ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

„Sobiech” w Portugalii – Projekt Erasmus+ „Mobilność uczniów drogą do sukcesu”

15-osobowa grupa naszych uczniów jeszcze nie tak dawno kroczyła dumnie uliczkami uroczego Setúbal, doskonaląc swoje umiejętności językowe, a już mija kolejny tydzień od ich powrotu do szkoły. Portugalska przygoda trwała niespełna tydzień, ale wrażenia związane z wyjazdem zapadły z pewnością na stałe w pamięci uczestników. Wiązał się on z ogromem emocji, szczególnie tych pozytywnych, a obawy przed podróżą czy komunikacją w obcym języku bardzo szybko ustąpiły miejsca okazjom do zachowania wspaniałych wspomnień.

Pierwszy wyjazd w ramach projektu „Mobilność uczniów drogą do sukcesu” rozpoczął się 26 maja 2024. Po całodniowej podróży grupa dotarła do celu, by nazajutrz rozpocząć 5-dniowy program łączący naukę języka portugalskiego i poznawania kultury tego kraju oraz poszukiwania kreatywnych rozwiązań na rzecz zielonej przyszłości. Warto jednak podkreślić, że zajęcia – także lekcja portugalskiego! – prowadzone były w języku angielskim, a nasza młodzież wspaniale poradziła sobie z tym wyzwaniem nie tylko wykorzystując zdobytą wiedzę w praktyce, lecz również zwiększając swoje kompetencje językowe.

W ramach mobilności grupa odwiedziła Escola Secundaria Dom Manuel Martins w Setúbal, gdzie godnie reprezentowała naszą szkołę podczas prezentacji oraz wspólnie z młodzieżą portugalską wzięła udział w warsztatach kreatywnego wykorzystania surowców wtórnych i stworzyła niezwykłe, artystyczne dzieła. Zajęciom towarzyszyła niesamowita atmosfera, która przyczyniła się do nawiązania nowych, międzynarodowych przyjaźni i budowaniu poczucia działania w konkretnym, wspólnym celu.

Nie zabrakło także wykorzystania narzędzi cyfrowych do prowadzenia obserwacji i zwiększania świadomości ekologicznej oraz promowania ekologicznego trybu życia. Sobiechowa młodzież w trakcie kolejnych warsztatów nagrała kilka tik-toków, na których prezentowała, jakie codzienne działania są szczególnie korzystne dla naszego środowiska. Wzięła także udział w rajdzie fotograficznym po ulicach Setúbal, aby z innej perspektywy spojrzeć na otaczające nas obiekty i zastanowić się nad tym, w jakim stopniu zaobserwowane zwyczaje i zastosowania są przyjazne dla środowiska. Przy okazji powstały także wyjątkowo ciekawe pamiątki z pobytu w tym urokliwym mieście.

Szczycieńscy licealiści mieli także okazję po wyczerpujących zajęciach zachłysnąć się pięknem nie tylko miasteczka Setúbal, ale także zwiedzić samą stolicę Portugalii – Lizbonę. Mimo niezwykle gorącej aury niczym prawdziwi odkrywcy zobaczyli najbardziej charakterystyczne obiekty tego miasta: Łuk Triumfalny (Arco da Rua Augusta) przy Placu Handlowym (Praca do Comercio), po przejściu którego rozpoczęli długi spacer na Plac Miejski (Praca do Município), a następnie słynnym deptakiem handlowym – ulicą Augusta (Rua Augusta) dotarli na Plac Rossio (Praca Dom Pedro IV). Co prawda nie podziwiali oni widoków z Windy Santa Justa (Elevador de Santa Justa) ani nie przejechali się Windą Bica, ale nie sposób było nie wykorzystać okazji, by mimo upału czy niezliczonej ilości schodów dotrzeć na punkty widokowe św. Katarzyny (Miradouro de Santa Catarina) oraz Matki Bożej ze Wzgórza (Mirador de la Señora del Monte), skąd doskonale prezentowała panoramę Lizbony. Był to na pewno jeden z dni najbardziej obfitych w poznawanie obcej kultury.

Wyjazd do Portugalii zwieńczyło rozdanie uczestnikom certyfikatów potwierdzających odbycie mobilności oraz wspólne smakowanie tradycyjnego w tamtym regionie Pastel de Nata. Z żalem pakowali walizki, chwytali ostatnie promienie portugalskiego słońca oraz poszukiwali pamiątek, które dodatkowo zatrzymają tak miłe wspomnienia z tej niezwykłej przygody. Rzec by się chciało: „Trwaj piękna przygodo!” I chociaż wrócili z początkiem czerwca do naszej rzeczywistości, mając koniec roku szkolnego za pasem, po wakacjach wrócą nie tylko do wspomnień, ale i dalszych prac związanych z projektem.

NASI PARTNERZY

Skip to content