ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Dane teleadresowe

SZKOŁA:  Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno  |   (+48) 89 624 28 18  |  zsnr3@loszczytno.edu.pl

INTERNAT:  Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno  |  (+48) 89 624 28 20  |   internat@loszczytno.edu.pl

Godziny pracy: 7:30 – 15:30
Tel.: (+48) 89 624 28 18
Email: zsnr3@loszczytno.edu.pl

PONIEDZIAŁEK – CZWARTEK:  7.30-16.00
PIĄTEK: 7.30-15.15

Projekt ekologiczny „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”

Założenia projektu:

– uświadomienie społeczności szkolnej istoty dbania o rośliny zielone oraz celu ich pielęgnacji w przestrzeniach zamkniętych;

– zainstalowanie na trzech kondygnacjach wewnątrzszkolnych tzw. „zielonych ścianek” – konstrukcji stworzonych z roślin zielonych.

Cele:

– integracja społeczności szkolnej wokół działań na rzecz poszanowania zasobów środowiska lokalnego;

– zaangażowanie w prace projektowe społeczności szkolnej poprzez planowanie działań i zagospodarowywanie oraz dbanie o wspólną przestrzeń;

– podniesienie atrakcyjności wnętrz szkolnych oraz zwiększenie filtracji powietrza wewnątrz budynku.

Termin realizacji: luty-czerwiec 2022

Działania:

– ogłoszenie zbiórki roślin zielonych w klasach, które wykorzystane będą do stworzenia konstrukcji na korytarzach – luty 2022

– monitorowanie wzrostu zebranych roślin, relacje uczniów – luty- czerwiec 2022

– zbiórka funduszy na zakup materiałów do konstrukcji „zielonych ścianek” na szkolnych korytarzach – maj 2022

– montaż konstrukcji i systemów nawadniania, nasadzanie roślin – czerwiec 2022

Efekty:

W czerwcu 2022 na trzech kondygnacjach wewnątrz budynku znajdą się piękne roślinne konstrukcje z własnym systemem nawadniania, które będą odświeżać powietrze na naszych korytarzach i staną się dodatkowym atutem wizualnym.

Koordynatorzy: Justyna Olbryś, Jadwiga Meyza, Joanna Michalecka, Małgorzata Olbryś

Pierwszy etap - Zbiórka roślin w klasach

Pierwszy etap naszego projektu to zbiórka w klasach roślin zielonych, które wykorzystamy do stworzenia tzw. zielonych ścianek.

Wśród roślin doniczkowych są takie, które doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza, dostępne niemal w każdym domu:
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum), Rapis wyniosły (Rhapis excelsa), Bluszcz pospolity (Hedera helix), Paprotka (Nephrolepis exaltata), Dracena obrzeżona (Dracaena marginata), Epipremnum złociste (Epipremnum aureum), Sansewieria (Sansevieria trifasciata), Trzykrotka (Tradescandia), Zielistka (Chlorophytum).

Na wiosnę wystarczy rozmnożyć je wegetatywnie (przez podział kępy korzeniowej), rozsadzić do doniczek, a jedną przynieść do klasy. Będzie przyjemnie zielono i co najważniejsze: powietrze w Waszej klasie będzie nawilgocone i zdrowe, bo natlenione.

Każda klasa będzie miała okazję dokonać własnych obserwacji wzrostu przyniesionych do sal roślin, relacjonowania przebiegu tego procesu, pielęgnacji roślin, a następnie przekazania ich do instalacji w przygotowanych do tego konstrukcjach.

Zadbajmy wspólnie o przyjazny wygląd naszej szkoły!

Pierwsze relacje klasowe - termin: 29 kwietnia!

Relacje klasowe - klasa 3b

Kwiaty na nasze zielone ścianki powoli sobie rosną… Załączamy zdjęcia roślinek wyhodowanych przez naszych maturzystów, absolwentów kl. 3b