,,Służba w Policji - zawód z pasją"

4 czerwca 2024 klasa 2c wzięła udział w seminarium naukowo-praktycznym pod nazwą ,,Służba w Policji – zawód z pasją”, organizowanym przez Instytut Służby Prewencyjnej WBiNP Akademii Policji w Szczytnie, Biuro Karier Akademii Policji w Szczytnie, Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego Akademii Policji w Szczytnie, Studenckie Koło Naukowe Ratownictwa Akademii Policji w Szczytnie, przy współpracy z Biurem Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji Komendy Głównej Policji, Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie, Komendą Powiatową Policji w Szczytnie.

Głównym celem seminarium było promowanie zatrudnienia w Policji, przybliżenie specyfiki służby funkcjonariuszy Policji, a także zaprezentowanie aktualnych wymogów stawianych przed kandydatami do służby oraz przybliżenie procedur kwalifikacyjnych. Dodatkowym celem było przedstawienie uczniom szkół średnich i studentom uczelni wyższych specyfiki pracy policjantów – przewodników psów służbowych. Młodzież mogła wysłuchać podczas wykładów informacji nie tylko na temat zawodu funkcjonariuszy policji, ale także o sposobach pracy z psami służbowymi według założeń mantrailingu oraz o sposobach ujawniania, zabezpieczania oraz wykorzystywania śladów traseologicznych w badaniach kryminalistycznych.

Po zakończonych wystąpieniach uczestnicy udali się na poczęstunek w formie grochówki policyjnej, a także pokaz sprzętu policyjnego, gdzie mieli możliwość dzięki przychylności kierownictwa  Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie obejrzeć radiowóz, motocykl, łódź oraz sprzęt.

W drugiej części wydarzenia odbyły się pokazy z udziałem psów służbowych patrolowo-tropiących oraz przeznaczonych do wyszukiwania narkotyków i materiałów wybuchowych. Ponadto uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wykorzystaniem psów tropiących metodą mantrailingową w działaniach Policji, tj. formą tropienia indywidualnego zapachu osoby polegającej na pracy węchowej psa poprzez wyszukiwanie molekuł zapachowych człowieka unoszących się w powietrzu lub osadzających się na ziemi i przedmiotach, po których są w stanie dotrzeć do źródła zapachu.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Udział w nim wzięli poza naszymi uczniami przedstawiciele: LO CN-B im. Cichociemnych w Olsztynie, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Ciechanowie oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie.

Pokazy z udziałem psów służbowych