Wycieczka do Kowna

W tym roku szkolnym klasy II d i III d ponownie zawitały na Litwie, tym razem odwiedziły Kowno, drugie co do wielkości miasto tego kraju.

W Kownie nie znajdziemy aż tak wielu śladów polskości jak w Wilnie, ale są one również obecne i ważne. Chociażby piękny gotycki Dom Perkuna na Starym Rynku, w którym mieści się dzisiaj muzeum Adama Mickiewicza, posiadające rzadkie i dawne wydania „Pana Tadeusza ( 1898 r.) i „ Dziadów” ( 1905 r.), prawdziwe „białe kruki”

W Kownie ogromną radość sprawił nam spacer Aleją Wolności, największym deptakiem w Europie ( ok. 2 km). Gwar litewski towarzyszył nam w wielu miejscach, a umiejętności komunikowania się w języku angielskim mogliśmy szlifować i sprawdzać w wielu sytuacjach.

Ciekawym doświadczeniem okazało się zwiedzanie Muzeum Diabłów, w którym zobaczyliśmy eksponaty z całego świata, ukazujące, jak ciekawie, niezwykle, a nawet zabawnie postać diabła przedstawiano w różnych kulturach.

Panorama Kowna z punktu widokowego zrobiła na nas wyjątkowe wrażenie, a płynąca przez miasto rzeka Niemen, skojarzyła nam się z powieścią Elizy Orzeszkowej.

Chętnie wrócilibyśmy na Litwę w kolejnym roku szkolnym, szukając innych śladów polskości, pamiętając, że suwerenna dziś Litwa tworzyła z Polską jeden organizm państwowy, szanujący odrębność swoich tożsamości.

Wycieczkę zorganizowała pani Elżbieta Weichhaus -Kończyk, nauczycielka historii i opiekunka Szkolnego Koła Młodych Miłośników Kresów, a opiekę nad nami sprawowali też Pani Ewa Gumkowska, oraz Panowie: Piotr Lisewski i Michał Wróblewski.

Paweł Gut klasa 3D