ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Dane teleadresowe

SZKOŁA:  Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno  |   (+48) 89 624 28 18  |  zsnr3@loszczytno.edu.pl

INTERNAT:  Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno  |  (+48) 89 624 28 20  |   internat@loszczytno.edu.pl

Godziny pracy: 7:30 – 15:30
Tel.: (+48) 89 624 28 18
Email: zsnr3@loszczytno.edu.pl

PONIEDZIAŁEK – CZWARTEK:  7.30-16.00
PIĄTEK: 7.30-15.15

Projekt ekologiczny „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”

Założenia projektu:

– uświadomienie społeczności szkolnej istoty dbania o rośliny zielone oraz celu ich pielęgnacji w przestrzeniach zamkniętych;

– zainstalowanie na trzech kondygnacjach wewnątrzszkolnych tzw. „zielonych ścianek” – konstrukcji stworzonych z roślin zielonych.

Cele:

– integracja społeczności szkolnej wokół działań na rzecz poszanowania zasobów środowiska lokalnego;

– zaangażowanie w prace projektowe społeczności szkolnej poprzez planowanie działań i zagospodarowywanie oraz dbanie o wspólną przestrzeń;

– podniesienie atrakcyjności wnętrz szkolnych oraz zwiększenie filtracji powietrza wewnątrz budynku.

Termin realizacji: luty-czerwiec 2022

Działania:

– ogłoszenie zbiórki roślin zielonych w klasach, które wykorzystane będą do stworzenia konstrukcji na korytarzach – luty 2022

– monitorowanie wzrostu zebranych roślin, relacje uczniów – luty- czerwiec 2022

– zbiórka funduszy na zakup materiałów do konstrukcji „zielonych ścianek” na szkolnych korytarzach – maj 2022

– montaż konstrukcji i systemów nawadniania, nasadzanie roślin – czerwiec 2022

Efekty:

W czerwcu 2022 na trzech kondygnacjach wewnątrz budynku znajdą się piękne roślinne konstrukcje z własnym systemem nawadniania, które będą odświeżać powietrze na naszych korytarzach i staną się dodatkowym atutem wizualnym.

Koordynatorzy: Justyna Olbryś, Jadwiga Meyza, Joanna Michalecka, Małgorzata Olbryś

Pierwszy etap - Zbiórka roślin w klasach

Pierwszy etap naszego projektu to zbiórka w klasach roślin zielonych, które wykorzystamy do stworzenia tzw. zielonych ścianek.

Wśród roślin doniczkowych są takie, które doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza, dostępne niemal w każdym domu:
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum), Rapis wyniosły (Rhapis excelsa), Bluszcz pospolity (Hedera helix), Paprotka (Nephrolepis exaltata), Dracena obrzeżona (Dracaena marginata), Epipremnum złociste (Epipremnum aureum), Sansewieria (Sansevieria trifasciata), Trzykrotka (Tradescandia), Zielistka (Chlorophytum).

Na wiosnę wystarczy rozmnożyć je wegetatywnie (przez podział kępy korzeniowej), rozsadzić do doniczek, a jedną przynieść do klasy. Będzie przyjemnie zielono i co najważniejsze: powietrze w Waszej klasie będzie nawilgocone i zdrowe, bo natlenione.

Każda klasa będzie miała okazję dokonać własnych obserwacji wzrostu przyniesionych do sal roślin, relacjonowania przebiegu tego procesu, pielęgnacji roślin, a następnie przekazania ich do instalacji w przygotowanych do tego konstrukcjach.

Zadbajmy wspólnie o przyjazny wygląd naszej szkoły!

Pierwsze relacje klasowe - termin: 29 kwietnia!

Relacje klasowe - klasa 3b

Kwiaty na nasze zielone ścianki powoli sobie rosną… Załączamy zdjęcia roślinek wyhodowanych przez naszych maturzystów, absolwentów kl. 3b

Ciąg dalszy relacji

Kolejne roślinki, które czekają na zainstalowanie!

Drugi etap - zbiórka funduszy

Kiermasz ciast

W czwartek 19 maja podjęliśmy pierwszą próbę zebrania środków na sfinansowanie naszego szkolnego projektu „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”. Kiermasz ciast okazał się świetnym pomysłem i przyciągnął społeczność szkolną. Dodatkową atrakcją było "łowienie cukierków" za pomocą urządzenia użyczonego przez naszą uczennicę.

Ze sprzedaży wypieków udało nam się zebrać łącznie aż 959,21 zł, co przybliża nas do realizacji części naszego projektu, czyli zakupu instalacji do montażu zielonych ścianek w budynku szkoły.

Drugi etap - zbiórka funduszy

Akcja "Tydzień dla zdrowia"

W dniach 6-10 czerwca w tymczasowo uruchomionym sklepiku szkolnym zachęcaliśmy naszą społeczność szkolną do dbania o zdrowie, oferując świeże owoce i warzywa serwowane w zestawach śniadaniowych, wiosennych kanapkach, sałatkach czy deserach.

Każdego dnia staraliśmy się przygotować coś innego, choć największą popularnością cieszyły się wśród uczniów gofry z owocami. Zaangażowanie młodzieży było przeogromne i zainteresowanie ,,sklepikiem” rosło z dnia na dzień.

Podsumowując naszą tygodniową akcję - osiągnęliśmy zysk ze sprzedaży produktów w kwocie 484,67 zł, co łącznie z pieniędzmi zebranymi na kiermaszu ciast daje nam 1443,88 zł funduszu, który przeznaczymy na nasz szkolny projekt ekologiczny „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”. Liczymy, że już niebawem zazieleni się w murach naszej szkoły.

Trzeci etap - montaż "zielonej ścianki"

Zazieleniło się w naszej szkole! W dniach 12-15 lipca przystąpiliśmy do prac montażowych. Powstał pierwszy ogród wertykalny!

Nasz szkolny projekt ekologiczny „Wertykalne Ogrody Sobieskiego” zakładał stworzenie trzech ścianek – utworzyliśmy pierwszą - w bliskim sąsiedztwie laboratorium biologicznego. Zamontowaliśmy także system nawadniający, by rośliny były regularnie i równomiernie nawilżane.

Udało nam się przygotować ponad 70 nasadzeń do umieszczenia na naszej „zielonej ściance”. Miejsc nieobsadzonych zostało nam jeszcze około 30.

Łączny koszt ścianki wyniósł 1175,33 zł.

We wrześniu kontynuujemy nasze działania!