Pieszy rajd do Szkółki Leśnej w Dębówku

W czwartek 2 czerwca uczniowie klas pierwszych pod opieką Pań Justyny Olbryś i Joanny Michaleckiej mieli okazję wziąć udział w terenowej lekcji o ekologii. Chcąc lepiej poznać najbliższą okolicę i lokalne środowisko, wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do Szkółki Leśnej w Dębówku.

Trasa rajdu przebiegała przez Szczycionek, gdzie na miejscu ogniskowym nad jeziorem Szczycionek spotkaliśmy się z Panią Agnieszką Masalską z Nadleśnictwa Korpele. Poza zdobyciem nowej i utrwaleniu posiadanej już wiedzy na temat naszego nadleśnictwa, była to także okazja do zasięgnięcia informacji na temat pracy leśnika oraz do działania na rzecz ochrony przyrody poprzez posprzątanie wyznaczonego nam obszaru przy jeziorze.

Następnie przemaszerowaliśmy trasą leśną Szczycionek-Dębówko do Szkółki Leśnej, gdzie po odpoczynku przy ognisku zostaliśmy oprowadzeni przez Panią Halinę Dzieżyk po obiekcie. Dowiedzieliśmy się m.in. jakie drzewa występują w naszych lasach, uczyliśmy się je rozpoznawać, zdobywaliśmy też wiedzę o tym, kiedy sadzi się las i jak wiele czasu musi upłynąć, zanim drzewa osiągną swój dojrzały wiek. Zaprezentowano nam także kwietną łąkę i zwrócono uwagę na złożoność procesu jej pielęgnacji. Po zakończeniu lekcji uczniowie otrzymali drobne gadżety oraz mapy nadleśnictwa, po czym ruszyliśmy w drogę powrotną.

Wrażenia po przejściu tak długiej trasy niezapomniane! Bardzo dziękujemy Nadleśnictwu Korpele za cenne wiadomości i mile spędzony czas.

Justyna Olbryś