Zajęcia z asertywności

14.11.2022 r. uczniowie kl. I F o profilu psychologicznym wzięli udział w zajęciach poświęconych asertywności. W czasie spotkania licealiści mieli okazję poznać postawy prezentowane przez ludzi. Wykonywali ćwiczenia, odgrywali role i scenki, podczas których mogli doświadczyć zarówno postawy uległej, asertywnej i agresywnej oraz wyrazić towarzyszące im emocje.

W oparciu o własną wiedzę uczniowie starali się stworzyć definicję asertywności, w której szczególnie zwracali uwagę na to, aby wyrazić swoje poglądy w jasny i otwarty sposób, dbać o jak najlepsze zaspokojenie swoich potrzeb, ale z poszanowaniem zdania i potrzeb innych ludzi, domagać się respektowania swoich praw, ale nie kosztem innych.

W ramach podsumowania zaproponowano uczniom stworzenie własnej piramidy asertywności. Im wyżej w piramidzie znajduje się dana osoba, tym trudniej jest zachowywać się wobec niej asertywnie.

Zaangażowanym dziękujemy za przybycie, a zainteresowanych zapraszamy na kolejne spotkanie.

Pedagog Bożena Gramowska

Psycholog Marzena Górska-Zwolińska