Lingwistyka w murach Sobiecha

W minionym tygodniu 12 kwietnia 2024 r. gościliśmy w naszej szkole panią dr hab. Mariolę Jaworską, prof. UWM, kierownika Katedry Lingwistyki Stosowanej Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie.

Pani profesor M. Jaworska przeprowadziła zajęcia dla klas pierwszych, trzecich i czwartych.

Pierwszoklasiści uczestniczyli w prelekcji pt. „Czy jestem dobrym strategiem? O sposobach uczenia się języków obcych”. Podczas spotkania poznali różne ciekawe sposoby uczenia się języków obcych, które będą mogli wykorzystać w codziennym doskonaleniu swoich umiejętności.

Trzecioklasiści natomiast wzięli udział w wykładzie „Made in Germany – co oznacza i skąd się wzięło”, w czasie którego mogli poznać historię nie tylko tego znaku jakości, ale i najbardziej popularnych na rynkach światowych produktów niemieckich.

A młodzież klas czwartych odkrywała tajniki sztucznej inteligencji na warsztacie „Jak wykorzystać Czat GPT i inne narzędzia sztucznej inteligencji w nauce języków obcych”. Uczniowie dowiedzieli się, jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z zasobów sztucznej inteligencji oraz jak w mądry sposób można ją wykorzystać do nauki języków obcych. Poznali również narzędzia AI umożliwiające zamianę tekstu na mowę lub odwrotnie.

Kolejne spotkanie naszej młodzieży z lingwistyką w ramach programu KLASY PATRONACKIE LwB już w maju na Wydziale Humanistycznym UWM.

Dziękujemy i cieszymy się na następne spotkanie!