Spotkanie autorskie z Małgorzatą Manelską

20 kwietnia 2023 roku w świetlicy internatu klasy Ie i If uczestniczyły w zorganizowanym przez Bibliotekę Szkolną ZS nr 3 spotkaniu z pisarką Małgorzatą Manelską.

Pani Małgorzata  –  od lat nauczyciel, pedagog w SSOW w Szczytnie – opowiedziała o swojej pasji, jaką jest pisanie. Miejscem akcji wszystkich książek są Mazury i losy wojenne oraz powojenne ludności mazurskiej i polskiej zamieszkującej te tereny. Opisane miejsca i związane z nimi historie nie są przypadkowe. Przykładem jest fabuła książki „Tam, gdzie bzy sięgają nieba” Autorka przedstawia w niej losy mieszkańców wsi Małga, leżącej w gminie Jedwabno, niedaleko miejscowości Kot, ówcześnie tętniącej zżyciem. Dziś o jej istnieniu przypominają pozostałości po budynkach mieszkalnych i  samotna wieża kościelna wystająca ponad licznie obrastające ją bzy.

Autorka opowiedziała, jak wygląda proces tworzenia książki: gromadzenie materiałów, kreacja postaci, pisanie, korekta książki i wreszcie jej wydanie. Celem  autorki, oprócz opisanie życia ludności  w trudnych czasach powojennej rzeczywistości, jest promocja naszego pięknego regionu, czyli Mazur, w których  – jak zawsze podkreśla – jest zakochana.

Pani Małgorzata powiększyła księgozbiór biblioteki szkolnej, przekazując egzemplarz książki „Tam, gdzie bzy sięgają nieba”. Dzięki temu na półkach w naszej bibliotece można znaleźć wszystkie wydane do tej pory książki autorstwa Małgorzaty Manelskiej.

Są to: cztery książki z cyklu Zapach Mazur: Zapach Mazur, Barwy Mazur, Dotyk Mazur. Żółty kajet. Dotyk Mazur. Pożegnanie,

Cykl: Nawłociowe wzgórze: Stefania (Baśka już w druku)

Srebrny węzełek i Tam, gdzie bzy sięgają nieba

W imieniu nauczycieli bibliotekarzy i uczniów serdecznie dziękujemy za spotkanie i życzymy Pani Małgorzacie wielu ciekawych pomysłów na kolejne książki.

Irena Dobryłko

nauczyciel bibliotekarz