Długo oczekiwana wymiana z Herten ruszyła…

W trzecim tygodniu września uczniowie naszej szkoły pojechali do Niemiec w ramach projektu „Wymiana młodzieży Szczytno – Herten”. 19 września 2023 roku grupa 20 uczniów pod opieką nauczycielek języka niemieckiego, pani Magdaleny Archackiej i pani Justyny Olbryś, poleciała samolotem z lotniska Olsztyn-Mazury do Dortmundu, skąd odebrana została przez gospodarzy.

W Miejskim Gimnazjum Herten czekał już słodki poczęstunek, przy stołach rozpoczęły się pierwsze rozmowy z nowo poznanymi koleżankami i kolegami, młodzież niemiecka zabrała polskich uczniów na spacer po swojej szkole. Potem wszyscy udali się do rodzin, które udzielały polskiej młodzieży gościny w swoich domach. Tak minął dzień pierwszy.

Kolejny dzień naszej wymiany upłynął pod znakiem oficjalnych spotkań. Rozpoczął się on wspólnym śniadaniem w szkole. Następnie naszych uczniów przywitał dyrektor Gimnazjum Miejskiego Herten, pan Sascha Maurus, a po południu Burmistrz Miasta Herten, pan Matthias Müller. Podczas wizyty w Ratuszu uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z wymiany i otrzymali podarunki od Burmistrza. Między tymi dwoma oficjalnymi spotkaniami młodzież wspinała się na wysoką hałdę Hoheward, usypaną z ziemi z nieczynnej już kopalni Ewald, skąd w prawdziwie wietrznej atmosferze podziwiała krajobraz. Wieczór upłynął na graniu w planszówki, jedzeniu smacznej pizzy i śpiewaniu karaoke, które przerodziło się w dyskotekę integracyjną. Wszyscy świetnie się bawili.

Na trzeci dzień naszego pobytu zaplanowana została wycieczka do Kolonii, pięknego miasta położonego nad Renem. Tam uczniowie podziwiali Kölner Dom, katedrę, w której znajdują się szczątki Trzech Króli oraz patrzyli na Ren z Mostu Cesarza Wilhelma, na poręczach którego znajdują się tysiące kłódek zawieszonych przez zakochanych. Po powrocie uczniowie spędzili wieczór z rodzinami swoich partnerów z wymiany.

Czwartego dnia, podczas wycieczki do Oberhausen w niepozornie wyglądającym starym gazometrze, młodzież miała okazję obejrzeć wspaniałą wystawę „Das zerbrechliche Paradies” („Kruchy raj”), która na ogromnych fotografiach i materiale filmowym pokazywała z jednej strony piękno naszej planety, a z drugiej zagrożenie wskutek działalności człowieka. Następnie po wspólnym pikniku przyszedł czas na zakupy w ogromnym centrum handlowym „Centro”. Zwieńczeniem tego dnia był wieczór pożegnalny z dobrym jedzeniem, muzyką i tańcami u pani Birgit Rohr.

Ostatniego dnia, tj. 23 września, po pożegnaniu się z gospodarzami, nasza grupa pojechała do Dortmundu, gdzie po zwiedzaniu miasta, obiedzie i ostatnich zakupach poleciała samolotem do Gdańska, a stamtąd autobusem do Szczytna.

Podczas wymiany uczniowie mogli nawiązać nowe przyjaźnie, poznać kulturę i dziedzictwo Niemiec, zobaczyć, jak wygląda codzienne życie niemieckich rodzin. Rozwinęli też swe umiejętności językowe, używając języka niemieckiego na żywo w codziennych sytuacjach oraz wykorzystując w praktyce znajomość języka angielskiego. Mieli też okazję zaobserwować różnice między szkołą polską i niemiecką.

Ze strony niemieckiej projekt został przygotowany przez nauczycieli Gimnazjum Miejskiego Herten panią Birgit Rohr i pana Marco Bergolte – „Danke schön!”

Czas pobytu w Herten minął bardzo szybko. Wszyscy wrócili zadowoleni i z radością pojechaliby jeszcze raz. Już dziś nasi uczniowie cieszą się na kolejny rok, kiedy to młodzież niemiecka przyjedzie do Szczytna z rewizytą ☺.

Realizacja całego projektu „Wymiany młodzieży Szczytno-Herten” była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Magdalena Archacka