ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Archiwum - Rok szkolny 2020-2021

Wizyta nauczycieli ze szkół i przedszkoli z Grecji, Włoch, Bułgarii, Turcji oraz z Polski

W dniu 16 sierpnia 2021 r. nasze liceum odwiedziła międzynarodowa grupa nauczycieli ze szkół i przedszkoli z Grecji, Włoch, Bułgarii, Turcji oraz z Polski, z przedszkola "Kubuś Puchatek" w Szczytnie. (Czytaj dalej)

Podziękowanie za udział w konkursie "Szkoła z klimatem" 2021

Akcja „WAKACJE Z KSIĄŻKĄ"

Drodzy Uczniowie,
Wakacje to czas odpoczynku i relaksu. Czy można relaksować się czytając książkę? Oczywiście. Zachęcamy do wypożyczania książek na okres wakacji. W ramach akcji „WAKACJE Z KSIĄŻKĄ” książki można będzie wypożyczać w dniach 22-24 czerwca 2021 roku (wtorek-czwartek) w godzinach pracy biblioteki. Warunkiem wypożyczenia książek na okres wakacyjny jest zwrot książek wypożyczonych w roku szkolnym 2020/2021.
Zapraszamy
Nauczyciele bibliotekarze

„Hejt! A Ty, co na to.. ?”

Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami wirtualnego projektu edukacyjno – informacyjnego pod hasłem „Hejt! A Ty, co na to.. ?” organizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Szczytnie. (Czytaj dalej)

Dołożyliśmy cegiełkę do leczenia naszej absolwentki – Marty Szwonder

Kochani,
podczas zbiórki na leczenie Marty Szwonder zebraliśmy 470 zł. Bardzo dziękujemy całej szkolnej społeczności za zaangażowanie. Zbiórka została zorganizowana spontanicznie, ale nie zabrakło chętnych do jej przeprowadzenia. Wielkie dzięki dla Samorządu Uczniowskiego: Moniki Horodyski, Mai Sanford, Wiktorii Zapadki, Wiktora Banacha oraz dla przedstawicielek Szkolnego Wolontariatu: Wiktorii Wierzchołowskiej i Weroniki Grabińskiej.
(Czytaj dalej)

POMÓŻMY MARCIE STANĄĆ NA NOGI

Marta walczy o kręgosłup, o życie bez bólu…

W dniach 10-11.06.2021 (czwartek-piątek) uczniowie z Samorządu Szkolnego i Szkolnego Wolontariatu przeprowadzą zbiórkę na dalsze leczenie Marty.
Marta Szwonder – zbiórka charytatywna | Siepomaga.pl

Kilka słów o Marcie
Marta Szwonder jest absolwentką naszej szkoły. Od lat zmaga się z walką o nogi i kręgosłup. Przeszła wiele operacji. W ostatnim czasie zmaga się z ogromnym bólem. W planach jest wszczepienie neurostymulatora. Pomimo choroby i wielu ograniczeń Marta studiuje (dwie magisterki), zna wiele języków, po prostu w „przerwie” między operacjami normalnie żyje.

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do włączenia się w akcję. Każda złotówka ma znaczenie.
Zebrana kwota zostanie przelana na konto zbiórki.

Dzień Przedsiębiorczości w nowej odsłonie

18 maja uczniowie naszej szkoły mieli możliwość skorzystania z Dnia Przedsiębiorczości Job Shadow Day - tym razem w formie on-line. Projekt ten został zorganizowany przez firmę Marsh & McLennan w ramach obchodów 150. rocznicy powstania firmy, która jest światowym liderem w zakresie ubezpieczeń, zarządzania ryzykiem oraz doradztwa w zakresie zarządzania. (Czytaj dalej)

Światowy Dzień bez Tytoniu 2021: „Zobowiąż się do zakończenia palenia”

Na całym świecie około 780 milionów ludzi twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko 30% z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą pomóc im przezwyciężyć fizyczne i psychiczne uzależnienie od tytoniu. Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne.
(Czytaj dalej)

Ogólnopolskie Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie

Dzięki inicjatywie Pani Alicji Kasprowicz mogliśmy wziąć udział w tegorocznej, czwartej edycji konkursu Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie. Mieliśmy okazję spróbować naszych sił w zarządzaniu wirtualną firmą - sklepem elektronicznym, który prowadziliśmy tak, jakby był prawdziwy. (Czytaj dalej)

Pożegnanie Klas III

Rok szkolny dla maturzystów dobiegł końca. 30 kwietnia 2021. Warto zapamiętać tę datę. Będziemy ją pamiętać, będziemy wspominać, pozostanie z nami na długo. Dlaczego? Choćby z tego względu, że spotkaliśmy się …przed kamerami. I był to obrazek, jak się okazało, charakterystyczny dla całej Polski. (Czytaj dalej)

Aleksandra Kęsicka lauretką nagrody im.Iwony Jurczenko-Topolskiej Ku Czci Jej Dziadka Stanisława Żenczykowskiego!

W dniu 20 maja 2021 roku, w Sali Konferencyjnej Zespołu Szkół nr 3 im Jana III Sobieskiego w Szczytnie, została oficjalnie wręczona Nagroda im. Iwony Jurczenko-Topolskiej Ku Czci jej Dziadka Stanisława Żenczykowskiego. (Czytaj dalej)

Wojewódzki Konkurs Literacki

27 kwietnia 2021 – rozstrzygnięcie
Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie przeprowadziła adresowany do uczniów konkurs na wiersz inspirowany słowami poety:
Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć...

(Czytaj dalej)

Kandydaci do nagrody im. Iwony Jurczenko-Topolskiej ku czci Jej dziadka Stanisława Żenczykowskiego

W dniu 26 kwietnia na posiedzeniu Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie do nagrody zostali wytypowani następujący kandydaci:

1. Kęsicka Aleksandra
2. Piotrowicz Julia
3. Poździał Łukasz

Głosowanie na w/w kandydatów będzie odbywało się w dniu 30 kwietnia 2021 podczas odbierania dokumentów w sekretariacie szkoły.

Święto 3 Maja 2021

230 lat temu Sejm Wielki uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję.
Uchwalono ją, by ratować i naprawić Rzeczypospolitą. Zlikwidowano wolną elekcję i liberum veto, zniesiono konfederacje i rokosze. Konstytucja zmieniła ustrój państwa z monarchii elekcyjnej w monarchię dziedziczną. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz dawała prawną ochronę chłopom. Zgodnie z oświeceniowym duchem czasu wprowadzono trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Państwo stawało się nowoczesne. Czytaj dalej ...

Wyniki konkursu muzycznego – piosenka Krzysztofa Klenczona

I miejsce - Agnieszka Mirkowicz
II miejsce - Maja Wierzchołowska
III miejsce ex aequo - Zuzanna Brzostek i Amelia Zarzycka
wyróżnienia: Nadia Wierzbowska i Magdalena Siok
Serdecznie gratulujemy!
E. Weichhaus-Kończyk

78 rocznica powstania w warszawskim getcie

19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli walkę z Niemcami, którzy przystąpili do ostatniego etapu likwidacji getta w stolicy Polski. Nie mieli nadziei na zwycięstwo, bojowcami kierowała chęć zadania możliwie największych strat ich oprawcom, wzięcia odwetu za doznane upokorzenia, terror i okrucieństwo hitlerowców. Czytaj dalej ...

Przypnijmy żonkil

W poniedziałek 19 kwietnia mija 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Uczcijmy ten szczególny dzień razem z Muzeum POLIN i przyłączmy się do organizowanej akcji Żonkile: przypnijmy żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć i oglądajmy wydarzenia, które przygotowało muzeum.
W tym roku wiele miejsca zostało poświęcone walczącym w powstaniu kobietom.
Wszystkie wydarzenia będą dostępne online – bądźmy tam niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.
Link do wydarzeń: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-program-obchodow
ZAPRASZAMY!!!

SMOLEŃSK 10.04.2010 - PAMIĘTAMY

10 kwietnia 2021 roku obchodzimy 11 rocznicę ofiar tragedii smoleńskiej, katastrofy lotniczej polskiego samolotu Tu-154 M w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 roku media na całym świecie podały szokującą wiadomość o rozbiciu się rządowego samolotu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Czytaj dalej ...

KATYŃ OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. W tym roku wypadła 81. rocznica tragedii. Katyń to tragiczne wydarzenie historyczne, o którym nie powinniśmy zapomnieć i jest symbolem losu polskich żołnierzy w sowieckiej niewoli i bezprzykładnego bestialstwa komunistycznej władzy Związku Radzieckiego. Czytaj dalej ...

OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Zawody Okręgowe Olimpiady
 Już od kilku lat nasi uczniowie biorą udział w  zawodach okręgowych Olimpiady Przedsiębiorczości.

W tym rok w kolejnym etapie znalazło się  się dwoje uczniów z klasy II : Wiktoria Zapadka I Maciej Rybaczyk.  Zawody odbyły   się  4 marca 2021 roku w  wersji online.  Pandemia wywróciła  wszystko do góry nogami, nie mogliśmy więc pojawić się w gmachu Szkoły Głównej Handlowej w  Warszawie. Formuła zawodów też była inna: uczniowie  zmierzyli się z testem wielokrotnego wyboru, a na każde pytanie był  limit czasu.

Zdaniem uczestników ta formuła była zdecydowanie gorsza i trudno  było się w niej odnaleźć. Wyniki uzyskane przez naszych reprezentantów były  dobre, ale nie pozwoliły jednak na zakwalifikowanie się do zawodów centralnych.   Gratuluję i życzę dalszych sukcesów. 
Opiekun merytoryczny - Alicja Kasprowicz 

Dzień Przedsiębiorczości w nowej odsłonie😊

Od wielu już lat w marcu lub kwietniu odwiedzaliśmy Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądają zajęcia na uniwersytecie, sprawdzić się podczas zabiegów szpitalnych i poczuć się jak lekarz, stomatolog, położna, pielęgniarka czy ratownik medyczny.

W tym roku niestety nie ma takiej możliwości, ale możemy odwiedzić nasz zaprzyjaźniony uniwersytet on-line. Zapraszam na wirtualny spacer w Centrum Symulacji Medycznej w Białymstoku: https://zwiedzajkraj.pl/csm-bialystok

Doradca Zawodowy Alicja Kasprowicz

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - 21 lutego 2021

Przypomnienie: święto zostało ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia w Dhace (obecnie stolica Bangladeszu). Tam w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w czasie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.
Zgodnie z ideą święta będziemy propagować dbałość o język polski, jego czystość, poprawność.
Informacja dla uczniów chcących zmierzyć się z ortografią: Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu, we współpracy z serwisem Dyktanda.plwww.dyktanda.pl, w najbliższą niedzielę, 21.02.2021 r., przeprowadzi II Dyktando Przasnyskie. Wydarzenie odbędzie się oczywiście za pośrednictwem Internetu, czyli w sposób wygodny i bezpieczny.

II Dyktando Przasnyskie rozpocznie się o godzinie 16:00 (21.02.2021 r.). Uczestnik będzie miał 20 minut na uzupełnienie specjalnie na tę okazję przygotowanego tekstu. Liczy się poprawność udzielanych odpowiedzi oraz czas - im krótszy, tym lepiej - https://dyktanda.pl/lista-konkursow
an.tob.

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją 23 lutego 2021

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. (czytaj dalej ...)

14 Lutego Dzień Zakochanych

Dzień Zakochanych to magiczne święto, które obchodzone jest niemal na całym świecie. Uroczystość ta nigdy nie ominęła naszej szkoły. Co roku uczniowie mogli wziąć udział w konkursie bądź nadać coś poprzez słynną “Pocztę Walentynkową”. Jeszcze rok temu tradycyjnie “Sobiecha” owiała miłosna atmosfera.
Niestety, w tym roku forma spędzania tego dnia wygląda nieco inaczej i właśnie dlatego chcielibyśmy uraczyć Was ciekawostkami dotyczących Walentynek!
Już w starożytnym Rzymie ludzie 14 lutego obchodzili Dzień Płodności i Macierzyństwa. Każda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego naczynia kartkę ze swoim imieniem i nazwiskiem, wolni mężczyźni natomiast losowali je. Po dobraniu się w parę mieli towarzysza do spędzenia owego dnia, choć bywało, że wiązali się na całe życie.
A dlaczego święty Walenty? Stoi za tym historia pewnego mężczyzny, który żył w epoce starożytności, w okresie panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Władca ten zabronił mężczyznom zawierania związków małżeńskich. Nasz Walenty nie godził się na tę decyzję i potajemnie udzielał ślubów. Aresztowano go, choć i to nie przyćmiło jego działań. W więzieniu poznał pewnego strażnika, który posiadał ślepą córkę. Walenty uzdrowił ją, po czym udzielił jej związku małżeńskiego, za co został surowo ukarany, bowiem skazano go na śmierć. Przed dokonaniem wyroku zostawił kartkę zaadresowaną dla córki strażnika, podpisując ją “Od Twojego Walentego”.
Życzymy Wam, aby dzień ten minął Wam radośnie w miłosnej i ciepłej atmosferze!

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internet obchodzony jest 9 lutego.

Hasło tegorocznej akcji „Działajmy razem!”, nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych – rodziców i profesjonalistów, jak i samych dzieci i młodzieży, zapewnić może bezpieczeństwo w czasie korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji.

https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html?setlng=pl

A jednak z tarczą. Ranking 2021 ,,Perspektyw”

27 stycznia 2021 Fundacja Edukacyjna ,,Perspektywy” ogłosiła wyniki rankingów - liceów ogólnokształcących oraz techników. Wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki (zdawanych obowiązkowo) były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach, w tym międzynarodowych. (25%).
Inaczej rozkładają się wymagania w technikach: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%), sukcesy szkoły w olimpiadach (20%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Na liście wojewódzkiej zajmujemy 24. miejsce wśród wymienionych 48 liceów, a w rankingu krajowym 734. na 2186 szkół. Tak więc naszym uczniom i nauczycielom udało się pokonać trudności wynikające z obostrzeń narzuconych z powodu Covid 19 i ze zdalnego nauczania, czego świadectwem jest przyznany szkole znak jakości: "Brązowa" Szkoła. Przysługuje on liceom, które zajęły miejsca 501-1000.

"Brązową Tarczą" nagradzano nas także w latach: 2020, 2019, 2018, 2015. Warto o tym wiedzieć, ponieważ ranking jest tworzony głównie z myślą o uczniach planujących swoją edukację w szkole średniej. Klasyfikacja ,,Perspektyw” może pomóc młodym ludziom w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzą ich do studiów i ułatwią zdobycie wymarzonego zawodu.

Spotkanie on-line  z prof. J. Bralczykiem

Plakat_707x1000_OPrawdzieWJezyku

Drodzy Uczniowie, zachęcamy Was do udziału w spotkaniu on-line  z prof. J. Bralczykiem.

Organizatorem wydarzenia jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, a zaszczyci je Mistrz mowy polskiej  - Profesor Jerzy Bralczyk.

Spotkanie pt. „O PRAWDZIE W JĘZYKU" odbędzie się 28 stycznia 2021 r., o godz. 18:00 w ramach V edycji cyklu „Wielkie Pytania w Nauce".

W rozmowie z redaktorem Wojciechem Bonowiczem prof. Jerzy Bralczyk odpowie m.in. na pytania: Jaka jest rola prawdy w życiu człowieka? Jak rozpoznać prawdę w zalewie informacji, do których mamy dostęp każdego dnia? Jak ją znaleźć w czasach mediów społecznościowych, w których każdy sam kreuje siebie i swój wizerunek.

Poniższy link zaprowadzi chętnych do strony rejestracji:
https://ankiety.wsiz.pl/index.php/136122?lang=pl

nauczyciele poloniści

100-lecie plebiscytu na Mazurach

W dniach 12-20 grudnia 2020 r. nasza szkoła współpracowała ze Stowarzyszeniem Twórców i Orędowników Kultury ANIMA przy realizacji projektu poświęconego historii Mazur w latach 20. ubiegłego wieku.

Projekt miał charakter artystyczno-edukacyjny i realizowany był za pośrednictwem przekazu online. Jego tematyka związana była z fabułą spektaklu „Ring 1920”. W ramach projektu uczniowie obejrzeli film dokumentalny, będący wprowadzeniem do spektaklu. Film przybliżył im tło historyczne czasu plebiscytu na Mazurach i przedstawił twórców przedstawienia. Następnie uczniowie obejrzeli spektakl online pt. „Ring 1920” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, wykonany przez aktorów kilku polskich teatrów wspólnie z aktorami Teatru Chochół. Spektakl nagrano w Stodole Chochół k. Świętajna.

W sztuce ukazany był obraz społeczności mazurskiej, uwikłanej w sensacyjną intrygę polityczną w czasie przed plebiscytem na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r. Po prezentacji przedstawienia część uczniów uczestniczyła w warsztacie teatralnym, prowadzonym przez Panią Barbarą Święcicką – pedagoga teatralnego z Teatru im. St. Jaracza w Olsztynie. Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fundacji PZU, Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej w Olsztynie oraz Powiatu Szczycieńskiego.
G. Poniatowski

ŁĄCZY NAS SPORT – POMÓŻ GABRYSI BEDNAREK

Zachęcamy do pomocy w leczeniu Gabrysi Bednarek. Mama Gabrysi jest absolwentką naszej szkoły, tym bardziej zmobilizujmy się do pomocy. Wystarczy wpłacić m.in. 30 zł na konto bankowe, wykonać aktywność fizyczną udokumentowaną zdjęciem np. ruszyć na spacer, grać w piłkę, wyjść na narty lub sanki itp. a następnie przesłać zdjęcie mailem.
Organizatorami akcji są Powiat Szczycieński, Bank Spółdzielczy i Powiatowe Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.

Gdzie wpłacić?
W dniach 18.01.2021 –18.04.2021 należy wpłacić min. 30 zł na konto bankowe nr : 92 8838 0005 2001 0010 0500 0001Kod SWIFT: POLUPLPR, przelew zatytułować Dla Gabrysi oraz podać adres do wysyłki medalu bądź zadeklarować odbiór osobisty w biurze Powiatowego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, ul. Jana Lipperta 10, Szczytno.

Jak otrzymać medal?
Pierwsze 100 osób, które wykona przelew otrzyma pamiątkowy medal. Cała kwota zostanie przekazana na leczenie Gabrieli Bednarek. Czas wysyłki medalu do 30 dni.

Zrób i prześlij zdjęcie
Dodatkowo organizator zachęca do wykonywania dowolnej aktywności sportowej, udokumentowanie jej i przesłanie na adres e-mail: sport@powiat.szczytno.pl

Otwarta Firma w innej odsłonie

Serdecznie zapraszam do obejrzenia kolejnego filmu w ramach podróży po świecie różnych zawodów . Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie, a po takiej dawce informacji będzie mógł dokonać świadomego wyboru i wdrożyć swoje pomysły w życie.

Dzisiejsza bohaterka to nasza absolwentka, a obecnie studentka II roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Alicja Smolińska. Dziękujemy bardzo Alicji za przyłączenie się do realizacji programu w aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Życzymy dalszych sukcesów oraz dużo zdrowia.
Doradca zawodowy - Alicja Kasprowicz

Olimpiada Przedsiębiorczości

5 grudnia odbyły się zawody szkolne XVI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. W bieżącym roku szkolnym hasłem przewodnim tego przedsięwzięcia jest "Biznes w uwarunkowaniach zrównoważonego rozwoju", z rozszerzeniami dotyczącymi odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw, ekologii – ekotrendy oraz dialogu z interesariuszami.

W zawodach wzięło udział 5 uczniów z klas drugich. Jest nam bardzo miło poinformować , że do etapu okręgowego zakwalifikowało się dwoje uczniów z klasy II a - Wiktoria Zapadka i Maciej Rybaczyk.

Maciej już po raz drugi weźmie udział w zawodach okręgowych tej olimpiady. Serdecznie gratulujemy Wiktorii i Maćkowi i życzymy sukcesów w kolejnych etapach.
Doradca zawodowy - Alicja Kasprowicz

Zdalna podróż po świecie biznesu – Otwarta Firma w innej odsłonie

Serdecznie zapraszam do obejrzenia pierwszego filmu w ramach podróży po świecie innowacji i biznesu. Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie, a po takiej dawce informacji będzie mógł dokonać świadomego wyboru i wdrożyć swoje pomysły w życie.

Dzisiejsza bohaterka to Pani Sylwia Kopiś. Zawodowo jest notariuszem, prywatnie mamą Kornelii i Juliana - uczniów naszej szkoły. Kornelia, uczennica klasy II A, odpowiedziała na mój apel, żeby zaprosić członków rodziny do zaprezentowania swojego zawodu i przygotowała ten film . Bardzo dziękuję Pani Sylwii oraz Kornelii.

Jednocześnie zachęcam innych uczniów do wzięcia udziału w tej zdalnej podróży.
Doradca Zawodowy - Alicja Kasprowicz

Kochani!

Kochani! Jak co roku wspieramy Szlachetną Paczkę. W tym roku przyłączamy się do Szkoły Sportowej w Szczytnie, pomagając Pani Hannie. „Pani Hanna ma 64 lata. Po śmierci męża najtrudniejsza dla pani Hanny jest samotność oraz brak pieniędzy na opał, środki czystości i ubrania. Dochód Pani Hanny to emerytura w wysokości 1300 zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania oraz pożyczki, którą pani Hanna zaciągnęła po to, aby godnie pochować męża, zostaje 52 zł na miesiąc.
(czytaj dalej ..)

Dialog Pokoleń widziany oczami uczniów

Porozumienie między pokoleniami nie jest łatwe. Mamy inne problemy, możliwości i opinie niż nasi dziadkowie. Osoby starsze często narzekają na młodzież, a młodzież narzeka na seniorów. Zapominamy o tym, jak jesteśmy ważni dla siebie nawzajem. Młodzi ludzie czerpią z doświadczenia i mądrości poprzednich pokoleń. Za to kontakt z młodymi dodaje energii i nadziei. Lekiem na samotność doskwierającą naszym dziadkom i babciom jest prosta rozmowa i poświęcony czas.

Projekt „Dialog Pokoleń” umożliwił nam rozmowę z seniorami. Cudownie było widzieć uśmiech na ich twarzy i czuć ogromne zaangażowanie w rozmowę. Dowiedzieliśmy się wiele: o dzieciństwie, Mazurach, życiu i uczuciach. Przekonaliśmy się, że mimo dzielących nas lat, doświadczeń i przeżytych - trudnych i pięknych - chwil jesteśmy sobie bardzo bliscy i nasza wzajemna obecność jest ważna. Czas spędzony wspólnie stał się dla nas – uczniów – czasem wyjątkowym, bardzo pouczającym i zmieniającym naszą wizję świata.

Kiedy pandemia ustanie, na pewno znowu ruszymy na poszukiwanie ciekawych, inspirujących rozmów. Nie zapominajmy o ludziach starszych – w końcu każdy z nas kiedyś będzie taką osobą – kontakt i bliskość jest nieocenionym skarbem
Michalina Orzoł - IIIE

Miłośnikom kultury, miłośnikom regionu

Pani Ewa Wasilewska w imieniu Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury Anima przesłała linki do stron, dzięki którym można wyruszyć w podróż do bogatego świata teatru, łączącego słowo, muzykę, tradycję i historię mazurskiej ziemi.

Nowa strona teatralna, na której udostępniono sporo materiałów filmowych: www.teatrchochol.pl
Filmy edukacyjno-dokumentalne o spektaklach z tłem historycznym o Mazurach: TEATR MIEJSCA, część pierwsza https://vimeo.com/459950733
TEATR MIEJSCA, część druga https://vimeo.com/460075422

Warto zapoznać się z materiałami ilustrującymi niezwykłą kreatywność twórców kultury – niech będzie to (nie)obowiązkowa praca domowa tak uczniów jak i nauczycieli.

„Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - 5 grudnia”

5 grudnia jest to wyjątkowy dzień, ponieważ możemy powiedzieć „WIELKIE DZIĘKI” tym wszystkim, którzy za darmo, z potrzeby serca niosą pomoc potrzebującym. Dzień ten został ustanowiony w 1986 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Choć wolontariuszem może zostać osoba w każdym wieku, to są nimi najczęściej ludzie młodzi, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studenci. W tym dniu chcemy podziękować całej społeczności uczniowskiej: uczniom ZS nr 3 oraz wychowankom Internatu, rodzicom, nauczycielom, za otwarte serce, za wspieranie różnych akcji, tj.: zbiórki żywności w sklepach, zbiórki plastikowych nakrętek, zbiórki karmy dla podopiecznych schroniska dla zwierząt itp., za działanie w organizacjach takich jak OSP, PCK, Szkolny czy Internacki Wolontariat i innych, o których być może nawet nie wiemy.
Drodzy WOLONTARIUSZE - dziękujemy WAM, a jednocześnie zachęcamy pozostałe osoby do działalności społecznej na rzecz potrzebujących.

Przed nami zimowy czas, niełatwy dla tych, którzy stanęli na krawędzi bankructwa z powodu pandemii, dla tych, którzy nie mają gdzie ogrzać przemarzniętych stóp i rąk, bo nie mają dachu nad głową. Nie bądźmy obojętni wobec marznącego człowieka na ławce, czy bezpańsko błąkającego się zwierzaka. Kto może pomóc? No kto jak nie Ty! A jak? Przed nami wiele inicjatyw - dołącz się – zostań bohaterem.

Zbiórka karmy dla zwierząt

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt Internacki Klub Wolontariatu zorganizował w październiku zbiórkę karmy dla Zwierząt ze Schroniska ,,Cztery Łapy”. 20.11.2020 r. zebrano od młodzieży i pracowników internatu 13,5 kg karmy oraz upominki. Sklep Zoologiczny (Odrodzenia 18 w Szczytnie) podarował 2,5 kg karmy oraz witaminy dla zwierząt. Wychowawczynie : pani Lucyna Majewska jako Przewodnicząca Internackiego Klubu Wolontariatu oraz pani Justyna Lubowiecka przekazały 16 kg karmy i upominki dla bezdomnych psów i kotów ze Schroniska ,,Cztery Łapy” w Szczytnie.
Justyna Lubowiecka

SZKOŁA Z CERTYFIKATEM „SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO”.

W ubiegłym roku szkolnym 2019/2020 ZS nr 3 przystąpił do X edycji konkursu „Szkoła promująca bezpieczeństwo”, realizując autorski program „Cyberparasol – chrońmy się przed przemocą”. Głównym założeniem tego projektu było zapobieganie zjawisku agresji i przemocy w szkole, a główny nacisk ... (czytaj dalej)

Dialog pokoleń

Projekt ,,Dialog pokoleń” jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach akcji ,,Ojczysty - dodaj do ulubionych”. Trwa już od 2014 roku , a w jego wykonanie zaangażowani są naukowcy, gwaroznawcy, regionaliści związani z Uniwersytetem Warszawskim i Towarzystwem Kultury Języka.

W tym roku naszą szkołę odwiedziła Pani dr hab. Katarzyna Sobolewska, dialektolog w Instytucie Języka Polskiego PAN, aby podczas spotkania z młodzieżą przedstawić istotę projektu. Jednym z jego filarów są uczniowie, którzy rozmawiają z babciami, dziadkami, prababciami, pradziadkami, osobami sięgającymi pamięcią daleko wstecz. Z ich rozmów wyłania się obraz minionego świata, złożony z osobistych wspomnień o rodzinie, o momentach trudnych i radosnych, o sferze życia oficjalnego i o tym, co prywatne.

W realizację projektu zaangażowała się w tym roku grupa uczniów z naszej szkoły. Zaznaczam jednocześnie , że jesteśmy otwarci na wszystkich chętnych, którzy pragnęliby współuczestniczyć w działaniach na jego rzecz.

Z rozmów z przedstawicielami starszego pokolenia ma szansę wyłonić się obraz świata sprzed lat, o którym często zapominamy, a który przecież kształtował naszych najbliższych. Pojawiają się dawno zapomniane słowa, uczestnicy sięgają do pamiątek, zdjęć. Dialog pokoleń trwa. Oby jak najdłużej.
g.poniat.

Młodzież wobec historii regionu

Stowarzyszenie „Nasza Szczycieńska Ziemia” przeprowadziło powiatowy konkurs "W stulecie plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu". Wydarzenie to było elementem zadania pt. ,,MAZURSCY DZIAŁACZE W WALCE O POLSKOŚĆ ZIEMI SZCZYCIEŃSKIEJ”, skierowanego do młodzieży szkół średnich.
Spośród 7 uczestników wyłoniono zwycięzcę: I miejsce zdobył Bartosz Kleniewski z klasy 2 Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie. Uczeń otrzymał nagrodę główną - 500 zł w kartach podarunkowych.
Pozostali laureaci otrzymali karty podarunkowe o wartości 300 zł:
miejsce II - Natalia Kończyk
miejsce III - Julia Bartkowska
miejsce IV - Martyna Dudziec
miejsce V - Damian Skalski
miejsce VI - Marcin Denkiewicz
Prezes zarządu Stowarzyszenia "NSZ", Pan Paweł Krassowski, pogratulował i podziękował za pracę nauczycielom – Pani Elżbiecie Weichhaus-Kończyk i Panu Wojciechowi Gramowskiemu.
an.tob.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw, organizowany już od 2008 roku. Nasza szkoła aktywnie uczestniczyła we wszystkich edycjach.
W następnym tygodniu przypada tegoroczna edycja lubianego i znanego wydarzenia. Tym razem zabiorę Was w zdalną podróż po świecie innowacji i biznesu. Projekt będzie realizowany do połowy grudnia - oczywiście on-line. Będą ciekawe prelekcje, interesujące tematy i masa wiedzy. Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie, a po takiej dawce informacji będzie mógł dokonać świadomego wyboru i wdrożyć swoje pomysły w życie.
Doradca Zawodowy - Alicja Kasprowicz

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Dwoje uczniów, Debora Marmucka i Jan Samsel, otrzymało Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uczniowie zostali wytypowani do nagrody w czerwcu zeszłego roku szkolnego. Teraz przyszła informacja zwrotna, która potwierdziła trafność wyboru. Gratulujemy tak Janowi (obecnie uczeń klasy 2A) jak i Deborze, która zmieniła szkołę.
an.tob.

1 listopada …Pamiętamy

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.” Wisława Szymborska
Czas jesieni to okres, kiedy przyroda powoli przygotowuje się do zimowego spoczynku. Dni stają się mgliste i szare, a to napawa nas zadumą, skłania do przemyśleń, refleksji i wspomnień o tych, którzy odeszli, o zmarłych…

Podziękowanie za udział w akcji „Szkoła pamięta”

Szanowni Państwo Dyrektorzy,
w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła pamięta". Cieszę się, że tak wielu uczniów i nauczycieli w piękny sposób uczciło pamięć o naszych bohaterach. W tegorocznej edycji akcji wzięło udział 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju.
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!
W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom za udział w akcji.

Ogólnopolski Tydzień Kariery 19- 26 października 2020

Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK) jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej. (czytaj dalej ... )

Dzień Edukacji Narodowej

Obchody tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej przebiegały w innej niż dotychczas atmosferze ze względu na DDM, czyli dezynfekcję, dystans, maseczki. Stosując się do sanitarnych zaleceń, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście spotkali się, aby uczcić 14 X. (czytaj dalej ... )

Wesprzyj Karola

W szkole odbywa się zbiórka dla naszego absolwenta, Karola Michalaka, który ponad miesiąc temu ucierpiał w wypadku samochodowym. Warto pomagać kochani, wspierajmy Karola!

Europejski Dzień Języków

1 października 2020 r. obchodzony był w naszej szkole Europejski Dzień Języków. W związku z tym germaniści przygotowali pięć ciekawych stacji.
(czytaj dalej...)

Drodzy Maturzyści

Salon Maturzystów Perspektyw to największa kampania informacyjna w Polsce dla klas maturalnych. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa i odbywać się będzie wyłącznie w formule on-line. Wrześniowa impreza jest miejscem, w którym uczniowie otrzymują pełne informacje o egzaminach maturalnych, jak również uczestniczą w spotkaniach z przedstawicielami uczelni wyższych. (czytaj dalej ...)

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

11 września 2020 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wyniki głosowania były następujące:
przewodniczący Monika Horodyska 2d, zastępca Wiktor Banach 2a, zastępca Maja Sanford 2a, sekretarz Oliwier Drach 2d, sekretarz Wiktoria Zapadka 2a
Opiekun Małgorzata Olbryś

Zaprogramuj ROBOTA” - rozpocznij przygodę z programowaniem

Odkryj w sobie talent, zdobądź unikalne umiejętności, dołącz do Centrum Mistrzostwa Informatycznego i rozpocznij przygodę z programowaniem. Wszystkich chętnych zapraszam na zajęcia rozwijające umiejętności programowania robotów.
-> Miejsce: sala komputerowa nr 9.
Paweł Królikowski

Przyjaciel Sobieskiego

Wartościowszym i ciekawszym a także piękniejszym staje się szkolne życie, gdy można liczyć na innych: ludzi dobrych, mądrych, skromnych, pomagających na co dzień bez wielkich słów.
Takim życzliwym dla naszej społeczności człowiekiem okazał się Pan Mariusz Drężek, który przez 6 lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Rodziców.

1 września 2020 r.: znowu w murach szkoły

Inauguracja roku szkolnego miała nieco inną formę niż dotychczas: uczniowie spotkali się z pedagogami o różnych porach i w różnych miejscach. Tak więc do sali gimnastycznej przybyli tylko pierwszoklasiści, by wspólnie z nauczycielami uczestniczyć w apelu przygotowanym zgodnie ze szkolnym ceremoniałem. ...

NASI PARTNERZY

Skip to content