ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3
IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE
Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie
(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl
Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie
(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl
- Główna
- In memoriam
- Matura
- Szkoła
- Plan lekcji
- Strefa Ucznia
- Erasmus+ dla uczniów
- Dziennik elektroniczny
- Wykaz podręczników
- Przedmiotowe Zasady Oceniania
- Kalendarz roku szkolnego 2023/2024
- Wydarzenia szkolne 2023/2024
- Samorząd Uczniowski
- Dostępność nauczycieli
- Pomoc PP
- Doradca zawodowy
- Oferta zajęć pozalekcyjnych
- Szkolny Wolontariat
- Projekty
- mLegitymacja
- Pliki do pobrania
- Teams
- Strefa Rodzica
- Internat
- Kontakt
Wycieczka do Kowna
W tym roku szkolnym klasy II d i III d ponownie zawitały na Litwie, tym razem odwiedziły Kowno, drugie co do wielkości miasto tego kraju.
W Kownie nie znajdziemy aż tak wielu śladów polskości jak w Wilnie, ale są one również obecne i ważne. Chociażby piękny gotycki Dom Perkuna na Starym Rynku, w którym mieści się dzisiaj muzeum Adama Mickiewicza, posiadające rzadkie i dawne wydania „Pana Tadeusza ( 1898 r.) i „ Dziadów” ( 1905 r.), prawdziwe „białe kruki”
W Kownie ogromną radość sprawił nam spacer Aleją Wolności, największym deptakiem w Europie ( ok. 2 km). Gwar litewski towarzyszył nam w wielu miejscach, a umiejętności komunikowania się w języku angielskim mogliśmy szlifować i sprawdzać w wielu sytuacjach.
Ciekawym doświadczeniem okazało się zwiedzanie Muzeum Diabłów, w którym zobaczyliśmy eksponaty z całego świata, ukazujące, jak ciekawie, niezwykle, a nawet zabawnie postać diabła przedstawiano w różnych kulturach.
Panorama Kowna z punktu widokowego zrobiła na nas wyjątkowe wrażenie, a płynąca przez miasto rzeka Niemen, skojarzyła nam się z powieścią Elizy Orzeszkowej.
Chętnie wrócilibyśmy na Litwę w kolejnym roku szkolnym, szukając innych śladów polskości, pamiętając, że suwerenna dziś Litwa tworzyła z Polską jeden organizm państwowy, szanujący odrębność swoich tożsamości.
Wycieczkę zorganizowała pani Elżbieta Weichhaus -Kończyk, nauczycielka historii i opiekunka Szkolnego Koła Młodych Miłośników Kresów, a opiekę nad nami sprawowali też Pani Ewa Gumkowska, oraz Panowie: Piotr Lisewski i Michał Wróblewski.
Paweł Gut klasa 3D