ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

I tak się trudno rozstać… Wymiana Szczytno-Herten 2024

Tegoroczna Wymiana Młodzieży Szczytno – Herten dobiegła końca. Polscy i niemieccy uczniowie pożegnali się ze sobą z nadzieją, że będą się w przyszłości odwiedzać.

To kilkudniowe spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej bardzo zacieśniło więzi przyjaźni, które zawiązały się już rok temu we wrześniu, podczas pierwszej inauguracyjnej Wymiany Młodzieży Szczytno – Herten. Uczniowie naszej szkoły gościli wówczas w Miejskim Gimnazjum w Herten. W tym roku to Zespół Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie czynił honory gospodarza wymiany.

Wszystko rozpoczęło się w niedzielę 15 września 2024 r. Młodzież niemiecka przyleciała samolotem do Gdańska, a następnie autokarem w towarzystwie kilku uczniów z naszej szkoły przyjechała do Szczytna. Pierwsze spotkanie odbyło się w ogrodzie szkolnym. Po przywitaniu się z gośćmi młodzież mogła wspólnie usiąść przy ognisku, zjeść ciepłą kiełbaskę z grilla, poczęstować się pysznymi sałatkami i odpocząć chwilę po podróży. Następnie przyjechali rodzice naszych uczniów i zabrali gości do swoich domów, goszcząc ich przez cały czas pobytu. Tak minął pierwszy dzień.

W poniedziałek 16 września rozpoczął się wspólny program wymiany. Pierwszym punktem była wizyta w naszej szkole. Pani dyrektor Monika Chorążewicz przywitała serdecznie gości wyrażając radość z przyjazdu grupy z Herten i życząc wszystkim miłych wrażeń w czasie pobytu w Polsce. Później nasi uczniowie zabrali swoich gości na różne zajęcia lekcyjne. Młodzież niemiecka miała możliwość uczestniczenia w dwóch lekcjach i zobaczenia, jak funkcjonuje szkoła w Polsce. Poznali też podstawy języka polskiego przygotowując w parach – uczeń polski i niemiecki – dialogi i prezentując je przed całą grupą. Wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem i jako zachętę do dalszej nauki otrzymali książeczki z rozmówkami niemiecko-polskimi podarowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, organizację, która dofinansowała ten projekt. Po lekcji uczniowie zabrali swoich gości na spacer po szkole. A następnie przyszedł czas na bliższe poznanie naszego miasta. Młodzież odwiedziła Ratusz Miejski, gdzie w sali partnerskiej została przyjęta przez sekretarza Starostwa Powiatowego w Szczytnie pana Stefana Januszczyka, który przedstawił nam zasady i zakres działania władz Starostwa Powiatowego oraz atrakcje Powiatu Szczycieńskiego. Wskazał również na miasta partnerskie, z którymi powiat współpracuje. Na zakończenie spotkania pan sekretarz zachęcił gości do ponownego odwiedzenia naszej pięknej okolicy. Wychodząc z ratusza młodzież zwiedziła ruiny zamku, przespacerowała się nad Jeziorem Dużym Domowym i zrobiła zdjęcie z Krzysztofem Klenczonem oraz z napisem I love SZCZYTNO. Po spacerze nad Jeziorem Małym Domowym uczniowie zjedli wspólny obiad w naszej stołówce w internacie. A popołudnie i wieczór spędzili nasi goście z rodzinami ich goszczącymi.

Trzeci dzień zaczął się wycieczką do Olsztyna, której pierwszym punktem była Galeria Warmińska i zakupy. Potem spacer po Starym Mieście i zwiedzanie Zamku Kapituły Warmińskiej. Nie mogło też zabraknąć zdjęcia z Mikołajem Kopernikiem. Po spotkaniu z historią przyszedł czas na rozrywkę w Olsztyńskim Centrum Bowlingu. Młodzież spędziła aktywnie czas na grze w kręgle i rozmowach. Po powrocie do Szczytna uczniowie zjedli smaczny obiad w naszej stołówce i po krótkim odpoczynku spotkali się ponownie w szkole na wieczornej dyskotece integracyjnej, aby wspólnie razem spędzić przyjemny czas przy muzyce, tańcach i rozmowach. Wszyscy dobrze się bawili.

W czwartek 18 września w programie był wyjazd do Gierłoży do Wilczego Szańca – ciekawa lekcja historii. Uczniowie zwiedzali to miejsce z przewodnikiem – grupa polska po polsku, grupa niemiecka po niemiecku. Młodzież poznała wiele interesujących faktów o tym miejscu, które miało duże znaczenie strategiczne i wpłynęło na różne wydarzenia w czasie II wojny światowej. Po powrocie i wspólnym obiedzie na stołówce młodzież miała czas wolny. Dzień zakończył się wieczorem filmowo-muzycznym. Czas upłynął młodzieży na śpiewaniu polskich, niemieckich i angielskich piosenek oraz oglądaniu na dużym ekranie filmu pod tytułem „Kraina lodu”.

I tak nadszedł czwartek, ostatni dzień Wymiany Młodzieży Szczytno – Herten. Na ten dzień zaplanowana została podróż do Gdańska. Ważnym punktem tego wyjazdu była wizyta w Europejskim Centrum Solidarności i zwiedzanie wystawy Stocznia. Potem spacer na gdańską starówkę, zakup pamiątek i wspólny obiad. Na koniec nasi uczniowie odprowadzili gości do schroniska młodzieżowego. Po pożegnaniu się we łzach i uściskach rozpoczęła się droga powrotna autobusem do Szczytna.

Opiekunami projektu byli nauczyciele z naszej szkoły, pani Magdalena Archacka i pani Justyna Olbryś oraz nauczyciele z Miejskiego Gimnazjum w Herten pani Birgit Rohr i pan Fabian Teeske.

Młodzież spędziła bardzo dobry czas, zacieśniła przyjaźnie, przełamała bariery i rozwinęła umiejętności językowe, zwiedziła ciekawe miejsca historii. Dodatkowo młodzież niemiecka mogła poznać polską kulturę, została zachęcona do nauki języka polskiego i zobaczyła, jak wygląda polska szkoła i jak żyją polskie rodziny.

Projekt Wymiana Młodzieży Szczytno-Herten mógł zostać zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Dzień 1

Dzień 2

Dzień 3

Dzień 4

Dzień 5

NASI PARTNERZY

Skip to content