Wspomnienie Światowego Dnia Zwierząt w Schronisku „Cztery łapy” w Szczytnie – październik 2022 rok

Jesień wielu zachwyca swoimi barwami i ciepłymi dniami, jednak coraz krótsze, chłodniejsze dni przypominają o zbliżającej się zimie. To dwie, trudne pory roku do przetrwania dla zwierząt dzikich, ale i tych udomowionych, przy budach, na łańcuchach. Często przez bezmyślność i brak odpowiedzialności człowieka te zwierzęta stają się bezdomne. Miejscem dającym im poczucie bezpieczeństwa jest schronisko. Tu mogą znaleźć chwilową przystań na czas poszukiwania nowych, kochających opiekunów.

W szczycieńskim schronisku przebywa ok. 130 psów i ponad 90 kotów. To spora liczba czworonogów i ich potrzeby są ogromne.

Przewidziane w kalendarzu wszelkie „zwierzęce święta” (Dzień Kundelka, Światowy Dzień Zwierząt – październik, Dzień Psiego Seniora – listopad) stwarzają okazję, by przypomnieć o podopiecznych schroniska i otworzyć jego bramy dla odwiedzających.

W organizację Światowego Dnia Zwierząt, obchodzonego 9 października 2022r. w Schronisku „Cztery łapy” w Szczytnie włączyło się czworo uczniów ze Szkolnego Wolontariatu Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie – Kinga Gwiazda 1f, Karolina Załucka-Dąbrowska 1d, Łukasz Będziejewski 1e i Bartosz Rudnicki 1b oraz Julia Gruber, wolontariuszka w przytulisku w Jedwabnie, uczennica jednego z olsztyńskich liceów. Łukasz i Bartek przed schroniskiem witali gości, rozdawali ulotki dotyczące odpowiedniego traktowania i żywienia zwierząt, Kinga z Karoliną zachęcały odwiedzających do udziału w mini loterii, można było wspomóc schronisko datkiem, wybrać przy tym drobny gadżet. Julia malowała pieski i kotki na twarzach najmłodszych sympatyków czworonogów. Pogoda dopisała, przyszło sporo gości z podarunkami (karma, żwirek, gadżety). To był dobry czas do promowania adopcji, rozważenia chęci przygarnięcia psa czy kota. Przekraczając próg schroniska każdy z odwiedzających mógł uświadomić sobie skalę bezdomności zwierząt w naszym regionie, w Polsce. Gdy się widzi ok. 130 psów i około 100 kotów w schroniskowych boksach, nachodzi myśl: dlaczego tak się dzieje? Co można zrobić, by bezdomnych zwierząt było mniej? Odpowiedź jest prosta – kastracje, sterylizacje, poprawa warunków życia zwierząt, świadome i odpowiedzialne adopcje.

Organizatorami Dnia Zwierząt w schronisku był Zakład Gospodarki Komunalnej w Szczytnie przy wsparciu Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Szczytnie, stałych wolontariuszy i młodzieży licealnej. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia.

Na zdjęciach oprócz odwiedzających są też mieszkańcy schroniska.

Opiekun Szkolnego Wolontariatu – Irena Dobryłko