„Wolności oddać nie umiem…”

26 września 2022 r. w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie odbył się koncert profilaktyczny dla młodzieży pt. „WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM”.

Program wykonany został przez wokalistę, gitarzystę, aktora, znanego z głównej roli w filmie „Sezon na leszcza” w reżyserii Bogusława Lindy – Gabriela Fleszara. W spotkaniu uczestniczyło około 180 uczniów naszej szkoły. Swój występ artysta rozpoczął utworem „Trifle” wykonawcy Fismoll. Następnie opowiedział kilka autentycznych historii, których był świadkiem, ponieważ dotyczyły go osobiście, rodziny i przyjaciół. Mówił o zgubnych skutkach palenia tytoniu, picia alkoholu czy zażywania substancji psychoaktywnych. Mówił o tym, jak nałóg niszczy to, co dla człowieka najcenniejsze: rodzinę, pracę, dom, przyjaźń, miłość, zdrowie. Przedstawił opowieść, odnoszącą się do własnych słabości, czyli historię o tym, jak łatwo ulec nałogowi palenia, z którym pod wpływem prowadzonych spotkań profilaktycznych udało mu się zerwać. Przytaczał fakty oraz opinie naukowców, dotyczące szkodliwości palenia. Między wykonywanymi utworami wokalista opowiadał o uzależnieniach, najbardziej zagrażających zdrowiu i życiu, które stają się coraz większym problemem społecznym. Między innymi przytoczył historię wokalisty zespołu Dżem, Ryszarda Riedla jako przykład utraty wielu ważnych wartości z uwagi na uzależnienie. Starał się uświadomić uczniom, że życie jest ciekawsze bez używek, które dają złudne szczęście, a tak naprawdę niosą cierpienie. Muzyk przestrzegał przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji za namową znajomych, uczulał na pewne sytuacje życiowe, podkreślając, że jeden wybór może zmienić całkowicie życie człowieka. Recital zakończył utworem „Kocham wolność”, z którego cytat stał się tytułem programu. Spotkanie z Gabrielem Fleszarem było cenną, szczerą i wzruszającą lekcją. Poza walorami artystycznymi posiadało przede wszystkim edukacyjny charakter. Gabriel Fleszar podczas spotkań z młodzieżą motywuje ją do godnego i pięknego życia, opartego na wartościach. Jest to doskonałe uzupełnienie działań w zakresie profilaktyki uzależnień.

Program profilaktyki uzależnień w formie koncertu muzycznego pt: „Wolności oddać nie umiem” sfinansowany został przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miasta w Szczytnie.

Bożena Gramowska

Marzena Górska-Zwolinska