II Polsko-Niemieckie Spotkanie Młodzieży w Golm (10-14 czerwca 2024 r. - Kamminke)

Kolejny raz nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu polsko-niemieckim z uczniami Szkoły Europejskiej im. Otto Hahna w Hanau, które odbyło się – tak jak w ubiegłym roku – w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke na wyspie Uznam (Niemcy). Dzięki wsparciu tej inicjatywy przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży nasz program trwał łącznie 5 dni, w czasie których 20 szczycieńskich uczniów pod opieką Pań Joanny Górskiej i Justyny Olbryś przede wszystkim bardzo intensywnie doskonaliło swoje umiejętności językowe i zawierało nowe znajomości z niemieckimi rówieśnikami. Jeszcze w poniedziałek 10 czerwca po całodziennej podróży młodzież „Sobiecha” wstępnie zapoznała się z uczniami szkoły niemieckiej oraz planem najbliższych dni. Grupa była wyjątkowo liczna – łącznie aż 39 uczniów i 4 opiekunów.

Drugi dzień projektu młodzież rozpoczęła od gier integracyjnych nastawionych na wzajemną komunikację oraz podzieliła się oczekiwaniami wobec spotkania poprzez stworzenie „drzewka życzeń”. Był to istotny element całego programu, ponieważ uczniów czekały prace w grupach w czasie warsztatów przybliżających wspólną historię naszych krajów i badanie przeszłości. Obejmowały one zarówno zadania teoretyczne jak i terenowe, odbywające się na Wzgórzu Golm, gdzie znajduje się cmentarz z miejscem pamięci ofiar wojny. Uczniowie mieli także okazję poznać bardziej szczegółowo życiorysy niektórych ofiar pochowanych na cmentarzu, w tym także tych pochodzących z terenów obecnych Mazur oraz podzielić się historiami dotyczącymi własnych rodzin podczas podsumowania warsztatów w budynku starej szkoły. To niezwykle intensywne popołudnie zwieńczone zostało prezentacjami przybliżającymi najważniejsze informacje o obu szkołach i cementującymi integrację obu grup, a także późniejszymi rozmowami i grami sportowymi aż do godzin wieczornych.

Trzeciego dnia po wzajemnej nauce polskiego i niemieckiego mieszane grupy wyruszyły rowerami do Świnoujścia, by tam w grze terenowej sprawdzić swoje nowe umiejętności językowe w praktyce. W trakcie tych zawodów młodzież miała za zadanie poszukać śladów wspólnej historii w powojennym mieście. Nie zabrakło też jednak czasu na miły spacer promenadą czy plażą. Po południu zaś młodzież przygotowała chleb do wypiekania nad ogniskiem, wokół którego zasiedliśmy wieczorem przy akompaniamencie muzyki i nawet wspólnie pośpiewaliśmy! Nasz opiekun – Pan Mariusz – podsumował też grę terenową i zwycięskie drużyny otrzymały zasłużone upominki.

Kolejny dzień projektu spędziliśmy w głębi niemieckiej części wyspy Uznam – udaliśmy się z wizytą do Muzeum Historyczno-Technicznego w Peenemünde oraz na spacer po miejscowości turystycznej Heringsdorf, jednym z dawnych uzdrowisk cesarskich z charakterystyczną – eklektyczną – zabudową. Po wieczornym grillu nadszedł czas na pożegnalny spacer po najbliższej okolicy i ostatnie wspólne zdjęcia przed długą powrotną drogą następnego dnia.

I niestety piątego – ostatniego już – dnia projektu nie pozostało nic innego jak podsumować wspólny program, podzielić się wrażeniami i kontaktami (kto nie zdążył zrobić tego wcześniej) i jeszcze raz zapozować do grupowego zdjęcia. Z perspektywy czasu wiemy, że było to wyjątkowo udane spotkanie i przede wszystkim wspaniały trening językowy dla trzecioklasistów, którzy w maju 2025 będą przystępować do egzaminu maturalnego.

Bardzo dziękujemy pracownikom Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke – szczególnie naszemu opiekunowi Panu Mariuszowi Siemiątkowskiemu – którzy po raz kolejny przygotowali dla nas wspaniały program i zapewnili nam niezapomniane wrażenia. Cieszymy się także, że zacieśniamy współpracę ze Szkołą Europejską im. Otto Hahna w Hanau i mogliśmy spotkać się z Panem Adrianem Groschem oraz Panią Danielą Hache, opiekującymi się grupą niemieckich uczniów. Do zobaczenia za rok!