ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Prelekcje uczniów na konferencji "Młodzi o Klimacie 2023"

Słuchanie głosu nauki jest naszą jedyną szansą na dalszą – jakże piękną! – podróż przez Kosmos na statku kosmicznym Ziemia. Jednak gdy klimat zbytnio się zmieni (sorry…), statek będzie mknął nadal, już bez nas jako pasażerów. Nie mamy drugiej planety – musimy uratować tę jedyną.”

To słowa, które możemy odczytać w Apelu Klimatycznym Naukowców, koordynowanym przez WWF Polska. Mając na uwadze te słowa i jednocześnie wspierając apel, członkowie szkolnego koła ekologicznego LOve zieLOne po raz drugi uczestniczyli w konferencji „MŁODZI O KLIMACIE 2023”, która odbyła się w dniach 7-8 listopada br. w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Konferencja stanowiła doskonałą okazję dla młodzieży i ekspertów do dyskusji nad tematyką zmian klimatycznych, które są największym wyzwaniem współczesności. Uczniowie wzięli udział w wykładzie inauguracyjnym „Na cienkim lodzie. Co dzieje się z lodem na świecie? Jaka przyszłość go czeka?”, który poprowadził glacjolog dr Jakub Małecki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podczas tegorocznej konferencji w roli prelegentów wystąpili członkowie naszego koła: Klaudia Dąbkowska (3D), Oliwia Ulatowska (3B), Paweł Gut (3D) i Michał Łachacz (2C). Klaudia z Pawłem przygotowali referat na temat „Czy możemy jeszcze coś zrobić, aby zapobiec zmianom klimatycznym?”, w którym wspomnieli m.in. o zrównoważonej konsumpcji, przedstawili wyniki przeprowadzonej wśród młodzieży ze szkół podstawowych i osób powyżej 40 roku życia ankiety na temat świadomości zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych oraz nawiązali do działań naszego szkolnego koła ekologicznego (opiekun merytoryczny p. J. Michalecka). Natomiast tematem wystąpienia Oliwii i Michała był „Wpływ miast na zmiany klimatyczne”, w którym skupili się na wpływie urbanizacji na środowisko naturalne i ludzi oraz na strategiach, które mogą pomóc miastom dostosować się do zmieniającego się klimatu (opiekun merytoryczny p. J. Olbryś). Nasi prelegenci zaprezentowali się bardzo dobrze i wzbudzili zainteresowanie słuchaczy. Podczas konferencji mieliśmy także okazję wysłuchać wystąpień uczniów z innych szkół średnich z całego kraju, jak również zwiedzić ekspozycje stałe „Skąd się bierze prąd?”, „Mikro Makro Świat” oraz „Rozwój wiedzy i cywilizacji„, a ponadto wystawę czasową „Tajemnice pyłków”.

Wieczorem młodzież udała się na spacer po ulicy Piotrkowskiej (jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie) oraz odwiedziła Centrum Handlowo-Usługowo-Rozrywkowe Manufaktura, będące dawnym kompleksem fabrycznym, w którym mogła zrobić pamiątkowe zakupy.

To był bardzo wartościowy i pouczający wyjazd. Udział w tym wydarzeniu stanowił okazję nie tylko do wymiany wiedzy i spostrzeżeń między uczestnikami konferencji, ale pozwolił naszym uczniom sprawdzić się i zdobyć nowe doświadczenia w związku z wystąpieniem przed licznym audytorium. Przede wszystkim jednak, ich wystąpienia to ważny głos pokolenia, które zmuszone jest do dorastania w obliczu niepokojących wiadomości na temat postępujących zmian klimatycznych i ich potencjalnych skutków.

Opiekunka szkolnego koła ekologicznego LOve zieLOne

Joanna Michalecka

Galeria zdjęć

NASI PARTNERZY

Skip to content