ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Podsumowanie projektu Erasmus+ “Mobilność uczniów drogą do sukcesu”

W piątek 21 marca odbyła się konferencja wieńcząca projekt „Mobilność uczniów drogą do sukcesu” realizowany w ramach programu Erasmus+. Uczestnicy podzielili się swoimi wrażeniami i efektami z ubiegłorocznych wizyt w szkołach w Setúbal w Portugalii i w Sewilli w Hiszpanii.

Z mobilności zagranicznych skorzystało łącznie 35 uczniów naszej szkoły, którzy razem z opiekunami odbyli 5- i 6-dniowe programy wspólnie z młodzieżą portugalską i hiszpańską. Głównym celem było nie tylko doskonalenie umiejętności językowych, ale również zdobywanie praktycznej wiedzy z zakresu ochrony środowiska, kosmetyki naturalnej, czy robotyki. Dla wielu uczniów była to także wspaniała okazja do nawiązania nowych przyjaźni oraz odbycia niezapomnianej podróży poza granice naszego kraju.

W spotkaniu, na które zostali zaproszeni przedstawiciele szkół podstawowych powiatu szczycieńskiego, wzięli też udział m.in. Starosta Szczycieński Jarosław Matłach oraz doktor habilitowany Stanisław Czachorowski, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na wydziale biologii i biotechnologii katedry ekologii i ochrony środowiska. Pani Dyrektor Monika Chorążewicz zapoznała zgromadzonych z formalnymi założeniami projektu i organizacją wyjazdów, podczas gdy uczniowie w dalszej części spotkania kolejno prezentowali poszczególne aspekty realizowanego przez nich zadania: przygotowania do wyjazdu, relacje z warsztatów językowych i ekologicznych, porówniania szkół, podobieństwa i różnice kulturowe oraz podejście do ochrony środowiska, przebieg prac nad podsumowaniem projektu i prezentację efektów mobilności.

Projekt Erasmusa to nie tylko atrakcyjny wyjazd finansowany ze środków unijnych, ale przede wszystkim wiele tygodni przygotowań. Licealiści przed podróżą odbyli m.in. obowiązkowe dodatkowe zajęcia z języków hiszpańskiego i angielskiego, a także wzięli udział w warsztatach ekologicznych i integracyjnych, dzięki czemu nawiązali ściślejszą współpracę w trakcie mobilności. Natomiast po powrocie do szkolnej rzeczywistości podjęli działania podsumowujące projekt, dzięki czemu na korytarzu na pierwszym piętrze powstała ścianka recyklingowa prezentująca praktyczne zastosowania pozornie zużytych już przedmiotów oraz poradnik o tej samej tematyce, dostępny online.

Konferencja zakończyła trwający 18 miesięcy projekt, a uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w mobilnościach. Mimo wielu wysiłków i wyzwań związanych z komunikacją w obcym kraju oraz prac podsumowujących projekt nasi uczniowie byli zgodni, że warto brać udział w takich przedsięwzięciach, dzięki którym można nie tylko – tak jak w tym przypadku – nawiązać nowe długoterminowe przyjaźnie, ale także zdobyć cenne doświadczenie we współpracy międzynarodowej oraz rozwinąć skrzydła.

jolbr

Prezentacja z przebiegu konferencji

Poradnik recyklingowy

Galeria zdjęć (fot. Arkadiusz Stań)

NASI PARTNERZY

Skip to content