Szkolny wolontariat 2014/2015 - nasze akcje

1 - 5. 12. 2014r. - III edycja Wielkiej Orkiestry Kudłatej Pomocy

W Schronisku „Cztery Łapy” w Szczytnie jest ponad 300 psów i ok. 50 kotów. W każdym czasie jakakolwiek pomoc jest mile widziana. Jednak okres zimowy, w dodatku przedświąteczny, bardziej porusza nasze serca, by pomagać.

W dniach od 1 do 5 grudnia już po raz trzeci „zagrała” w naszej szkole Wielka Orkiestra Kudłatej Pomocy. Przez cały tydzień zbieraliśmy dary na rzecz schroniska. W sumie zebraliśmy ok. 45 kg karmy suchej, ponad 10 kg karmy w puszkach, koce, ręczniki, miski, garnki, kilka zabawek i drobnych gadżetów.

Z kiermaszu zebraliśmy ok. 700 zł, za co zakupiono: 13 worków żwirku dla kotów (po 10 kg każdy), 33 kg karmy dla psów, 18 kg karmy dla kotów, 40 puszek karmy dla kotów, 10 misek metalowych dużych, 2 trymery do pielęgnacji sierści, kołnierz zabezpieczający miękki dla średnich zwierząt (przydatny przy rekonwalescencji po operacjach), jeden transporter. Dary zebrane w szkole oraz te zakupione zawieźliśmy do schroniska 12 grudnia 2014 r.

Dzień zakończenia akcji, czyli 5 grudnia, nie był dniem przypadkowym. To obchodzony corocznie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W związku z tym przez cały tydzień na ścianach korytarzy naszej szkoły wisiały tablice promujące wszelkie akcje pomocowe (Góra Grosza, Szlachetna Paczka, również te wirtualne „klikasz – pomagasz”), a w sposób szczególny wolontariat w schronisku „Cztery Łapy”. Na zdjęciach widzieliśmy naszych wolontariuszy na spacerach z podopiecznymi schroniska. To był też dobry czas, by zachęcić do adopcji zwierząt ze schroniska – stąd pojawiła się tablica z kilkudziesięcioma zdjęciami psów i kotów czekających na dobre domy. Były również i psie metamorfozy – czyli zdjęcia przedstawiające psy przed adopcją i po włączeniu ich do nowych rodzin.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania Wielkiej Orkiestry Kudłatej Pomocy, uczennicom ze Szkolnego Wolontariatu, Samorządowi Uczniowskiemu i całej społeczności szkolnej – uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w zbiórkę. Pani Magdalenie Zyśk – za pomoc oraz przygotowanie wraz z grupą maturzystek z klasy III e kilkudziesięciu przepięknych kart świątecznych.

Również Kierownictwo Schroniska „Cztery Łapy” serdecznie dziękuje Dyrekcji Szkoły, Gronu Nauczycielskiemu oraz wszystkim uczniom za wrażliwość, okazane serce i zaprasza do odwiedzania podopiecznych schroniska oraz do ich adopcji, a także do włączenia się w wolontariat.

Organizator i koordynator akcji: Pani Irena Dobryłko.

23.11.2014r. Schronisko "Cztery Łapy" - Spacer nadziei

Starość, tak ludzi jak i zwierząt, z reguły nie jest czymś wesołym. Brak energii, choroby powodujące niedołęstwo nie czynią kilkunastoletniego czworonoga atrakcyjnym. Większość psów w schronisku reprezentuje tzw. wiek średni (4-5 lat). Jest również grupa seniorów. Z reguły są to stali rezydenci, którym nie udało się znaleźć nowych domów. Jednak coraz częściej trafiają do schroniska kilkunastoletnie psy, których właściciele zmarli bądź nie mogą się nimi opiekować z powodu złego stanu zdrowia. Te psy bardzo przeżywają rozstania i zmianę warunków życia. Im w pierwszej kolejności szuka się nowych domów, jednak więcej psów przybywa w schronisku niż jest adoptowanych.

By ta grupa wiekowa zwierząt nie została całkowicie zapomniana, w listopadzie w schronisku obchodzony jest corocznie „Dzień Seniora”. 23 listopada 2014 r. wzięliśmy udział w „Spacerze Nadziei”. Wyprowadzaliśmy psich seniorów na spacery, a wszystkim odwiedzającym przedstawialiśmy zalety adopcji starszych psów. To był udany dzień. Wiadomo bez szaleństw :-). Dla energicznego, młodego wolontariusza spacer ze starszym psem to dobra lekcja cierpliwości i wyrozumiałości.

W spacerze udział wzięły: Karolina Larenta z 1d, Agnieszka Solarska z 3d.

Zbiórka dla dzieci z Czarni

Dzięki zbiórce zabawek, przeprowadzonej w październiku przez uczniów ze Szkolnego Wolontariatu i nauczycieli, sprawiliśmy radość dzieciom z Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Czarni. To szkoła z internatem dla wychowanków niepełnosprawnych intelektualnie. Zbieraliśmy głównie zabawki, tj. gry, klocki etc. Dary zostały przekazane, a dzieci będą z radością z nich korzystać.
Serdecznie dziękujemy za udział w zbiórce uczniom, a także Gronu Nauczycielskiemu, które aktywnie włączyło się w akcję.

Link do strony internetowej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Czarni:

Organizatorzy: p. Anna Pianka, p. Irena Dobryłko