ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3
IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE
Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie
(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl
Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie
(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl
- Główna
- In memoriam
- Matura
- Szkoła
- Plan lekcji
- Strefa Ucznia
- Strefa Rodzica
- Internat
- Kontakt
Mobilność Uczniów Drogą do Sukcesu - projekt dla uczniów klas 1-3 LO
- Opis projektu "Mobilność Uczniów Drogą do Sukcesu"
- Regulamin rekrutacji i uczestnicwa w Projekcie Erasmus
- Aneks do Regulaminu (Rekrutacja uzupełniająca)
- Załącznik nr 1 - Karta zgłoszenia ucznia do mobilności
- Załącznik nr 2 - Oświadczenie o dochodach netto na jednego członka rodziny
- Informacje dla uczniów "w pigułce"
Dokumenty do rekrutacji dostępne również w szkolnej bibliotece
MAMY TO!!!
Z ogromną przyjemnością pragniemy Was poinformować, że w ramach programu Erasmus+ KA 122-SCH – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej, Zespół Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie zakwalifikował się na listę szkół przyjętych!
Dzięki temu przyznano nam dofinansowanie w wysokości 40 470,00 Euro na realizację projektu „Mobilność uczniów drogą do sukcesu”.
Projekt będzie trwał w okresie 01.09.2023 r. – 28.02.2025 r.
Już w czerwcu 2024 r. 15-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły poleci do Hiszpanii, natomiast kolejne 15 osób we wrześniu 2024 r. do Portugalii!
Ruszyła rekrutacja do projektu!
Z przyjemnością ogłaszamy, że od 16 października 2023 r. można zgłaszać swoje kandydatury do udziału w projekcie "Mobilność uczniów drogą do sukcesu" finansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Narodowej Agencji Erasmus+.
Dokumenty, które należy złożyć w szkolnej bibliotece w nieprzekraczalnym terminie do 27 października 2023 r., dostępne są wraz z regulaminem i szczegółowymi informacjami o projekcie w zakładce "Strefa Ucznia" -> "Projekty", na czarnym pasku menu Erasmus+ dla uczniów oraz po kliknięciu w grafikę projektu "Mobilność uczniów drogą do sukcesu" umieszczoną pod banerem.
UWAGA!!!
Przypominamy, że jutro - 27.10 - mija termin składania zgłoszeń do projektu "Erasmus+ dla uczniów - Mobilność Uczniów Drogą do Sukcesu".
Dokumenty można składać w szkolnej bibliotece do godziny 12:00.
Wyniki rekrutacji do projektu
Szanowni Uczniowie i Rodzice!
Z uwagi na ogromne zainteresowanie Projektem "Mobilność Uczniów Drogą do Sukcesu" i bardzo dużą ilość zgłoszeń ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do udziału w mobilności nastąpi nie wcześniej niż po 13 listopada br.
Dziękujemy za Państwa cierpliwość.
Wyniki rekrutacji do projektu!
Szanowni Uczniowie i Rodzice!
Lista osób zakwalifikowanych do projektu Erasmus+ "Mobilność uczniów drogą do sukcesu" dla uczniów oraz lista rezerwowa znajdują się na drzwiach biblioteki szkolnej oraz na tablicy ogłoszeniowej w holu głównym.
Koordynator Projektu
Justyna Olbryś
Portugalia coraz bliżej…
Powoli zbliżamy się do odbycia kolejnej mobilności, tym razem w miejscowości Setúbal w Portugalii w ramach programu Erasmus+ pt. „Mobilność uczniów drogą do sukcesu”.
15 uczniów naszej szkoły pod opieką 2 opiekunów - p. Justyny Olbryś i p. Mariusza Mokarskiego będzie realizowało wraz z młodzieżą ze szkoły średniej w Portugalii wspólne działania, mające na celu promocję ekologii.
Specjalnie dla naszych uczniów, którzy już niedługo odwiedzą to niezwykłe miasto, reprezentacja naszej szkoły – dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie - Pani Monika Chorążewicz oraz nauczycielka języka angielskiego, Pani Małgorzata Bogucka wzięły udział w wizycie przygotowawczej realizowanej w Setúbal w Portugalii.
Panie odwiedziły partnerską placówkę - Escola Secundaria D. Manuel Martins, która będzie gościć naszą młodzież.
Podczas spotkania w portugalskiej szkole omówione zostały warunki współpracy oraz szczegółowy harmonogram działań podczas mobilności, która odbędzie się już w terminie 26.05-1.06.2024 r.
Oprócz wizyty w szkole partnerskiej sprawdzone zostały warunki pobytu, m.in. zakwaterowania podczas wyjazdu.
Po wielogodzinnych naradach z przedstawicielami szkoły partnerskiej w Setúbal jest pewne, że pobyt uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie będzie bezpieczny i zaowocuje wieloma wspólnie wypracowanymi działaniami.
Na pewno pobyt w Setúbal będzie niezapomnianym przeżyciem naszych uczniów, których zachwyci nie tylko panorama miasta, ale również wielokulturowość, kuchnia i życzliwość mieszkańców.
Przygotowania do odbycia mobilności zagranicznych przez naszych uczniów ramach projektu Erasmus+ trwają w najlepsze. Pierwsza tura zajęć językowych już za nami. Uczniowie wybierający się do Portugalii zakończyli trwające od stycznia zajęcia z języka hiszpańskiego, a grupa „hiszpańska” szlifowała w tym czasie najważniejsze praktyczne zwroty w języku angielskim.
Kolejne tygodnie upłyną na doskonaleniu drugiego języka przez każdą z grup oraz na przygotowaniach do zaprezentowania naszego liceum na spotkaniach z uczniami ze szkół w Setúbal i Sewilli.
Trzymajcie za nas kciuki!
Dla dyrekcji „Sobiecha” majówka w tym roku była bardzo pracowita. W dniach 30.04 - 03.05.2024 r. panie Monika Chorążewicz i Iwona Dziąba wzięły udział w wizycie przygotowawczej w Sewilli, podczas której odbyły intensywne rozmowy z nowym partnerem, dotyczące pobytu młodzieży szczycieńskiego liceum w Hiszpanii. Sprawdzone zostały warunki zakwaterowania oraz ustalono szczegóły 8-dniowego programu mobilności uczniów, który będzie realizowany od 7 do 14 czerwca 2024 r.
Dzięki temu - w ramach programu Erasmus+ - 20 naszych uczniów pod opieką p. Małgorzaty Olbryś i p. Arkadiusza Stania wyjedzie do zaprzyjaźnionej szkoły SAFA Patronato Vereda School w Sewilli, aby tam z rówieśnikami z hiszpańskiej placówki realizować wspólne działania na rzecz ekologii.
Wizyta przygotowawcza w Sewilli upewniła dyrekcję szkoły w przekonaniu, że międzynarodowe inicjatywy oświatowe są kluczowe dla rozwoju osobistego i edukacyjnego młodzieży.
Przed naszymi uczniami zatem wspaniała przedwakacyjna przygoda – nowe znajomości, piękny kraj, wspaniali ludzie oraz mnóstwo atrakcji.
Przygotowania do mobilności uczniów niemal zakończone. 26 maja br. pierwsza grupa uczniów poleci do Portugalii, gdzie odbędzie 5-dniowy program w Escola Secundaria Dom Manuel Martins w Setúbal. Na finiszu jest również grupa „hiszpańska”, która swoją mobilność odbędzie w SAFA Patronato Vereda School w Sewilli w drugim tygodniu czerwca.
Uczniowie zakończyli zajęcia lingwistyczne z języka hiszpańskiego i angielskiego, odbyli także przygotowanie do mobilności na warsztatach z panią psycholog i panią pedagog, a także wdrożyli się w tematykę ekologiczną i sprawdzili swoją dotychczasową wiedzę w tym zakresie. Będzie to szczególnie istotne w trakcie zajęć oraz warsztatów praktycznych w szkole przyjmującej, dzięki którym nasi uczniowie zdobędą nowe doświadczenia, porównają podejście do ekologii w obu szkołach oraz wdrożą najciekawsze rozwiązania po powrocie z mobilności.
Trzymajcie za nas kciuki!
15-osobowa grupa naszych uczniów jeszcze nie tak dawno kroczyła dumnie uliczkami uroczego Setúbal, doskonaląc swoje umiejętności językowe, a już mija kolejny tydzień od ich powrotu do szkoły. Portugalska przygoda trwała niespełna tydzień, ale wrażenia związane z wyjazdem zapadły z pewnością na stałe w pamięci uczestników. Wiązał się on z ogromem emocji, szczególnie tych pozytywnych, a obawy przed podróżą czy komunikacją w obcym języku bardzo szybko ustąpiły miejsca okazjom do zachowania wspaniałych wspomnień.
Pierwszy wyjazd w ramach projektu „Mobilność uczniów drogą do sukcesu” rozpoczął się 26 maja 2024. Po całodniowej podróży grupa dotarła do celu, by nazajutrz rozpocząć 5-dniowy program łączący naukę języka portugalskiego i poznawania kultury tego kraju oraz poszukiwania kreatywnych rozwiązań na rzecz zielonej przyszłości. Warto jednak podkreślić, że zajęcia – także lekcja portugalskiego! – prowadzone były w języku angielskim, a nasza młodzież wspaniale poradziła sobie z tym wyzwaniem nie tylko wykorzystując zdobytą wiedzę w praktyce, lecz również zwiększając swoje kompetencje językowe.
W ramach mobilności grupa odwiedziła Escola Secundaria Dom Manuel Martins w Setúbal, gdzie godnie reprezentowała naszą szkołę podczas prezentacji oraz wspólnie z młodzieżą portugalską wzięła udział w warsztatach kreatywnego wykorzystania surowców wtórnych i stworzyła niezwykłe, artystyczne dzieła. Zajęciom towarzyszyła niesamowita atmosfera, która przyczyniła się do nawiązania nowych, międzynarodowych przyjaźni i budowaniu poczucia działania w konkretnym, wspólnym celu.
Nie zabrakło także wykorzystania narzędzi cyfrowych do prowadzenia obserwacji i zwiększania świadomości ekologicznej oraz promowania ekologicznego trybu życia. Sobiechowa młodzież w trakcie kolejnych warsztatów nagrała kilka tik-toków, na których prezentowała, jakie codzienne działania są szczególnie korzystne dla naszego środowiska. Wzięła także udział w rajdzie fotograficznym po ulicach Setúbal, aby z innej perspektywy spojrzeć na otaczające nas obiekty i zastanowić się nad tym, w jakim stopniu zaobserwowane zwyczaje i zastosowania są przyjazne dla środowiska. Przy okazji powstały także wyjątkowo ciekawe pamiątki z pobytu w tym urokliwym mieście.
Szczycieńscy licealiści mieli także okazję po wyczerpujących zajęciach zachłysnąć się pięknem nie tylko miasteczka Setúbal, ale także zwiedzić samą stolicę Portugalii – Lizbonę. Mimo niezwykle gorącej aury niczym prawdziwi odkrywcy zobaczyli najbardziej charakterystyczne obiekty tego miasta: Łuk Triumfalny (Arco da Rua Augusta) przy Placu Handlowym (Praca do Comercio), po przejściu którego rozpoczęli długi spacer na Plac Miejski (Praca do Município), a następnie słynnym deptakiem handlowym – ulicą Augusta (Rua Augusta) dotarli na Plac Rossio (Praca Dom Pedro IV). Co prawda nie podziwiali oni widoków z Windy Santa Justa (Elevador de Santa Justa) ani nie przejechali się Windą Bica, ale nie sposób było nie wykorzystać okazji, by mimo upału czy niezliczonej ilości schodów dotrzeć na punkty widokowe św. Katarzyny (Miradouro de Santa Catarina) oraz Matki Bożej ze Wzgórza (Mirador de la Señora del Monte), skąd doskonale prezentowała panoramę Lizbony. Był to na pewno jeden z dni najbardziej obfitych w poznawanie obcej kultury.
Wyjazd do Portugalii zwieńczyło rozdanie uczestnikom certyfikatów potwierdzających odbycie mobilności oraz wspólne smakowanie tradycyjnego w tamtym regionie Pastel de Nata. Z żalem pakowali walizki, chwytali ostatnie promienie portugalskiego słońca oraz poszukiwali pamiątek, które dodatkowo zatrzymają tak miłe wspomnienia z tej niezwykłej przygody. Rzec by się chciało: „Trwaj piękna przygodo!” I chociaż wrócili z początkiem czerwca do naszej rzeczywistości, mając koniec roku szkolnego za pasem, po wakacjach wrócą nie tylko do wspomnień, ale i dalszych prac związanych z projektem.
#ErasmusDays stały się corocznym europejskim wydarzeniem, którego nie można przegapić. Od ich inauguracji w 2017r. koncentrują się na pokazywaniu korzyści płynących między innymi z edukacji, mobilności oraz współpracy europejskiej. W tym roku obchodzimy je od 14 do 19 października, a tegoroczna, już 8. edycja organizowana jest pod hasłem: „6 days to make Europe shine”.
Sobiechowe obchody Erasmus Days zorganizowaliśmy 18 października, a tematyką była ekologia, która również królowała podczas mobilności uczniów w Hiszpanii i Portugalii pod koniec ubiegłego roku szkolnego. Była edukacja, inspiracje oraz kreatywność.
Zaproszony gość – Pan dr hab. Stanisław Czachorowski, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – choć nie mógł przybyć do Szczytna osobiście poprowadził dla uczniów klasy 3B, członków koła ekologicznego oraz uczestników projektu Erasmus+ wykład on-line na temat „Nie tylko elektroodpady – co jednostka może zrobić w ochronie klimatu, Ziemi i siebie.” Prelekcję zwieńczyła sesja pytań uczniów i odpowiedzi profesora na nurtujące ich kwestie ekologiczne. Wyklarowały się także nowe pomysły na działalność uczniów w bieżącym roku szkolnym ze stworzeniem półki bookcrossingowej na czele. (Pan Profesor zadeklarował nawet swój wkład w półkę, którą stworzymy!) Bardzo dziękujemy za to wspaniałe spotkanie!
Ale wykład to nie wszystko. Uczniowie biorący udział w projekcie Erasmus+ „Mobilność uczniów drogą do sukcesu” uczestniczyli także w warsztatach „Współczesne zagrożenia ekologiczne” . Rozważali między innymi, co zagraża naszemu bezpieczeństwu ekologicznemu i analizowali jakie działania podjąć. Pamiątką po tej burzy mózgów są wytworzone przez nich plakaty wyjaśniające przyczyny powstawania danych problemów, wywoływanych przez nie skutków oraz propozycjami działań, jakie należałoby podjąć, by te niekorzystne zjawiska zniwelować.
A już niebawem uczestnicy projektu podzielą się także spostrzeżeniami ze swoich obserwacji w Sewilli oraz Setúbal ze społecznością szkolną w trakcie spotkań dla młodzieży oraz konferencji. Przygotowania trwają pełną parą.
jolbr
W piątek, 29 listopada br. uczniowie biorący udział w mobilnościach zagranicznych do Setúbal w Portugalii i Sewilli w Hiszpanii zaprezentowali społeczności szkolnej przebieg oraz podzielili się wrażeniami ze swoich wyjazdów.
W roku szkolnym 2023/2024 łącznie 35 uczniów ZS3 miało szansę uczestniczyć w warsztatach o tematyce ekologicznej oraz doskonalić znajomość języków angielskiego i hiszpańskiego w szkołach portugalskiej i hiszpańskiej dzięki dofinansowaniu w ramach programu Erasmus+. Dla wszystkich uczestników były to niezwykle intensywne dni pełne niezapomnianych wrażeń, nowej wiedzy oraz zdobywania bezcennych kontaktów z rówieśnikami.
Teraz uczniowie przygotowują się do zakończenia projektu konferencją, na której zaprezentują społeczności lokalnej ostatnie działania podsumowujące swoje uczestnictwo w programie.
jolbr