Szkolny wolontariat 2021/2022 - nasze akcje

Sobieski wspiera Ukrainę

Za nami tydzień pełen emocji, strachu, braku zgody na wojnę, zabijanie niewinnych ludzi. Jednocześnie potrzeba pomocy Ukraińcom, uciekającym przed atakiem Rosjan, zmobilizowała naszą społeczność lokalną i szkolną do solidarności i działania na rzecz ofiar wojny.

Przez cały tydzień (28 lutego-4 marca) w holu szkoły zbieraliśmy dary rzeczowe (chemia, żywność długoterminowa, środki do higieny osobistej, środki medyczne). Zbiórka rzeczowa przeprowadzona została również wśród mieszkańców Internatu przy ZS nr 3. Przez trzy dni (wtorek, środa, czwartek) uczniowie zbierali pieniądze do puszek. W piątek Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję, podczas której nauczyciele i uczniowie nosili wstążeczki w kolorach flagi ukraińskiej na znak solidarności z Ukrainą.

Podsumowanie zbiórek:

1. Zbiórka pieniędzy – zebraliśmy kwotę 2850zł. 850 zł zostało wpłacone na zbiórkę „SOS dla dzieci Ukrainy’ organizowanej przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Za pozostałą kwotę zostały zakupione środki medyczne, w tym leki dla dzieci.

2. Zbiórka rzeczowa przeszła nasze oczekiwania. Zapakowana przyczepka w piątek ruszyła do centralnego punktu zbiórek w naszym mieście – firmy NOVUM.

Serdecznie dziękujemy uczniom i pracownikom szkoły za zaangażowanie, serce i hojność.

Bardzo dziękujemy Pani Iwonie Poniatowskiej za zamówienie środków medycznych i leków w cenach hurtowych, a także za podarowanie płynów do dezynfekcji.

Podziękowania również kierujemy do dziadka jednego z naszych uczniów – Pan Władysława Jastrzębskiego, za użyczenie przyczepki i zawiezienie darów do NOVUM.

Akcję przeprowadzili: Samorząd Uczniowski i Szkolny Wolontariat

Koordynatorki:

Irena Dobryłko – opiekun Szkolnego Wolontariatu

Małgorzata Olbryś – opiekun Samorządu Uczniowskiego

Lucyna Majewska – akcja na terenie Internatu, Koordynator do Spraw Bezpieczeństwa

Październik miesiącem zwierząt – zbiórka karmy i udział w Światowym Dniu Zwierząt w schronisku „Cztery łapy” w Szczytnie

Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia, nie widzę w nich zwierzęcia.

Widzę w nich istotę żywą.

Widzę w nich przyjaciela.

Czuję duszę.”

A.D. Williams

O bezdomnych, potrzebujących zwierzętach należy pamiętać i pomagać im przez cały rok. Jednak jesienne chłodne poranki i myśl o mroźnej zimie bardziej wyczulają na krzywdę i potrzeby bezdomnych zwierząt. Ich bezdomność niestety wynika z ludzkiej bezmyślności i bezduszności, zatem to my, ludzie, mamy obowiązek zatroszczyć się o opuszczone, zaniedbane zwierzęta.

Młodzież ze Szkolnego Wolontariatu pierwszy weekend października – miesiąca poświęconego zwierzętom – rozpoczęła niezwykle pracowicie. W piątek i sobotę (1-2.10.) przeprowadzono zbiórkę karmy w markecie Kaufland w Szczytnie. Jak zawsze kupujący nie zawiedli. Udało się zebrać ok. 420 kg karmy dla psów i kotów. Były też smaczki i worek żwirku.

W niedzielę, 3 października, w schronisku „Cztery łapy” w Szczytnie obchodzono Światowy Dzień Zwierząt. Był to dzień otwarty. Można było zobaczyć teren schroniska i być może wypatrzeć ukochanego pupila do adopcji. Wiele osób przyniosło karmę, koce i przysmaki dla zwierząt. Jako szkoła przywieźliśmy karmę zebraną w Kauflandzie. Przekazaliśmy do schroniska ok. 300 kg karmy. Pozostałą karmę (ok. 100 kg) przekazaliśmy Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Szczytnie do rozdysponowania wśród osób dokarmiających koty wolno żyjące. Dwie z naszych uczennic, Julia i Daria, chętnie pomogły w przeprowadzeniu loterii fantowej dla schroniskowych gości.

To był pracowity weekend, ale pogoda dopisała, zbiórka karmy była udana, psy i koty zostały wygłaskane. Jest radość i satysfakcja, że można pomóc i choć przez chwilę urozmaicić życie bezdomnych zwierząt ze schroniskowych boksów.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich kupujących, którzy dołożyli swoją paczkę karmy na nasz wspólny cel.

W przeprowadzeniu zbiórki karmy pomagały następujące osoby:

Kacper Golon 1a, Oliwia Gwardiak 1b, Anna Gałązka 1b, Zuzanna Mróz 1b, Gabriela Płoska 2d, Anna Bogacka i Kinga Tomaszek z 3b, Sylwia Kaczmarczyk 3B. Szczególne podziękowania dla Julii Świerczewskiej i Darii Jedynak z 1c – które w ciągu tych trzech dni – codziennie znalazły czas, by pomóc w działaniach dla zwierząt.

Opiekun Szkolnego Wolontariatu

Irena Dobryłko

Zebraliśmy 850 złotych na operację serca Olusia z Wielbarka

W czwartek i piątek (23-24.09.2021r.) wśród uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły przeprowadziliśmy zbiórkę na operację serca małego Olusia z Wielbarka. Udało się zebrać imponująca kwotę 850 złotych. Serdecznie dziękujemy każdemu, kto dołożył swoją cegiełkę na ratowanie życia chłopca. Pieniądze zostały przelane na konto fundacji siepomaga.pl.

Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/olek

W przeprowadzenie zbiórki zaangażowały się uczennice ze Szkolnego Wolontariatu:
Maria Jastrzębska, Julia Sztymelska, Zuzanna Kochanowska, Julita Grądzik, Julia Rochmalska, Maria Samojluk i Dominika Lis.

Opiekun Szkolnego Wolontariatu Irena Dobryłko