych nieco starszych. Mamy nadzieję, że zaproszeni Prelegenci z Akademii Policji w Szczytnie oraz Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie omówili wyczerpująco temat groźnych zjawisk wirtualnego świata, jego zagrożeń oraz sposobów przeciwdziałania.

Justyna Lubowiecka

Galeria zdjęć

NASI PARTNERZY

Skip to content