ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Szkolny wolontariat 2015/2016 - nasze akcje

Wolontariuszki w Fundacji "Zwierzęta Eulalii"

We wrześniu ubiegłego roku do szkolnego wolontariatu zgłosiła się spora grupka uczennic z klas pierwszych. W ciągu roku szkolnego brały udział w wielu akcjach organizowanych w szkole lub poza nią (zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska, zbiórka żywności, Wielka Orkiestra Kudłatej Pomocy). Część dziewcząt bardzo zaangażowała się w wolontariat na rzecz schroniska „Cztery Łapy” w Szczytnie. Systematycznie w niedziele wychodzą z psami na spacery, przyzwyczajają je do smyczy, głaszczą, tulą, szczotkują skołtunioną sierść. Dla szczeniaków to proces socjalizacji, dla starszych – często skrzywdzonych przez człowieka psów – resocjalizacja. Zwierzęta uczą się na nowo ufać człowiekowi, a dobroć i łagodne ręce młodych wolontariuszek dają im nadzieję, że również człowiek może być przyjacielem psa.Po półrocznych wspólnych działaniach zaproponowałam uczennicom wyjazd do miejsca przyjaznego tak ludziom, jak i zwierzętom. Wyjazd miał być jednodniowy, wręcz kilkugodzinny, dlatego miejsce to musiało znajdować się blisko Szczytna.

Znalazłam. Zyzdrojowa Wola 6, okolice Babięt. Tak jak zapewne wielu z was, tak i mnie, nazwa tej miejscowości niewiele mówiła. Tylko jedna osoba spośród moich znajomych tam była, a kilka zna miejsce jedynie ze słyszenia. Aż dziwne, bo to niezwykłe, magiczne miejsce. Na kilkudziesięciu hektarach ciekawie ukształtowanego terenu, w otoczeniu lasów, ma swoją siedzibę Fundacja „Zwierzęta Eulalii”, założona 18 lat temu przez Eulalię Wojnicz w Mrągowie, a kilka lat temu przeniesiona do Zyzdrojowej Woli. Z informacji na stronie internetowej fundacji dowiadujemy się, że jej „główna misja to pomoc i ratowanie zwierząt trzymanych w złych warunkach. Fundacja walczy również z procederem wywozu polskich koni na rzeź oraz działa na rzecz poprawy warunków ich transportu”.

Wraz z kilkunastoma wolontariuszkami wybrałyśmy się tam w drugą sobotę kwietnia. Do głównych zabudowań fundacji dojechałyśmy drogą wśród alei drzew. Na miejscu przywitała nas młoda, energiczna kobieta – właścicielka, założycielka fundacji – Eulalia Wojnicz wraz z córką Telimeną. Pojawili się również czworonożni mieszkańcy – dziesiątka przyjaznych psiaków w różnym wieku.

Pobyt rozpoczęłyśmy od przejazdu bryczką malowniczymi drogami Puszczy Piskiej. Powożąc zaprzęgiem Eulalia opowiedziała swoją historię. Zaczęło się przed laty od opieki nad kilkoma opuszczonymi zwierzętami. A że Eulalia kocha zwierzęta odkąd pamięta, to ich los nie był jej obojętny – marzyła o stworzeniu azylu dla niechcianych, skrzywdzonych zwierząt. I jak sama powiedziała, trzeba mieć marzenia, i robić wszystko, by je zrealizować. Po latach marzenia stały się rzeczywistością. Wielu dobrych, wrażliwych ludzi, których spotkała, pomogło jej założyć Fundację, zagospodarować teren, którego ostatecznie stała się właścicielką. Obecnie rzesza ludzi dobrej woli zasila konto fundacji wpłatami, finansuje utrzymanie zwierząt poprzez wirtualne adopcj, bądź pomoc rzeczową (np. słupki ogrodzeniowe).

Dzień był pochmurny i zimny, więc po przejażdżce rozgrzałyśmy się przy ognisku, piekłyśmy kiełbaski, a chętnych do jedzenia nie brakowało – szczególnie wśród towarzyszących nam psów. Cierpliwie czekały na ciepłe kąski. Dziewczyny przy bardzo prostej zabawie „rzut podkową do beczki” świetnie się bawiły. Miało być łatwo, ale częściej podkowy zamiast trafić do beczki, lądowały obok. Chętne i odważne osoby mogły spróbować jazdy na koniu. Dla większości było to nowe doświadczenie i odbywało się pod czujnym okiem Eulalii. Tylko jedna z uczestniczek – Julia – już wcześniej jeździła konno, więc ona mogła pokłusować na wspaniałej klaczy.

Miałyśmy możliwość zobaczenia, nawet pogłaskania ogiera zimnokrwistego, który został wykupiony przez fundację przed sprzedażą i wywózką na rzeź. Obecna właścicielka dużo na nim jeździ, zaprezentowała też sztuczki, których go nauczyła (skok przez przeszkody, kłanianie się, przyklękanie). I pomyśleć, że tak piękny, energiczny, młody (6 lat) ze wspaniałą, zaplecioną w warkocz grzywą koń, miał trafić na rzeź!!! Tym razem Julia, ze względu na narowistość konia, tylko w obecności trenerki mogła przez chwilę na nim pojeździć.

Na koniec obejrzałyśmy w zagrodach stadko kóz, owiec, świnek wietnamskich i nowego mieszkańca, Sylwka – świnkę ze skręconą sierścią. Wygląda niezwykle oryginalnie i nieco zabawnie. Na terenie fundacji przebywa ok. 30 koni, kucyki, osły, owce, świnki wietnamskie, kozy, kury, indyki oraz psy. W sumie prawie 100 zwierząt. Fundacja oprócz zbierania datków, zarabia organizując zimą kuligi, latem biesiady, wesela, przejazdy bryczką. Warto zorganizować tu dzieciom i młodzieży dzień integracji, a także rodzinne wyjazdy na łono przyrody. Indywidualne zwiedzanie jest bezpłatne.

Właścicielka zachęcała młodzież do wakacyjnego wolontariatu. Latem, na kilka tygodni, przyjeżdżają do fundacji młodzi ludzie, którzy poznają codzienną pracę ze zwierzętami, szczególnie końmi, pomagają w pielęgnacji, uczą się zachowań zwierząt, za co w zamian mogą bezpłatnie jeździć konno.

Choć od wyjazdu minęło już kilka tygodni, wspomnienia są nadal żywe, uwiecznione na zdjęciach. Wiele z nas nie poprzestanie na ich oglądaniu, z pewnością jeszcze nie raz i nie dwa odwiedzimy Fundację „Zwierzęta Eulalii” w Zyzdrojowej Woli, do czego wszystkich zachęcamy.O fundacji, jej potrzebach i formie pomocy można przeczytać na stronie: www.eulalia.pl

Udział wzięły: Klaudia Echt, Aleksandra Dziczek, Wiktoria Kwiecień, Karolina Łada, Julia Pek, Wiktoria Łukaszewska, Natalia Piórkowska, Alicja Płoska, Katarzyna Chorążewicz, Martyna Dykty i Julia Gawrońska

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za pokrycie kosztów transportu do Zyzdrojowej Woli.

Opiekun Szkolnego Wolontariatu: Irena Dobryłko

Galeria zdjęć

1 MAJA 2016 rok - Wystawa Zwierząt Domowych - amfiteatr MDK

Tegoroczną majówkę rozpoczęła Wystawa Zwierząt Domowych w amfiteatrze przy Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. Dla mieszkańców miasta była to dobra okazja, by pochwalić się swoimi czworonożnymi pupilami. Zaprezentowano również psy ze schroniska „Cztery Łapy” w Szczytnie. Wolontariuszki z naszej szkoły, które już od września ubiegłego roku, systematycznie w weekendy wyprowadzają psy na spacery, w przeddzień wystawy wyczesały wybrane psiaki oraz dobrały odpowiednie obroże i smycze. W sumie przedstawiono 8 suczek i 2 psy. Celem tej akcji jest promocja adopcji młodych, ale też kilkuletnich czworonogów. Miło było zobaczyć na scenie właścicieli z psami adoptowanymi przed laty ze schroniska, ich psią wdzięczność, radość i przywiązanie do „swojego” człowieka.

Nasze wolontariuszki bardzo zaangażowały się w pomoc podopiecznym schroniska i idąc z duchem czasu założyły schroniskowy Instagram, na którym udostępniają zatrzymane w kadrze chwile spędzane z bezdomniakami, także zachęcają do adopcji. Zapraszamy do zaglądania zarówno na Instagram, jak i stronę FB szczycieńskiego schroniska.

Poniżej link do Instagramu:
https://www.instagram.com/4lapyschronisko/

W wydarzeniu udział wzięły: Klaudia Echt 1b, Julya Pek 1b, Aleksandra Dziczek 1b, Alicja Płoska 1c, Karolina Łada 1c

Galeria zdjęć

WIELKA ORKIESTRA KUDŁATEJ POMOCY 4 EDYCJA 30.11.- 06.12.2015 r.

Celem Wielkiej Orkiestry Kudłatej Pomocy (WOKP) jest przede wszystkim realna pomoc bezdomnym zwierzętom w Schronisku „Cztery Łapy” w Szczytnie. Do tej pory skupialiśmy się przede wszystkim na zbiórce rzeczowej: karma, koce, miski, akcesoria do zabawy i pielęgnacji zwierząt etc. Również i tym razem można było przez cały tydzień w ten właśnie sposób włączyć się w akcję.

Obserwacja rzeczywistości pozwala wyciągnąć wnioski, że wielu ludzi nie dostrzega w zwierzętach istot czujących i potrzebujących zaspokajania ich podstawowych potrzeb, np. dostępu do pożywienia, światła, odpowiednich warunków przetrzymywania. Dlatego w tegorocznej edycji WOKP pojawił się element edukacyjny, wychowawczy. Poniedziałek 30 listopada był dniem spotkania młodzieży klas I licealnych ze specjalistami, miłośnikami zwierząt i wolontariuszami. Odbyło się ono pod hasłem „Ludzie wśród zwierząt, zwierzęta, wśród ludzi”, by podkreślić, że te dwa „światy” funkcjonują obok siebie, ale i przenikają się i to człowiek odpowiedzialny jest za jakość życia i ludzkiego, i zwierzęcego. Prelekcje wygłosił dr n. wet. Jerzy Piekarz – Powiatowy Lekarz Weterynarii – przybliżył treść ustawy o ochronie zwierząt, zwracając uwagę na odpowiedzialność i obowiązek ludzi wobec czworonogów. Bardzo ważny i ciekawy temat problemów zdrowotnych zwierząt poruszyła lek. weterynarii Anna Strzelbicka – Pietrowicz z Gabinetu Weterynaryjnego w Świętajnie. Uczestnicy zyskali wiedzę, że zadbany pies czy kot w domu (odrobaczony, odpchlony) ma wpływ na zdrowie domowników, szczególnie dzieci. Państwo Monika i Konrad Karchutowie opowiedzieli o swojej pracy terapeutycznej z udziałem zwierząt (szczególnie o dogoterapii i hipoterapii) wśród dzieci z niepełnosprawności ruchową i intelektualną. Gościliśmy również przedstawicieli policji: podkom. Anetę Choroszewską – Bobińską, pełniącą funkcję Oficera Prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie oraz st. sierż. Marcina Mrozińskiego, który opowiedział o swojej pracy i wyszkolonym psie do wykonywania zadań w służbie policyjnej. Na koniec zaprezentował umiejętności owczarka niemieckiego – Pumy. Ostatnią zaproszoną prelegentką była Klaudia Danielska – wieloletnia wolontariuszka w szczycieńskim schronisku. Przybliżyła działania podejmowane przez wolontariuszy, ilustrując je licznymi zdjęciami.

Mieliśmy też przyjemność i zaszczyt gościć p. Ewę Czerw, Prezesa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Szczytnie. Pani Prezes zachęciła młodzież do zwracania uwagi na los zwierząt i do zgłaszania przypadków zaniedbań wobec nich. Również w poniedziałek na stronie internetowej szkoły został ogłoszony konkurs „Czy znasz prawa zwierząt?”. Polegał na udzieleniu odpowiedzi na 5 pytań.

Przez cały tydzień na ścianach korytarzy szkolnych wisiały tablice ze zdjęciami zwierząt oczekujących na adopcję w schronisku, a także zdjęcia wolontariuszek podczas pobytów w schronisku i w czasie zbiorek karmy.

W piątek 4 grudnia, jak co roku, odbył się kiermasz ciast, ozdób i kart świątecznych. Karty i ozdoby zostały wykonane głównie przez uczennice ze szkolnego wolontariatu pod czujnym okiem p. Magdaleny Zyśk i p. Anny Bryk. Dzięki dobrej organizacji Samorządu Uczniowskiego każda z klas przyniosła ciasto lub ciasteczka. Pani Nina Gałązka już po raz drugi przekazała na kiermasz blaszkę pysznego sernika. Od samego rana przygotowaniem stoisk i sprzedażą dzielnie zajmowały się wolontariuszki. Podczas kiermaszu, wśród osób, które podały poprawne odpowiedzi na pytania konkursowe, ogłoszone w poniedziałek, wylosowano 4 nagrody książkowe, ufundowane przez TOZ. Po południu odbyło się spotkanie uczennic ze szkolnego wolontariatu, by świętować Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Obecna na spotkaniu Prezes TOZu p. Ewa Czerw ufundowała dla wolontariuszek słodkie upominki.

W niedzielę jako prezent na Mikołajki wolontariusze zafundowali psiakom ze schroniska spacery, a kotom drapanie za uszami.

Kwotę 652 zł, zebraną na piątkowym kiermaszu, po konsultacjach z kierownictwem schroniska przeznaczyliśmy na zakup ok. 100 kg karmy suchej i w puszkach, kilkanaście metalowych misek oraz 60 litrów żwirku dla kotów. Dodatkowo w szkole w ciągu tygodnia WOKP zebraliśmy ok. 30 kg karmy, miskę, garnki, kołderki. Również młodzież z internatu wraz z p. Jusytną Lubowiecką zorganizowała mini kiermasz ciastek, z którego dochód w wysokości 60 zł przeznaczono na zakup kilku kilogramów karmy dla kotów. Całość została przekazana 9 grudnia na ręce pani kierownik schroniska – Maryli Rogalskiej.

Wiele osób, zwłaszcza nauczyciele, jeszcze jakiś czas po oficjalnym zakończeniu akcji, przynosili dary dla zwierząt. Można powiedzieć, ze akcja tak naprawdę zakończyła się w niedzielę 20 grudnia, kiedy to ostatecznie zawieźliśmy dary p. Anny Tobolewskiej i razem z wolontariuszami wygłaskaliśmy koty i odbyliśmy świąteczne spacery z psiakami połączone z sesją fotograficzną nowo przybyłych do schroniska zwierząt. Zdjęcia te zamieszczane są na stronie FB naszego schroniska, by promować adopcje i szukać dobrych domów, a czasami znaleźć właścicieli zwierząt, które się zagubiły.Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu, wsparli rzeczowo podczas zbiórki.

Serdeczne podziękowania za wsparcie i pomoc w przygotowaniach dla: Prezesa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Szczytnie, Dyrekcji marketu Kaufland w Szczytnie oraz Dyrekcji Powiatowego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Szczytnie; wszystkich zaproszonych prelegentów za otwartość i chęć współpracy; nauczycieli współorganizujących: p. Monice Chorążewicz, p. Magdalenie Zyśk i p. Annie Bryk; uczennic działających w szkolnych wolontariacie; Samorządu Uczniowskiego i całej społeczności szkolnej za czynne włączenie się w pomoc czworonogom ze schroniska oraz promocję odpowiedzialnych zachowań wobec zwierząt.
RADOŚĆ I SATYSFAKCJA Z POMAGANIA – BEZCENNE

Irena Dobryłko
Organizator i koordynator wydarzenia

Polecane linki:
Piszą o nas:
http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/16272,Szczytno-Wielka-Orkiestra-Kudlatej-Pomocy.html

http://www.szczytno.piw.gov.pl/aktualnosc/33/wielka-orkiestra-kudlatej-pomocy

https://kurekmazurski.pl/kudlata-pomoc-po-raz-czwarty-2015120854627/

http://szczytno.wm.pl/318663,Wielka-Orkiestra-Kudlatej-Pomocy.html#axzz3v2kxeyPi

Galeria zdjęć

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI 5 GRUDNIA 2015 R.

W pierwszy weekend grudnia w całej Polsce Banki Żywności przeprowadzały zbiórkę żywności dla najuboższych. W Szczytnie organizatorem akcji był Środowiskowy Dom Samopomocy z Jedwabna. W pięciu sklepach naszego miasta zbierano żywność trwałą, długoterminową, by rzeczywiście w każdym domu, mimo niedostatku na co dzień, Boże Narodzenie było radosnym świętowaniem, by nikt nie był głodny.
Jako szkoła mieliśmy swój udział w tym wydarzeniu. 5 grudnia uczennice ze szkolnego wolontariatu w sklepie Lidl w godz. od 9.00 do 16.00 dzielnie zachęcały kupujących do włączenia się w pomoc żywnościową dla potrzebujących. Ofiarność ludzi była duża. Kosz przeznaczony na produkty zapełniał się szybko. Oprócz cukru, mąki, oleju, konserw etc. wielu klientów sklepu nie zapomniało o smakołykach dla dzieci: były czekolady, cukierki, batony.
Dziękujemy wszystkim za okazane serce i realne wsparcie.

Irena Dobryłko

Więcej informacji o Świątecznej Zbiórce Żywności i różnorodnych formach wsparcia dla najuboższych na stronie:
http://www.bankizywnosci.pl/pl/aktualnosci/podziel-sie-twoje-zakupy-na-bank-trafia-do-potrzebujacych-br-wez-udzial-w-swiatecznej-zbiorce-zywnosci-br.html

Galeria zdjęć

20-21 LISTOPADA 2015 r. - ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA "CZTERY ŁAPY" W SZCZYTNIE

Zima tuż, tuż, dlatego po raz drugi wzięliśmy udział w zbiórce karmy dla psów i kotów ze szczycieńskiego schroniska. Tym razem miejscem akcji był market Kaufland. Dzięki wielkiej hojności kupujących przez dwa dni, 20 i 21 listopada, zebraliśmy ponad 300 kg karmy suchej i mokrej (był też żwirek dla kotów 😉 ). W akcję zaangażowali się uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Szczytnie – członkowie szkolnego koła LOP „Tur” oraz uczennice z naszej szkoły, działające w szkolnym wolontariacie. Nad organizacją i przeprowadzeniem zbiórki czuwały Panie: Alina Borodziuk (Gimnazjum nr 1), Nina Gałązka (ZS nr 3) oraz Irena Dobryłko (ZS nr 3) Wszystkim, którzy okazali serce bezdomnym zwierzakom ze schroniska, SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

Galeria zdjęć

16-17 października 2015 r. - zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska "Cztery Łapy" w Szczytnie

16 i 17 października w marketach Lewiatan i Intermarche przeprowadzono akcję zbierania karmy dla zwierząt ze schroniska „Cztery Łapy” w Szczytnie. Do zakupu i przekazania karmy zachęcały wolontariuszki z naszej szkoły, a organizatorem i koordynatorem akcji była pani Irena Dobryłko – opiekun Szkolnego Wolontariatu.

Do pomocy włączyły się również osoby spoza szkoły: studentka WSPol, jedna z uczennic Gimnazjum nr 2, a w sprawach organizacyjnych wsparcia udzieliła wieloletnia wolontariuszka w schronisku – Pani Klaudia Danielska.

Klienci sklepów okazali wielką życzliwość i hojność. Udało nam się zebrać aż 370 KILOGRAMÓW KARMY różnego rodzaju – suchą, w puszkach, w saszetkach, a nawet makaron, który również przyda się do przygotowywania posiłków dla zwierząt. Każdy, kto okazał pomoc, otrzymał od wolontariuszek słowa podziękowania i mały upominek – cukierek.

Bardzo cieszymy się z dużego sukcesu zbiórki. To dowód, ze ludzie nie są obojętni na los i potrzeby bezdomnych zwierząt.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA WSPARCIE.

Zuzia Enerlich 1d

W akcji udział wzięły:

Szkolny Wolontariat: Weronika Andrzejewska (3sa), Zuzanna Enerlich (1d), Julya Pek (1b), Magdalena Olbryś (1a), Katarzyna Tomaszewska (1b), Wiktoria Kwiecień (1b), Klaudai Echt (1b), Iga Łojek (1b), Natalia Bałdyga (1d), Alicja Płoska (1c), Katarzyna Chorążewicz (1c).
Goście spoza ZS nr 3: Martyna Warżołek (studentka WSPol w Szczytnie), Magdalena Fąk (Gimnazjum nr 2 w Szczytnie), Pani Klaudia Danielska (wolontariuszka w schronisku „Cztery Łapy” w Szczytnie).
Organizator i koordynator: Pani Irena Dobryłko – Opiekun Szkolnego Wolontariatu

Galeria zdjęć

Światowy Dzień Zwierząt w Schronisku "CZTERY ŁAPY" w Szczytnie - 4 października 2015r.

W niedzielę 4 października obchodzono Światowy Dzień Zwierząt. Był to jednocześnie dzień otwarty w Schronisku „Cztery Łapy” w Szczytnie. Jako wolontariuszki pomagałyśmy w przygotowaniu tego miejsca dla odwiedzających. Część z nas oprowadzała przybyłych gości, prezentowała psy, wyprowadzała je na spacery, a pozostali spędzili ten czas wśród kilkudziesięciu kotów.

Dzięki pięknej pogodzie i licznym odwiedzającym główni bohaterowie dnia, czyli czworonożni podopieczni, skorzystali ze spacerów, a co najważniejsze, zwierzęta miały bezpośredni – poza kojcem – kontakt z ludźmi. Wielu gości wspomogło schronisko przynosząc karmę dla psów i kotów. Ucieszył nas fakt, że wśród odwiedzających były osoby, które rozważały adopcję czworonoga ze schroniska.

Aleksandra Dziczek i Klaudia Echt z 1b


Wolontariuszki: Katarzyna Chorążewicz (1c), Klaudia Echt (1b), Wiktoria Łukaszewska (1c), Lorena Mikulska (1c), Julya Pek (1c), Alicja Płoska (1c)
Więcej o wydarzeniu na stronie schroniska na FB
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.962996880424476.1073742290.283135638410607&type=3

Galeria zdjęć

NASI PARTNERZY

Skip to content