ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

NOWE HORYZONTY I MOŻLIWOŚCI: WIZYTA KLASY 4B W KATEDRZE ANATOMII ZWIERZĄT WYDZIAŁU MEDYCYNY WETERYNARYJNEJ UW-M W OLSZTYNIE

Pod koniec września uczniowie klasy 4B o profilu medyczno-przyrodniczym wraz z opiekunkami, Panią Joanną Michalecką i Panią Niną Gałązką, wybrali się na Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Podczas wizyty młodzież wysłuchała inspirujących prelekcji oraz odbyła warsztaty, które z pewnością wzbogaciły program nauczania biologii, głównie w zakresie anatomii, fizjologii zwierząt i biotechnologii. Podczas wizyty uczniowie uczestniczyli w ciekawym wykładzie, prowadzonym przez prof. Waldemara Sienkiewicza, który jest prekursorem techniki plastynacji w Polsce, pt. „Plastynacja – nowoczesna metoda przygotowywania preparatów anatomicznych i anatomohistopatologicznych”. Metoda ta, choć jest dość skomplikowana, pozwala na uzyskiwanie bardzo realistycznych preparatów, które coraz powszechniej wykorzystywane są w medycynie, edukacji, a nawet w sztuce (wystawy z cyklu Body Worlds). W programie znalazły się także zajęcia praktyczne z rozpoznawania kości czy narządów różnych zwierząt, które poprowadził dla nas prof. Michał Załęcki, i które cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Dla chętnych uczniów (a takich nie zabrakło ;)) dr Magdalena Klimczuk poprowadziła zajęcia w prosektorium, podczas których młodzież mogła dostrzec wiele szczegółów anatomicznych zwierząt, na przykład przebieg nerwów u konia czy budowę żołądka przeżuwaczy. Nie zabrakło również wizyty w pracowni mikroskopowej, gdzie przy użyciu nowoczesnego sprzętu, m.in. mikroskopu konfokalnego, prowadzone są w Katedrze Patofizjologii, Weterynarii Sądowej i Administracji oraz Katedrze Anatomii Zwierząt badania na rybie danio pręgowany (Danio rerio). Dr Małgorzata Chmielewska-Krzesińska z Katedry Patofizjologii, Weterynarii Sądowej i Administracji opowiedziała nam o wykorzystaniu danio pręgowanego w badaniach naukowych. Dowiedzieliśmy się, że ta mała rybka znalazła zastosowanie w nauce jako organizm modelowy, czyli gatunek, z wykorzystaniem którego można badać przebieg różnych procesów biologicznych, zachodzących również w organizmie człowieka a genom tej rybki posiada odpowiedniki aż około 80% genów człowieka.

Wyjazd był doskonałą okazją nie tylko do nauki i rozwijania potencjału naszych uczniów, ale także przygotowaniem do czekających ich niebawem wyzwań akademickich, a niewykluczone, że także zawodowych 😉

Dziękujemy pracownikom Katedry Anatomii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za serdeczne przyjęcie i profesjonalne przygotowanie programu naszej wizyty. Liczymy na dalszą współpracę i kolejne wspólne inicjatywy!

Joanna Michalecka

Galeria zdjęć

NASI PARTNERZY

Skip to content