ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Projekt ekologiczny „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”

Założenia projektu:

– uświadomienie społeczności szkolnej istoty dbania o rośliny zielone oraz celu ich pielęgnacji w przestrzeniach zamkniętych;

– zainstalowanie na trzech kondygnacjach wewnątrzszkolnych tzw. „zielonych ścianek” – konstrukcji stworzonych z roślin zielonych.

Cele:

– integracja społeczności szkolnej wokół działań na rzecz poszanowania zasobów środowiska lokalnego;

– zaangażowanie w prace projektowe społeczności szkolnej poprzez planowanie działań i zagospodarowywanie oraz dbanie o wspólną przestrzeń;

– podniesienie atrakcyjności wnętrz szkolnych oraz zwiększenie filtracji powietrza wewnątrz budynku.

Termin realizacji: luty-czerwiec 2022

Działania:

– ogłoszenie zbiórki roślin zielonych w klasach, które wykorzystane będą do stworzenia konstrukcji na korytarzach – luty 2022

– monitorowanie wzrostu zebranych roślin, relacje uczniów – luty- czerwiec 2022

– zbiórka funduszy na zakup materiałów do konstrukcji „zielonych ścianek” na szkolnych korytarzach – maj 2022

– montaż konstrukcji i systemów nawadniania, nasadzanie roślin – czerwiec 2022

Efekty:

W czerwcu 2022 na trzech kondygnacjach wewnątrz budynku znajdą się piękne roślinne konstrukcje z własnym systemem nawadniania, które będą odświeżać powietrze na naszych korytarzach i staną się dodatkowym atutem wizualnym.

Koordynatorzy: Justyna Olbryś, Jadwiga Meyza, Joanna Michalecka, Małgorzata Olbryś

Rok szkolny 2021/2022

Pierwszy etap - Zbiórka roślin w klasach

Pierwszy etap naszego projektu to zbiórka w klasach roślin zielonych, które wykorzystamy do stworzenia tzw. zielonych ścianek.

Wśród roślin doniczkowych są takie, które doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza, dostępne niemal w każdym domu:
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum), Rapis wyniosły (Rhapis excelsa), Bluszcz pospolity (Hedera helix), Paprotka (Nephrolepis exaltata), Dracena obrzeżona (Dracaena marginata), Epipremnum złociste (Epipremnum aureum), Sansewieria (Sansevieria trifasciata), Trzykrotka (Tradescandia), Zielistka (Chlorophytum).

Na wiosnę wystarczy rozmnożyć je wegetatywnie (przez podział kępy korzeniowej), rozsadzić do doniczek, a jedną przynieść do klasy. Będzie przyjemnie zielono i co najważniejsze: powietrze w Waszej klasie będzie nawilgocone i zdrowe, bo natlenione.

Każda klasa będzie miała okazję dokonać własnych obserwacji wzrostu przyniesionych do sal roślin, relacjonowania przebiegu tego procesu, pielęgnacji roślin, a następnie przekazania ich do instalacji w przygotowanych do tego konstrukcjach.

Zadbajmy wspólnie o przyjazny wygląd naszej szkoły!

Pierwsze relacje klasowe - termin: 29 kwietnia!

Relacje klasowe - klasa 3b

Kwiaty na nasze zielone ścianki powoli sobie rosną… Załączamy zdjęcia roślinek wyhodowanych przez naszych maturzystów, absolwentów kl. 3b

Ciąg dalszy relacji

Kolejne roślinki, które czekają na zainstalowanie!

Drugi etap - zbiórka funduszy

Kiermasz ciast

W czwartek 19 maja podjęliśmy pierwszą próbę zebrania środków na sfinansowanie naszego szkolnego projektu „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”. Kiermasz ciast okazał się świetnym pomysłem i przyciągnął społeczność szkolną. Dodatkową atrakcją było "łowienie cukierków" za pomocą urządzenia użyczonego przez naszą uczennicę.

Ze sprzedaży wypieków udało nam się zebrać łącznie aż 959,21 zł, co przybliża nas do realizacji części naszego projektu, czyli zakupu instalacji do montażu zielonych ścianek w budynku szkoły.

Drugi etap - zbiórka funduszy

Akcja "Tydzień dla zdrowia"

W dniach 6-10 czerwca w tymczasowo uruchomionym sklepiku szkolnym zachęcaliśmy naszą społeczność szkolną do dbania o zdrowie, oferując świeże owoce i warzywa serwowane w zestawach śniadaniowych, wiosennych kanapkach, sałatkach czy deserach.

Każdego dnia staraliśmy się przygotować coś innego, choć największą popularnością cieszyły się wśród uczniów gofry z owocami. Zaangażowanie młodzieży było przeogromne i zainteresowanie ,,sklepikiem” rosło z dnia na dzień.

Podsumowując naszą tygodniową akcję - osiągnęliśmy zysk ze sprzedaży produktów w kwocie 484,67 zł, co łącznie z pieniędzmi zebranymi na kiermaszu ciast daje nam 1443,88 zł funduszu, który przeznaczymy na nasz szkolny projekt ekologiczny „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”. Liczymy, że już niebawem zazieleni się w murach naszej szkoły.

Trzeci etap - montaż "zielonej ścianki"

Zazieleniło się w naszej szkole! W dniach 12-15 lipca przystąpiliśmy do prac montażowych. Powstał pierwszy ogród wertykalny!

Nasz szkolny projekt ekologiczny „Wertykalne Ogrody Sobieskiego” zakładał stworzenie trzech ścianek – utworzyliśmy pierwszą - w bliskim sąsiedztwie laboratorium biologicznego. Zamontowaliśmy także system nawadniający, by rośliny były regularnie i równomiernie nawilżane.

Udało nam się przygotować ponad 70 nasadzeń do umieszczenia na naszej „zielonej ściance”. Miejsc nieobsadzonych zostało nam jeszcze około 30.

Łączny koszt ścianki wyniósł 1175,33 zł.

We wrześniu kontynuujemy nasze działania!

Rok szkolny 2022/2023

Dalsza pielęgnacja naszego ogrodu wertykalnego

Po wakacjach wróciliśmy pełni sił do pracy przy pielęgnacji posadzonych przez nas roślinek. Wrzesień i październik upłynął nam na cotygodniowych przeglądach stanu kwiatów umieszczonych w konstrukcji – podlewaniu, przycinaniu i uzupełnianiu miejsc do tej pory nieobsadzonych. Efekt nadal zadowalający i cieszący oczy. A my przygotowujemy już kolejną roślinność, którą przeznaczymy nie tylko do obsadzania wolnych miejsc, ale i drugiej „zielonej ścianki”.

Kolejna zbiórka roślin do „zielonych ścianek”

Lubisz zieleń? To wspaniale! Koło „Love zieLOne” zaprasza do dalszego udziału w szkolnym projekcie „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”. Nasz cel to stworzenie kolejnej zielonej ścianki (tym razem na drugim piętrze), aby nie tylko zadbać o ładny wygląd naszych szkolnych wnętrz, ale także o jakość powietrza na korytarzach.
Zachęcamy każdego, kto chciałby przyczynić się do stworzenia kolejnej „zielonej ścianki”, do przynoszenia do klas nowych sadzonek lub kwiatów, których z różnych względów nie chce się dłużej trzymać w swoim domu. Obiecujemy zaopiekować się nimi!
Jakie kwiaty przynosimy? Takie, które doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza, czyli:
skrzydłokwiat (Spathiphyllum), rapis wyniosły (Rhapis excelsa), bluszcz pospolity (Hedera helix), paprotka (Nephrolepis exaltata), dracena obrzeżona (Dracaena marginata), epipremnum złociste (Epipremnum aureum), sansewieria (Sansevieria trifasciata), trzykrotka (Tradescandia), zielistka (Chlorophytum).
Zachęcamy także do dzielenia się z nami zdjęciami roślinek, które przekazujecie oraz z obserwacji etapów ich wzrostu.
Zadbajmy wspólnie o przyjazny wygląd naszej szkoły!

Kiermasz ciast koła ekologicznego

24 listopada szkolne koło ekologiczne „LOve zieLOne” zorganizowało w holu głównym kiermasz ciast. Jego celem było wsparcie projektu „Wertykalne Ogrody Sobieskiego” i zebranie funduszy na utworzenie kolejnej „zielonej ścianki”. Ze sprzedaży ciast uzyskaliśmy łącznie 1135 zł, za co bardzo wszystkim dziękujemy! Zachęcamy do dalszego wspierania projektu i przynoszenia do klas roślin, które chcielibyście, aby uzupełniły nasz ogród wertykalny i dzielenia się fotografiami z obserwacji ich wzrostu.

Koło ekologiczne z dofinansowaniem Akademii Fundacji BOŚ

Z przyjemnością informujemy, że nasze szkolne koło ekologiczne „LOve zieLOne” otrzyma grant w wysokości 5000 zł na szkolny projekt „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”. Członkowie koła w ramach dofinansowania zamierzają przede wszystkim zadbać o podłączenie systemu nawadniania zasilanego z odnawialnego źródła energii do obecnej i powstającej „zielonej ścianki”. W planie jest także założenie kwietnej łąki na szkolnym podwórzu i tym samym stworzenie przestrzeni przyjaznej owadom.

Akademia Fundacji BOŚ to ogólnopolski konkurs grantowy, adresowany do młodzieży szkolnej oraz studentek i studentów. Celem konkursu jest wspieranie zespołów uczniowskich i studenckich, najlepiej działających w obszarze ochrony środowiska. Warunkiem dofinansowania jest pozytywna ocena dotychczasowych osiągnięć, a także całego projektu działań.

Ogromnie się cieszymy i dziękujemy za wsparcie i wyróżnienie!

Stała pielęgnacja zielonej ścianki

Przez całe pierwsze półrocze roku szkolnego 2022/2023 nasi uczniowie pilnie zajmowali się pielęgnacją roślinek na zielonej ściance. W oczekiwaniu na realizację kolejnego etapu naszego projektu, czyli stworzenia następnej konstrukcji i zamontowania systemu nawadniania, zasilanego energią odnawialną już do obu naszych ogrodów wertykalnych, pierwszo- i drugoklasiści pilnowali, aby kwiaty były zadbane i odpowiednio nawodnione. Zaplanowaliśmy umieszczenie nowej ścianki na drugim piętrze w tym samym pionie, w którym znajduje się pierwsza z konstrukcji.

Jakie rośliny znajdują się w naszym ogrodzie wertykalnym? Nie zabrakło w nim epipremnum, paproci, bluszczu oraz skrzydłokwiatów, które zapewniają nie tylko czyste powietrze na naszych korytarzach, ale i dodają walorów estetycznych. W naszych domach i pracowniach szkolnych zadbaliśmy także o pielęgnację nowych rozsad kwiatów przeznaczonych na umieszczenie w ogrodzie wertykalnym.

Zapraszamy na Facebooka!

Nasze koło ekologiczne ma już także swój profil na Facebooku. Można znaleźć tam bieżące informacje o działalności i przeprowadzanych akcjach. Zapraszamy do obserwowania!

Kolejny ogród wertykalny

Długi czas oczekiwaliśmy na konsultację z fachowcem, aby doradził nam w kwestii montażu nowego systemu nawadniania. Po spotkaniu zapadła ostateczna decyzja, by ścianki pozostawić podłączone na stałe do łącza wodnego.

Pod koniec maja udało nam się zakupić wszystkie niezbędne materiały do zamontowania głównej konstrukcji naszego kolejnego ogrodu wertykalnego – donice modułowe, a nasi niezastąpieni panowie konserwatorzy zadbali, by trafiły one na właściwe miejsce na drugim piętrze. Tak oto druga ścianka powoli zaczęła powstawać i zapełniać się kwiatami.

Roślinki rozrosły się nie tylko na naszej pierwszej ściance, nowe rozsady pielęgnowane w domach i pracowniach w szkole były także coraz bardziej okazałe, choć z przyczyn niezależnych od nas musieliśmy odwlec umieszczenie ich wszystkich jednocześnie w nowo powstałej konstrukcji. Nasi uczniowie z niemałym zaangażowaniem przygotowali w czerwcu 2023 r. nowe sadzonki roślin do umieszczenia ich w donicach na drugim piętrze.

Dzielimy się krótką fotorelacją z tego procesu.

Rok szkolny 2023/2024

Projekt „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”

Nasze „zielone ścianki” zyskują coraz bardziej na wyglądzie. Dzięki pomocy panów konserwatorów od drugiej połowy listopada cieszymy się dodatkowym oświetleniem ogrodów wertykalnych.

Teraz szczególnie w okresie zimowym roślinki będą lepiej doświetlone, co z pewnością przyniesie dodatkowe korzyści dla ich rozwoju i wzrostu. A lepszy wzrost naszych roślinek to więcej tlenu na szkolnych korytarzach, a co za tym idzie – lepszy komfort naszej pracy, nauki i samopoczucia.

Sprzęt oświetleniowy mogliśmy zakupić w ramach grantu Fundacji Banku Ochrony Środowiska, który zdobyliśmy w ubiegłym roku szkolnym w konkursie Akademia Fundacji BOŚ.

NASI PARTNERZY

Skip to content