ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Archiwum - Rok szkolny 2023-2024

Informujemy, że wyniki matur 2024 w terminie głównym oraz dodatkowym zostaną opublikowane we wtorek 9 lipca 2024 roku po godzinie 8:30 na stronie ziu.gov.pl.

Tego samego dnia szkołom zostaną wydane świadectwa, aneksy oraz informacje o wynikach.
Zapraszamy po odbiór świadectw dojrzałości do szkoły o godzinie 10.00:
Klasa IVA – sala 29
Klasa IVB – sala 41
Klasa IVC – sala 30
Klasa IVD – sala 40
Absolwenci – sekretariat

Absolwenci, którzy z ważnych przyczyn osobiście nie mogą odebrać świadectwa maturalnego, mogą upoważnić w tej sprawie inną osobę. W związku z tym osoba odbierająca świadectwo jest zobowiązana okazać UPOWAŻNIENIE.

Ostatni dzwonek – uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024

Kolejny rok szkolny za nami, a w perspektywie zasłużony wypoczynek. W piątek 21 czerwca 2024 r. uroczyście zakończyliśmy zajęcia dydaktyczne i podsumowaliśmy ostatnie 10 miesięcy naszych wspólnych trudów w dążeniu do zdobycia przez uczniów wiedzy i umiejętności.

(Czytaj dalej)

Kolejny raz nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu polsko-niemieckim z uczniami Szkoły Europejskiej im. Otto Hahna w Hanau, które odbyło się – tak jak w ubiegłym roku - w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke na wyspie Uznam (Niemcy). Dzięki wsparciu tej inicjatywy przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży nasz program trwał łącznie 5 dni, w czasie których 20 szczycieńskich uczniów pod opieką Pań Joanny Górskiej i Justyny Olbryś przede wszystkim bardzo intensywnie doskonaliło swoje umiejętności językowe i zawierało nowe znajomości z niemieckimi rówieśnikami. Jeszcze w poniedziałek 10 czerwca po całodziennej podróży młodzież „Sobiecha” wstępnie zapoznała się z uczniami szkoły niemieckiej oraz planem najbliższych dni. Grupa była wyjątkowo liczna – łącznie aż 39 uczniów i 4 opiekunów. (Czytaj dalej)

W ubiegły czwartek, 13 czerwca, grupa uczniów pod opieką pani Elżbiety Weichhaus-Kończyk ( opiekunki Szkolnego Koła Młodych Miłośników Kresów) miała przyjemność uczestniczyć w świętowaniu 20-lecia nadania nazwy ulicy Wileńskiej w Szczytnie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Kresowe, którego prezesem od wielu lat jest pani Janina Surgał. Było bardzo gościnnie, uroczyście i z uśmiechem. Wysłuchaliśmy interesujących historii o rodzinach kresowiaków. Sami też opowiadaliśmy o naszych wrażeniach i emocjach z wyjazdów na Litwę: do Wilna i Kowna. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli jeszcze bardziej zgłębić temat Kresów oraz usłyszeć wiele ciekawych opowieści. Takie żywe lekcje historii są najcenniejszym źródłem przekazu wiedzy. Bardzo cieszymy się z tej owocnej współpracy.

Karolina Załucka klasa 2D

W tym roku szkolnym klasy II d i III d ponownie zawitały na Litwie, tym razem odwiedziły Kowno, drugie co do wielkości miasto tego kraju.

W Kownie nie znajdziemy aż tak wielu śladów polskości jak w Wilnie, ale są one również obecne i ważne. Chociażby piękny gotycki Dom Perkuna na Starym Rynku, w którym mieści się dzisiaj muzeum Adama Mickiewicza, posiadające rzadkie i dawne wydania „Pana Tadeusza ( 1898 r.) i „ Dziadów” ( 1905 r.), prawdziwe „białe kruki”

W Kownie... (Czytaj dalej)

Miło nam ogłosić, że nasza szkoła dzięki realizacji projektu "Jestem AS - Akceptuję Siebie" w roku szkolnym 2023/2024 otrzymała Certyfikat "Placówka Pełna Asów"!

Gotowi na zakończenie roku szkolnego 2023/2024?
Pogrillujcie razem z nami!

Samorząd Uczniowski oraz Koło Ekologiczne LOve zieLOne zapraszają na nietypowe i niepowtarzalne wydarzenie „Grillowanie na pożegnanie”, które odbędzie się w środę 19.06.2024 r. w godz. 10.00-13.00 za Internatem naszej szkoły.

W programie przewidujemy:
-grillowanie z Samorządem uczniowskim;
-loterię fantową i quiz eko;
-występ zespołu Underscore (godz.11.00); Zespół w składzie: Natasza Daszewska – wokal, Karol Daszewski – perkusja, Wiktor Pełka – gitara, Grzegorz Semeniuk – bas;
-bazarek roślin, słodkie przekąski;
-warsztaty z uciskania klatki piersiowej, które poprowadzi nasz absolwent Oskar Naumczyk;
-oraz wiele innych atrakcji.

Już w środę czekamy na Was za Internatem ZS3!
Startujemy o godz. 10.00.

Pamiętajcie!!! Wspólna zabawy jednoczy ludzi!

W ostatnim czasie klasy IE oraz IIF zawitały na Litwie! Wyjazd zorganizowała Pani E. Weichhaus-Kończyk, opiekunka Szkolnego Koła Młodych Miłośników Kresów.

Zaraz po przyjeździe do Wilna spotkaliśmy się z Panią przewodnik, po czym wyruszyliśmy na zwiedzanie. Pierwszym punktem wycieczki był zapierający dech w piersiach Kościół Św. Piotra i Pawła na Antokolu. Barokowy wystrój wnętrza świątyni zachwycił rzeźbami i ornamentami ze stiuku. Wszystkie elementy budowli składały się w jedno piękne arcydzieło.

Następnie... (Czytaj dalej)

15-osobowa grupa naszych uczniów jeszcze nie tak dawno kroczyła dumnie uliczkami uroczego Setúbal, doskonaląc swoje umiejętności językowe, a już mija kolejny tydzień od ich powrotu do szkoły. Portugalska przygoda trwała niespełna tydzień, ale wrażenia związane z wyjazdem zapadły z pewnością na stałe w pamięci uczestników. Wiązał się on z ogromem emocji, szczególnie tych pozytywnych, a obawy przed podróżą czy komunikacją w obcym języku bardzo szybko ustąpiły miejsca okazjom do zachowania wspaniałych wspomnień. (Czytaj dalej)

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Pracownicy Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie!

Z ogromną radością informujemy, że nasza szkoła, jako organizacja akredytowana, otrzymała dofinansowanie w wysokości 60 912,00 euro w ramach programu Erasmus+!

Dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach Akcji 1. Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej (KA121-SCH), będziemy mogli kontynuować i rozwijać nasze działania edukacyjne na rzecz mobilności uczniów i pracowników. Ta kwota umożliwi nam realizację kolejnych projektów, które wzbogacą doświadczenia i umiejętności naszych uczniów oraz pracowników.

Dofinansowanie to pozwala kontynuować działania, takie jak:
• wymiany międzynarodowe uczniów, które poszerzą horyzonty i umożliwią poznanie różnych kultur,
• szkolenia i kursy dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, które podniosą jakość pracy w naszej szkole,
• realizacja innowacyjnych projektów edukacyjnych, które wzbogacą naszą ofertę dydaktyczną.

Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tak prestiżowym programie, jakim jest Erasmus+.
Wierzymy, że dzięki temu dofinansowaniu nasze działania będą jeszcze bardziej efektywne i przyniosą wiele korzyści całej społeczności szkolnej.

Bądźcie z nami na bieżąco, śledźcie nasze działania i trzymajcie kciuki za nasze kolejne projekty!

Dyrektor Zespołu Szkół nr 3
Monika Chorążewicz

4 czerwca 2024 klasa 2c wzięła udział w seminarium naukowo-praktycznym pod nazwą ,,Służba w Policji - zawód z pasją", organizowanym przez Instytut Służby Prewencyjnej WBiNP Akademii Policji w Szczytnie, Biuro Karier Akademii Policji w Szczytnie, Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego Akademii Policji w Szczytnie, Studenckie Koło Naukowe Ratownictwa Akademii Policji w Szczytnie, przy współpracy z Biurem Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji Komendy Głównej Policji, Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie, Komendą Powiatową Policji w Szczytnie. (Czytaj dalej)

29.05 został rozegrany rokroczny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły.

W turnieju udział wzięło 8 zespołów. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, w których rywalizacja przebiegała systemem "każdy z każdym".

Po rozegraniu fazy grupowej wyłoniono półfinalistów:

IIIA - IIIC 1:0
IIC - IIIBD 4:0

mecz o III miejsce
IIIC - IIIBD 5:3 (rzuty karne)

Finał
IIIA-IIC 2:0

Królem strzelców został Konstanty Łyszczyk z Klasy IIIA.

Zawody zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego.

Paweł Gut z klasy 3d wzbogacił Kącik Książkoholika o recenzję książki Anny Purowskiej „Angel Wings”. To współczesna powieść o młodzieży i dla młodzieży. Jak pisze Paweł „zmusza do autorefleksji, dodaje wiary w siebie i siły do spełniania nawet najmniejszych marzeń.”

Książkę „Angel Wings”, podarowaną wraz z dedykacją przez samą autorkę Annę Purowską, można wypożyczyć w naszej bibliotece.

Zapraszamy do lektury a także do pisania i przesyłania recenzji na adres biblioteki szkolnej: biblioteka@loszczytno.edu.pl

Nauczyciele bibliotekarze

Przygotowania do mobilności uczniów niemal zakończone. 26 maja br. pierwsza grupa uczniów poleci do Portugalii, gdzie odbędzie 5-dniowy program w Escola Secundaria D. Manuel Martins w Setúbal. Na finiszu jest również grupa „hiszpańska”, która swoją mobilność odbędzie w SAFA Patronato Vereda School w Sewilli w drugim tygodniu czerwca.

Uczniowie zakończyli zajęcia lingwistyczne z języka hiszpańskiego i angielskiego, odbyli także przygotowanie do mobilności na warsztatach z panią psycholog i panią pedagog, a także wdrożyli się w tematykę ekologiczną i sprawdzili swoją dotychczasową wiedzę w tym zakresie. Będzie to szczególnie istotne w trakcie zajęć oraz warsztatów praktycznych w szkole przyjmującej, dzięki którym nasi uczniowie zdobędą nowe doświadczenia, porównają podejście do ekologii w obu szkołach oraz wdrożą najciekawsze rozwiązania po powrocie z mobilności.

Trzymajcie za nas kciuki!

Centrum handlowe Aura w Olsztynie zamieniło się 23 maja br. w siedzibę główną XXX Okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Do rozgrywek zgłosiły się zespoły uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całego województwa.

Reprezentanci „Sobiecha” - Oskar Naumczyk (jako kierownik grupy), Małgorzata Sochoń, Antoni Michalak, Konrad Niski i Igor Pankiewicz - zmierzyli się ze stawianymi przed nimi wyzwaniami przy poszczególnych stacjach zadaniowych i starali się udzielić pomocy poszkodowanym osobom wykorzystując swoją wiedzę oraz umiejętności praktyczne z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przygotowane zadania były bardzo realistyczne i wymagające efektywnej pracy grupowej.

Nasi dzielni ratownicy wrócili z zaszczytnym 4 miejscem, bogatsi o nowe doświadczenia oraz wiedzę, jak jeszcze lepiej udzielać pomocy poszkodowanym. Nie zabrakło także postanowień, że w przyszłym roku grupa również zgłosi się do zawodów.

Gratulujemy i trzymamy kciuki!

We wtorek 21 maja 2024 r. nasza młodzież kolejny raz gościła na UWM w ramach realizacji projektu Klasa Patronacka LwB.

Tym razem uczniowie wzięli udział w dwóch prelekcjach: O Berlinie symbolicznie, czyli najpopularniejsze wizytówki stolicy Niemiec – wykład przygotowała pani dr Magdalena Makowska, a z tematem Do kogo należy kultura i czy można ją ukraść? – zapoznała nas pani dr Barbara Kozak. Pierwszy wykład zachęcał do odwiedzenia Berlina. Młodzież dowiedziała się, co i dlaczego warto zobaczyć w stolicy Niemiec oraz poznała historię zaprezentowanych miejsc. Drugi wykład zachęcał do zastanowienia się nad kwestią dziedzictwa kultury. Poruszony został problem wykorzystywania osiągnięć kultury różnych narodów i plemion oraz zawłaszczania jej elementów dla celów komercyjnych i rozrywkowych, przynoszących duże zyski

Jak zawsze młodzież mogła spędzić ciekawie czas, poszerzyć swój zasób wiedzy i rozwinąć się intelektualnie.

Następne spotkanie już za tydzień!

Miło nam poinformować, że nasza szkoła została wyróżniona w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Ekologicznej Be.Eco, który odbył się 23 kwietnia 2024 r.
Zostaliśmy także docenieni za zaangażowanie w Program Edukacyjny Be.Eco w roku szkolnym 2023/2024 uzyskując tym samym od Fundacji Digital University Certyfikat Szkoły Przyjaznej Środowisku.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w tegoroczne zmagania!

Szkoda Ci wyrzucić dawno nieużywaną rzecz? Nie wyrzucaj! Włącz się w naszą akcję i podaj swój przedmiot dalej!

Do 17 czerwca w sali 10/X zbieramy Wasze zbędne książki, pluszaki, gry czy inne akcesoria, które mogą przydać się komuś innemu.

Nie wyrzucaj! Podaj dalej!

Podsumowanie akcji jeszcze w czerwcu! Wkręć się z nami!

Koło ekologiczne "LOve zieLOne"

Dla dyrekcji „Sobiecha” majówka w tym roku była bardzo pracowita. W dniach 30.04 - 03.05.2024 r. panie Monika Chorążewicz i Iwona Dziąba wzięły udział w wizycie przygotowawczej w Sewilli, podczas której odbyły intensywne rozmowy z nowym partnerem, dotyczące pobytu młodzieży szczycieńskiego liceum w Hiszpanii. Sprawdzone zostały warunki zakwaterowania oraz ustalono szczegóły 8-dniowego programu mobilności uczniów, który będzie realizowany od 7 do 14 czerwca 2024 r.

Dzięki temu - w ramach programu Erasmus+ - 20 naszych uczniów pod opieką p. Małgorzaty Olbryś i p. Arkadiusza Stania wyjedzie do zaprzyjaźnionej szkoły SAFA Patronato Vereda School w Sewilli, aby tam z rówieśnikami z hiszpańskiej placówki realizować wspólne działania na rzecz ekologii.

Wizyta przygotowawcza w Sewilli upewniła dyrekcję szkoły w przekonaniu, że międzynarodowe inicjatywy oświatowe są kluczowe dla rozwoju osobistego i edukacyjnego młodzieży.

Przed naszymi uczniami zatem wspaniała przedwakacyjna przygoda – nowe znajomości, piękny kraj, wspaniali ludzie oraz mnóstwo atrakcji.

Antoni Michalak i Zuzanna Brzostek finalistami eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

W środę 24 kwietnia 2024 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Uczestnicy podzieleni byli na trzy grupy wiekowe: (Czytaj dalej)


Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, obchodzonego 23 kwietnia, w piątek 19 kwietnia 2024 roku w świetlicy internatu odbyło się spotkanie z doktorem Arkadiuszem Bugajem, tłumaczem literatury popularnonaukowej, nauczycielem historii i języka angielskiego. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 2f i 1e oraz przedstawiciele 4d wraz z polonistkami, Paniami: Anną Tobolewską i Ewą Gumkowską.

Pan doktor Bugaj, na co dzień nauczyciel w naszej szkole, od 2006 roku zajmuje się również tłumaczeniem z języka angielskiego książek o tematyce historycznej. Jest autorem ok. 20 przekładów. Podczas spotkania Pan Bugaj opowiedział o warsztacie pracy tłumacza oraz o współpracy z wydawnictwami. Podkreślał, że tłumacz powinien wykazywać się perfekcyjną znajomością języka obcego i dużą erudycją. Aby zaspokoić ciekawość i uzupełnić wiedzę dotyczącą pracy tłumacza uczniowie zadawali pytania prelegentowi. W bibliotece szkolnej można wypożyczyć książki w przekładzie doktora Arkadiusza Bugaja, które sam przekazał w prezencie.

Panu doktorowi Arkadiuszowi Bugajowi życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

Spotkanie zorganizowały Panie: Irena Dobryłko i Irena Kask. Serdecznie dziękujemy Paniom z Internatu za pomoc w przygotowaniu sali.
I.D.

Z dumą i satysfakcją informujemy, że z inicjatywy i pod kierownictwem prof. dr. hab. Grzegorza Ojcewicza nasza szkoła w I semestrze roku szkolnego 2023/2024 rozpoczęła pracę nad przedsięwzięciem zatytułowanym „In memoriam”. Jego celem jest upamiętnienie sylwetek nieżyjących już nauczycieli naszej placówki od momentu jej powstania w 1945 r. do chwili obecnej.

Dyrektor ZS nr 3 Monika Chorążewicz powołała zespół redakcyjny wspierający prace prof. Ojcewicza w składzie: wicedyrektor Anna Bryk, Anna Tobolewska, Ewa Gumkowska, Irena Dobryłko, Wojciech Gramowski. Efektem realizacji projektu będzie publikacja na stronie internetowej szkoły prezentująca ciekawe, niebanalne, wpisane w historię biogramy pedagogów związanych ze szczycieńskim liceum. Podstawowe źródło informacji dla zespołu redakcyjnego stanowi dokumentacja zgromadzona w archiwum ZS nr 3, wzbogacona o wspomnienia, relacje członków rodziny, dawnych uczniów, znajomych. Dyrekcja szkoły zwraca się zatem z serdeczną prośbą do wszystkich, którzy mogą pomóc w realizacji tego projektu, o nadsyłanie materiałów na adres inmemoriam@loszczytno.edu.pl . Z góry też dziękuje za włączenie się w przedsięwzięcie ocalające od zapomnienia postacie zasłużonych dla lokalnej oświaty i ważnych w życiu swoich uczniów i wychowanków nauczycieli.

W minionym tygodniu 12 kwietnia 2024 r. gościliśmy w naszej szkole panią dr hab. Mariolę Jaworską, prof. UWM, kierownika Katedry Lingwistyki Stosowanej Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie.

Pani profesor M. Jaworska przeprowadziła zajęcia dla klas pierwszych, trzecich i czwartych. (Czytaj dalej)

9 kwietnia 2024 r. odwiedziła nas pani dr Małgorzata Derecka, lingwistka z Instytutu Językoznawstwa UWM w Olsztynie. Przeprowadziła zajęcia dla młodzieży klas pierwszych i trzecich.

Grupa 1N9 uczestniczyła w wykładzie: „Podróże po Niemczech – Morze Północne i jego oblicza”, a grupa 3N1/3A1 wzięła udział w warsztatach „Denglisch – O przenikaniu się języków – czyli ile angielskiego jest w niemieckim?”.

Uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się ciekawych rzeczy o Morzu Północnym, poznali jego walory krajobrazowe i turystyczne. Młodzież z klas trzecich mogła zobaczyć na podstawie piosenki zespołu Wise Gyus „Denglisch”, jak języki mogą przenikać się w codziennej komunikacji.


Przygotowania do odbycia mobilności zagranicznych przez naszych uczniów ramach projektu Erasmus+ trwają w najlepsze. Pierwsza tura zajęć językowych już za nami. Uczniowie wybierający się do Portugalii zakończyli trwające od stycznia zajęcia z języka hiszpańskiego, a grupa „hiszpańska” szlifowała w tym czasie najważniejsze praktyczne zwroty w języku angielskim.

Kolejne tygodnie upłyną na doskonaleniu drugiego języka przez każdą z grup oraz na przygotowaniach do zaprezentowania naszego liceum na spotkaniach z uczniami ze szkół w Setúbal i Sewilli.

Trzymajcie za nas kciuki!

Powoli zbliżamy się do odbycia kolejnej mobilności, tym razem w miejscowości Setúbal w Portugalii w ramach programu Erasmus+ pt. „Mobilność uczniów drogą do sukcesu”. 15 uczniów naszej szkoły pod opieką 2 opiekunów - p. Justyny Olbryś i p. Mariusza Mokarskiego będzie realizowało wraz z młodzieżą ze szkoły średniej w Portugalii wspólne działania, mające na celu promocję ekologii.

Specjalnie dla naszych uczniów, którzy już niedługo odwiedzą to niezwykłe miasto, reprezentacja naszej szkoły – dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie - Pani Monika Chorążewicz oraz nauczycielka języka angielskiego, Pani Małgorzata Bogucka wzięły udział w wizycie przygotowawczej realizowanej w Setúbal w Portugalii.

Panie odwiedziły partnerską placówkę - Escola Secundaria D. Manuel Martins, która będzie gościć naszą młodzież.

Podczas spotkania w portugalskiej szkole omówione zostały warunki współpracy oraz szczegółowy harmonogram działań podczas mobilności, która odbędzie się już w terminie 26.05-1.06.2024 r. Oprócz wizyty w szkole partnerskiej sprawdzone zostały warunki pobytu, m.in. zakwaterowania podczas wyjazdu.

Po wielogodzinnych naradach z przedstawicielami szkoły partnerskiej w Setúbal jest pewne, że pobyt uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie będzie bezpieczny i zaowocuje wieloma wspólnie wypracowanymi działaniami.

Na pewno pobyt w Setúbal będzie niezapomnianym przeżyciem naszych uczniów, których zachwyci nie tylko panorama miasta, ale również wielokulturowość, kuchnia i życzliwość mieszkańców.

13 stycznia 2024  roku społeczność naszej szkoły miała okazję wziąć udział w Balu Studniówkowym, który odbył się w Sali Bankietowej Dworku Marysieńka w Drężku, koło Myszyńca.

Podczas niezwykle uroczystej części artystycznej, rozpoczynającej ten wyjątkowy wieczór, nie zabrakło serdecznych życzeń złożonych naszym  tegorocznym Maturzystom przez  panią Dyrektor - Monikę Chorążewicz. Wzruszeni Rodzice życzyli, by ta studniówka była początkiem drogi w dorosłość.(Czytaj dalej)

Uwaga Trzecioklasisci!

Na drzwiach biblioteki oraz w holu głównym wywieszona została lista uczestników wyjazdu do Niemiec (10-14 czerwca).

14.03.2024 r. odbyły się warsztaty dla członków koła ekologicznego na temat recyklingu. Dowiedzieliśmy się w szczególności, jak powinniśmy sortować odpady i jaką drogę przemierzają one od wyrzucenia ich.

Pani Karolina Remuszko („Przez Las”) zaskoczyła nas różnymi ciekawostkami i przydatnymi informacjami na temat tego, jak... (Czytaj dalej)

Tobiasz Czerniawski, uczeń klasy IV a już po raz drugi zakwalifikował się do zawodów okręgowych Olimpiady Przedsiębiorczości. Eliminacje odbyły się w dniu 7 marca 2024 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Po napisaniu testu nasz uczeń zakwalifikował się do II etapu i znalazł się wśród 50 najlepszych uczniów w okręgu (województwo mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie). W tym etapie zawodnicy w pięcioosobowych zespołach rozwiązywali zadania sytuacyjne, które następnie przedstawiali przed komisją. Jedynie 4 punkty zadecydowały o tym, że nasz uczeń nie przeszedł do zawodów centralnych.
Serdecznie gratulujemy Tobiaszowi uzyskanego wyniku i wierzymy, że uda mu się spełnić marzenia i pojawić się w murach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie już jako student tej uczelni. Powodzenia.

Opiekun merytoryczny Alicja Kasprowicz

I Giełda Pomysłów na Przyszłość Zawodową już za nami. Podjęliśmy się organizacji tego przedsięwzięcia, żeby przybliżyć naszym wychowankom możliwe drogi rozwoju po ukończeniu naszego liceum. Chcemy, aby nasi uczniowie odnaleźli drogę zawodową, którą polubią, a może nawet, w której… się zakochają. W piątek 15 marca 2024 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli następujących uczelni i instytucji: (Czytaj dalej)

Ten intrygujący i zabawny tytuł to temat jednego z wykładów, w których 15 lutego 2024 r. miała przyjemność uczestniczyć klasa Ie wraz z opiekunami: p. Ireną Dobryłko i p. Ewą Gumkowską w ramach kolejnej edycji „Czwartków z Humanistyką” na UWM w Olsztynie. Wykładowcy tej uczelni w 20-minutowych prelekcjach zaprezentowali wybrane zagadnienia z różnych dziedzin humanistycznych: filologii germańskiej, polskiej, angielskiej, historii i dziennikarstwa. Nasi uczniowie mogli zatem poznać warunki owocnej komunikacji i rolę odpowiedzialności za słowo, uświadomić sobie fundamentalny wkład kultur afrykańskich w rozwój cywilizacyjny świata. Pasjonaci sportu, a zwłaszcza koszykówki, również znaleźli coś dla siebie – dowiedzieli się bowiem, który mecz NBA należy uznać za najważniejszy w historii polskiej telewizji. Z kolei zaklęcia w tytule tej informacji, to elementy literackiego portretu wiedźmy – bohaterki renesansowych tekstów sowizdrzalskich. „Smaczny” temat kulinariów jako znaków tożsamościowych we współczesnej kulturze zakończył czwartkowe spotkanie.

Warto zaznaczyć, że to już trzecia w tym roku szkolnym grupa naszej młodzieży z klas humanistycznych, która uczestniczyła w wykładach proponowanych przez Wydział Humanistyczny UWM w Olsztynie.

E. Gumkowska

W tym roku po raz 25. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało proklamowane w 1999 roku decyzją Konferencji Generalnej UNESCO, na wniosek zgłoszony przez Bangladesz, po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Tegoroczny temat przewodni obchodów: ,,Edukacja wielojęzyczna: filar uczenia się i uczenia międzypokoleniowego”.

W związku z tym świętem po raz kolejny Starostwo Powiatowe patronowało konkursowi ortograficznemu. Tekst dyktanda przygotowała dr Katarzyna Witkowska z Katedry Języka Polskiego i Logopedii UWM.

Jak co roku pięcioosobowe drużyny ze szczycieńskich szkół średnich spotkały się w gościnnych progach ZS nr 2. Nasze liceum reprezentowały: Rozalia Kozłowska z 3b, Lena Zawitowska z 2b, Iga Stepnowska z 1e, Marika Kozłowska z 2d i Zuzanna Brzostek z 4a.

Pierwsza z wymienionych, ROZALIA KOZŁOWSKA, zajęła II miejsce i zdobyła tytuł WICEMISTRZA ORTOGRAFII.

Gratulacje!


Szkolny "MAM TALENT"

Lubisz tańczyć, śpiewać, a może rysować albo robić zdjęcia?

Ten konkurs jest właśnie dla CIEBIE!

Zapraszamy do udziału w szkolnym "Mam Talent", który odbędzie się już 21 marca 2023 r. w naszej szkole!

Zgłoszenia przyjmuje Pani Joanna Wesenberg-Kaszubowska do piątku 01.03.2024 r.

CZEKAMY NA WASZE TALENTY!

Konkurs Historyczny - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Od 2011 roku 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość.

Pamiętając o naszej historii zapraszamy wszystkich chętnych do napisania eseju historycznego, przedstawiającego wybraną postać i jej działalność związaną z antykomunistycznym podziemiem. Może to być także opis działalności wybranej formacji zbrojnej związanej z „Żołnierzami Wyklętymi”.

Na prace konkursowe czekamy do 1 marca 2024 roku. Najlepsze zostaną nagrodzone!
Prace należy przekazać nauczycielom historii.

Żołnierze i dowódcy podziemia polskiego

Ekologiczny "1 z 10"

19 stycznia w internacie Zespołu Szkół nr 3 odbył się konkurs "1 z 10" o tematyce ekologicznej, zorganizowany przez nasze szkolne koło ekologiczne, w którym udział wzięli przedstawiciele klas pierwszych.

Do finału trafiło troje uczniów, którzy podczas rund kwalifikacyjnych uzyskali najwięcej punktów. Pierwsze miejsce zajął Szymon Kordek (1c), drugie Emil Mirota (1a) a trzecie Iga Stepnowska (1e).

Upominki w tym przedsięwzięciu ufundował Bank Spółdzielczy w Szczytnie.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział!


WYNIKI KONKURSU HISTORYCZNEGO

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział, a zwycięzcom gratulujemy!
Nagrodzone zostały następujące osoby:
I miejsce Nadia Roczeń klasa 2f
II miejsce Wiktoria Maciejewska klasa 3a
III miejsce Dagmara Duda klasa 3d
Talenty drzemią w każdym z nas!

Konferencja „Bądź bezpieczny w sieci Internet”

W ramach działań związanych z Dniem Bezpiecznego Internetu w czwartek 08.02.2024 r. w Zespole Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie odbyła się konferencja pt. „Bądź bezpieczny w sieci Internet”, poświęcona walce z cyberprzestępczością i sposobami jej przeciwdziałania przy współudziale Akademii Policji w Szczytnie oraz Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Uczestniczył w niej również Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Radosław Drach. (Czytaj dalej)

„Sobiech” nadal brązowy – Perspektywy 2024

Po raz 26. Perspektywy ogłosiły rankingi najlepszych liceów i techników w Polsce. W tej edycji przeanalizowano wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. Nasza szkoła uplasowała się na 579 miejscu w kraju oraz 15 w województwie, tym samym utrzymując „Brązową Tarczę”, przyznaną nam w latach poprzednich i poprawiając wyniki ubiegłoroczne o 101 miejsc w kraju i 6 w województwie.
(Czytaj dalej)

Czas na podsumowanie!

17 stycznia 2023 roku Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie sklasyfikowała 574 uczniów. Po klasyfikacji ustalono, iż 59 osób w szkole uzyskało wyróżnienie. Średnia ich ocen wyniosła co najmniej 4,75, a zachowanie było - co najmniej bardzo dobre.

Aż 29 osób w szkole ma bardzo wysoką średnią ocen, tj. co najmniej 5.0. Wśród nich są dwie uczennice, których osiągnięcia szczególnie zachwycają. Obie uzyskały taką samą — wysoką średnią ocen — 5.64. Są to:
• Milewska Maja z klasy 1B
• Zawitowska Lena z klasy 2B
(Czytaj dalej)

Wizyta Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

16 stycznia 2024 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Sylwią Jaskulską, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Powodem wizyty Pani Wicemarszałek w naszej szkole była chęć poznania i jednocześnie uhonorowania dyplomem i nagrodami książkowymi naszego wybitnego ucznia – historyka Marcina Denkiewicza z klasy IV D.
Pani Sylwia Jaskulska gratulowała mu olbrzymiej wiedzy i prestiżowego sukcesu w XLIX Olimpiadzie Historycznej. Podkreśliła, że sama będąc nauczycielką wie, ile czasu i samozaparcia wymaga od siebie uczeń z tak rozległą wiedzą a jednocześnie nieustannym pragnieniem poznawania coraz głębiej naszej przeszłości. Gratulowała mu także tego, że został doceniony przez fundację „Humanus”.
Pisma gratulacyjne i upominki książkowe otrzymali także Pani Dyrektor Monika Chorążewicz i nauczyciel historii Pan Wojciech Gramowski.

Uwaga Drugoklasiści! Stypendia na uczelnie brytyjskie!

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich (British Alumni Society) we współpracy ze Szkołą Nauk Społecznych przy IFIS PAN, pod podwójnym patronatem Oxford and Cambridge Society of Poland oraz Oxford University Press ogłasza kolejną turę kwalifikacji stypendialnej dla uczniów klas drugich na rok 2024.

Stypendium obejmuje dwa lata nauki w angielskiej szkole z internatem, zwolnienie z opłat za czesne i internat. W zależności od profilu szkoły nauka kończy się egzaminem maturalnym w systemie angielskim A-level lub matury międzynarodowej IB.

Można ubiegać się o miejsca w następujących szkołach:
1. Bedstone College – 1 miejsce, szkoła koedukacyjna – aplikują chłopcy i dziewczęta
2. Ellesmere College – 1 miejsce, szkoła koedukacyjna, ale aplikują tylko chłopcy
3. Farringstons School – 1 miejsce, szkoła koedukacyjna – aplikują chłopcy i dziewczęta
4. Langley School – 1 miejsce, szkoła koedukacyjna – aplikują chłopcy i dziewczęta
5. Scarborough College – 2 miejsca, szkoła koedukacyjna – aplikują chłopcy i dziewczęta

Termin zgłoszeń upływa 25 lutego 2024 r. (decyduje data stempla pocztowego).
Więcej informacji na stronie https://bas.org.pl/news oraz u Pani dr Anny Sarbiewskiej.

Trening językowy na dobry początek nowego roku!

Klasa 1C lingwistyczno-turystyczna odwiedziła kolejny raz Katedrę Lingwistyki Stosowanej na UWM, gdzie w ramach programu Klasa patronacka LwB mogła uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach prowadzonych przez nauczycieli akademickich. Wycieczka odbyła się 16 stycznia 2024 r.

Młodzież wzięła udział w dwóch warsztatach:
1. „Czy jestem dobrym strategiem? O sposobach uczenia się języków obcych.” – zajęcia poprowadziła pani dr hab. Mariola Jaworska, prof. UWM
2. „Co wspólnego ma język z piosenką? Rytm i intonacja języka angielskiego.” – zajęcia poprowadziła pani mgr Aneta Całka

Tym razem uczniowie dowiedzieli się, jak, dzięki ciekawym mnemotechnikom, łatwiej uczyć się trudnych do zapamiętania słówek oraz jak dużą pomoc w rozwijaniu sprawności mówienia i uczeniu się poprawnej wymowy mają piosenki.

Cieszymy się już na kolejne spotkania po feriach zimowych!

Magdalena Archacka

Ogłoszenie Turnieju League of Legends!

Drodzy uczniowie!
Mamy przyjemność ogłosić, że do 19 stycznia trwają zapisy na szkolny turniej League of Legends! To doskonała okazja, abyście mogli połączyć swoje siły, stworzyć drużynę i rywalizować w emocjonującym turnieju online 5v5 na Summoner's Rift podczas ferii!

Termin zapisów: 19 stycznia
Skład drużyny: 5 osób
Kapitan drużyny: Wybierzcie swojego lidera!
Nazwa drużyny: Wymyślcie oryginalną nazwę!
Tryb turnieju: 5v5 na Summoner's Rift, online
Data turnieju: Termin zostanie podany po zamknięciu zapisów. W planie jest rozegrać wszystkie mecze przez ferie

Aby zgłosić swoją drużynę, wystarczy wysłać prywatną wiadomość do administratorów turnieju na konto szkolnego instagrama lub zrobić to osobiście w radiowęźle. To świetna okazja do integracji, wspólnej zabawy oraz podjęcia wyzwania w świecie League of Legends! Mamy nadzieję, że zgłosicie się tłumnie i pokażecie, kto ma największe umiejętności w naszej szkole!

Zapraszamy do udziału i życzymy powodzenia!
Samorząd Uczniowski

Sukces naszego Ucznia!

Miło nam poinformować, że uczeń klasy IVB Mikita Dahayeu pod opieką Pani Joanny Michaleckiej przeszedł etap szkolny i po uzyskaniu pozytywnej oceny pracy badawczej "Wpływ fungicydów występujących w czosnku pospolitym (Allium sativum L.) na rozwój drożdży piekarniczych (Saccharomyces cerevisiae)" zakwalifikował się do etapu okręgowego 53 Olimpiady Biologicznej. W najbliższą sobotę Mikita powalczy o udział w etapie centralnym olimpiady.

Trzymamy kciuki za naszego olimpijczyka!!!

Uwaga Pierwszoklasiści!

W piątek 19 stycznia na 5 i 6 lekcji w świetlicy internackiej odbędzie się konkurs o tematyce ekologii w formie teleturnieju "1 z 10". Organizatorem konkursu jest nasze koło ekologiczne.

Posimy każdą klasę pierwszą o wytypowanie 2 chętnych osób do wzięcia udziału. Zgłoszenia przyjmuje osobiście Pani Justyna Olbryś, Michał Łachacz z kl 2c i Ola Retkin z kl 3c, ale zgłaszać się możecie również za pośrednictwem profilu szkolnego koła ekologicznego na instagramie (love_zielone).

Czas na wytypowanie uczestników jest do czwartku włącznie.

Zapraszamy do zabawy!

AKCJA „GÓRA GROSZA” – XXIV edycja

Trwa XXIV edycja ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Do końca lutego zbieramy w naszej szkole monety – groszówki. Jeśli masz zbędne drobniaki, możesz wrzucić je do skarbonki znajdującej się w bibliotece oraz przy wejściu do szkoły. Dodatkowo, w każdy piątek (styczeń – luty) na godzinie wychowawczej, uczniowie ze szkolnego wolontariatu przeprowadzą zbiórkę w klasach.

Akcja „Góra Grosza” organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, które na terenie całej Polski zajmuje się pomocą dzieciom w trudnej sytuacji rodzinnej. Zebrane pieniądze przeznaczane są na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci, znajdujących się w rodzinach zastępczych.

Szczegóły dotyczące zostały umieszczone na stronie: NOWA EDYCJA (towarzystwonaszdom.pl) Zachęcamy do aktywnego przyłączenia się do akcji!

Nadchodzący okres świąt Bożego Narodzenia to nie tylko okres radości, ale również zadumy nad tym, co minęło i nad tym, co nas czeka. Dlatego w tych wyjątkowych dniach Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi życzy wiele radości, spokoju i ciepła. Niech wspólnie spędzone chwile wypełni atmosfera miłości i wzajemnej życzliwości. A Nowy 2024 Rok niech przyniesie wiele sukcesów i spełnionych planów.

Koncert kolęd i piosenek świątecznych

22 grudnia b.r uczniowie naszej szkoły podarowali nam prawdziwą, muzyczną ucztę. Podczas koncertu kolęd i piosenek świątecznych mogliśmy wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd, między innymi: "Gdy się Chrystus rodzi", "Cicha noc".

Utwory zaprezentowane z wielką pasją i talentem wprowadziły nas w prawdziwie świąteczny nastrój. Przed publicznością wystąpili: Aleksander Paszko – saksofon, Fryderyk Romanowski – pianino, Aleksandra Koperska oraz Zuzanna Banach - skrzypce, Klaudia Cicha -pianino oraz nasze solistki: Maria Piątkowska, Hanna Rydzewska, Rozalia Kozłowska i Zuzanna Brzostek. Zgodnie z tradycją, nie mogło zabraknąć chóru! W tym roku w jego składzie były: Dominika Matuszewska, Aleksandra Retkin, Agata Trzepiota, Gabriela Kowalska, Natalia Lambryczak i Amelia Bojarska.

Podczas koncertu prowadzące, Oliwia Krasińska i Oliwia Wiśniewska przybliżyły nam ciekawostki związane z tradycją obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w różnych zakątkach świata, np. w Gwatemali. Szkoda, że następny koncert dopiero za rok…

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia (fot. Arkadiusz Stań)

Drodzy Rodzice!

20 grudnia 2023 r. zapraszamy na spotkania z wychowawcami, które odbędą się o godzinie 17:00 w salach według harmonogramu.

Natomiast o godzinie 16:30 w sali konferencyjnej odbędzie się spotkanie z psychologiem szkolnym Panią Marzeną Górską-Zwolińską, która poprowadzi dla Państwa prelekcję nt. "Jak rozwijać poczucie własnej wartości u nastolatka?"

W Holu głównym nadal można też zakupić ozdoby świąteczne, z których dochód przekazany zostanie na pomoc schronisku "Cztery Łapy" w Szczytnie.

Zakończenie projektu Młodzieżowy Sędzia Sportu

W dniach 8 -10 grudnia szkolne drużyny siatkarek i siatkarzy z naszej szkoły wraz z trenerami Krzysztofem Janowskim oraz Piotrem Lisewskim odwiedzili Olecko, gdzie odbył się egzamin na Młodzieżowego Sędziego Sportowego.

Podczas pobytu nasi sportowcy rozegrali mecze towarzyskie z drużynami z Olsztyna, Ełku, Biskupca, Gołdapi i Działdowa. Zawodniczki i zawodnicy wykazali się znakomitą formą, grając i sędziując spotkania.

W ostatnim dniu odbył się test sprawdzający wiedzę z przepisów piłki siatkowej, przeprowadzony przez organizatorów Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Szkolny Związek Sportowy. Wszystkie wyniki egzaminu były pozytywne. Młodzi sportowcy programu otrzymali legitymację Młodzieżowego Sędziego Sportowego, uprawniające do sędziowania zawodów Szkolnego Związku Sportowego w ramach Wojewódzkiego Współzawodnictwa Szkół.

Uczestnicy:
Trener Krzysztof Janowski, Julia Żyłko, Agata Augustynowicz, Oliwia Wiśniewska, Natalia Wanda, Maja Uliszewska, Maja Konieczna, Oliwia Ulatowska, Aleksandra Soliwoda, Amelia Łyszkowska, Dominika Litwiejko

Trener Piotr Lisewski, Kamil Żebrowski, Filip Berkowski, Kamil Pyśk, Mateusz Caliński, Kacper Rzepecki, Kamil Kunce, Michał Paprotny, Jakub Ciszek, Wojciech Tański, Stanisław Przybyłek

I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Rynku Pracy

12 grudnia 2023 roku odbył się etap szkolny I Powiatowego Konkursu o Rynku Pracy. W sali konferencyjnej o godzinie 9:00 zebrali się wszyscy uczestnicy, organizatorzy konkursu - dyrektor oraz pracownicy Urzędu Pracy, a także wicedyrektor naszej szkoły oraz nauczyciel podstaw przedsiębiorczości.

Do konkursu przystąpiło 11 uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych. Miło mi poinformować, że do kolejnego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie: Zawitowska Lena, Rudnicki Bartosz, Deptuła Aleksandra, Ptak Adrianna oraz Zakrzewski Wiktor.

Powiatowy etap konkursu odbędzie się 15 grudnia o godzinie 9,00 w siedzibie Urzędu Pracy w Szczytnie.

Gratuluję wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu.

Alicja Kasprowicz

Wielka Orkiestra Kudłatej Pomocy – KONKURS

„Jak dbać o dobrostan zwierząt?”

Pytania

1 Co oznacza skrót TOZ? (strona internetowa TOZ Szczytno)

2 Jakie warunki powinien zapewnić zwierzęciu jego opiekun? (Ustawa o ochronie zwierząt – znowelizowana Rozdział 2)

3 Dlaczego kastracja/sterylizacja psa/kota jest ważnym czynnikiem zapobiegania bezdomności zwierząt?

Odpowiedzi można dostarczyć do poniedziałku – 11 grudnia do godz. 12.30 do biblioteki szkolnej ewentualnie można przesłać mailem:
biblioteka@loszczytno.edu.pl

Losowanie nagród odbędzie się również w poniedziałek 11 grudnia na długiej przerwie (13.15).

Szlachetna Paczka 2023

„Prawdziwą siłą człowieka jest jego wrażliwość.” – kapłan Bruno Ferrero.

Jak co roku, startujemy z akcją Szlachetna Paczka od Sobiecha – niech każdy pomaga i się uśmiecha.

W tym roku wybraliśmy Panią Krystynę z rodziną.

Do dzieła Kochani!!! Zbiórka trwa do piątku 15.12.2023 r.

Liczy się każda pomoc!

SUKCES NASZYCH SIATKAREK

30 listopada w naszej szkole odbyły się mistrzostwa rejonu piłki siatkowej dziewcząt.
Nasza drużyna zmierzyła się z I LO w Piszu oraz z I LO w Mrągowie. Dziewczyny z Sobiecha zdobyły I MIEJSCE, pokonując wszystkie swoje rywalki!

Nasza reprezentacja: Julia Żyłko, Maja Konieczna, Barbara Młynarczyk, Natalia Wanda, Oliwia Wiśniewska, Amelia Łyszkowska, Maja Kaszubowska, Aleksandra Soliwoda, Agata Augustynowicz, Dominika Litwiejko, Oliwia Ulatowska, Małgorzata Kicka.
Trener drużyny: Pan Krzysztof Janowski

Gratulujemy!

Dzień Idola – 7 grudnia

Z wielką radością ogłaszamy, że 7 grudnia w naszej szkole odbędzie się niezwykłe wydarzenie – Dzień Idola!

Przebierz się za swojego Idola! Przygotujcie swoje najbardziej ekscytujące stroje! W tym dniu zachęcamy wszystkich uczniów do przebrania się za swoich ulubionych idoli – czy to artystów muzycznych, postacie filmowe czy inspirujące postacie historyczne.

Konkurs na Najlepszego Idola!

W trakcie Dnia Idola odbędzie się konkurs na Najlepszego Idola. Zaprezentujcie swoje kreacje przed szkolnym jury, zdobywajcie punkty za oryginalność i kreatywność. Czekają na Was fantastyczne nagrody!

Dołączcie do świętowania razem z nami!

Niech 7 grudnia stanie się dniem, w którym szkoła pełna będzie inspiracji i pozytywnej energii. Bawcie się, świętujcie dzień swoich idoli i twórzcie razem niezapomniane chwile!

Nie możemy się doczekać Waszych niesamowitych kreacji!

Lingwiści na UWM

Kolejny rok naszej współpracy z Katedrą Lingwistyki Stosowanej rozpoczęty!

W ostatnim tygodniu listopada odbyła się wycieczka do Olsztyna. Klasa IC lingwistyczno-turystyczna miała okazję po raz pierwszy wziąć udział w zajęciach na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zorganizowanych przez Katedrę Lingwistyki Stosowanej w ramach programu KLASY PATRONACKIE LwB.

Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z kulturoznawstwa podczas prelekcji pani dr Magdaleny Makowskiej pt.: "Po Berlinie z Ampelmannem, czyli historia ludzika z ulicznego sygnalizatora" oraz rozwinęli swoje umiejętności językowe na zajęciach z fonetyki pt.: "Zakamarki i triki niemieckiej fonetyki. O tym, jak skutecznie poprawić wymowę", które poprowadziła pani dr Renata Trejnowska-Supranowicz. Nasi licealiści poznawali tajniki wymowy niemieckiej w laboratorium językowym z prawdziwego zdarzenia.

Kolejny wyjazd na UWM już w styczniu przed feriami zimowymi.

Magdalena Archacka

Konkurs historyczny

Z okazji Roku Jana Matejki ogłaszamy konkurs historyczny "Historia w obrazach Jana Matejki". Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie prezentacji na temat obrazów Jana Matejki i ich kontekstu historycznego lub wykonanie pracy plastycznej. Tematem pracy plastycznej jest przedstawienie portretu Jana Matejki lub dowolnej postaci historycznej z jego obrazów. Technika wykonania dowolna.

Prace należy przekazać do Pani Elżbiety Weichhaus - Kończyk do 20 grudnia.

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkie klasy, przewidziane są nagrody.

Nasi siatkarze na fali

24 listopada 2023 roku w Sobiechu miał miejsce rejonowy turniej męskiej piłki siatkowej. Dzięki ciężkiej pracy naszej drużyny na treningach, mogliśmy zobaczyć efekty: znakomite umiejętności chłopaków. Po zaciętej rywalizacji nasz zespół zdobył I miejsce!

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Skład drużyny: Kamil Żebrowski, Filip Berkowski, Kamil Pyśk, Kacper Rzepecki, Kamil Kunce, Mateusz Caliński, Michał Paprotny, Jakub Ciszek, Wojciech Tański, Stanisław Przybyłek.

Wyniki:

ZS3 Szczytno - ZSL Ruciane-Nida 2:0
ZS3 Szczytno - ZSZ Mrągowo 2:0
ZSZ Mrągowo - ZSL Ruciane-Nida 2:1

Projekt „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”

Nasze „zielone ścianki” zyskują coraz bardziej na wyglądzie. Dzięki pomocy panów konserwatorów od ubiegłego tygodnia cieszymy się dodatkowym oświetleniem ogrodów wertykalnych.

Teraz szczególnie w okresie zimowym roślinki będą lepiej doświetlone, co z pewnością przyniesie dodatkowe korzyści dla ich rozwoju i wzrostu. A lepszy wzrost naszych roślinek to więcej tlenu na szkolnych korytarzach, a co za tym idzie – lepszy komfort naszej pracy, nauki i samopoczucia.

Sprzęt oświetleniowy mogliśmy zakupić w ramach grantu Fundacji Banku Ochrony Środowiska, który zdobyliśmy w ubiegłym roku szkolnym w konkursie Akademia Fundacji BOŚ.

Nasi Mistrzowie Sportu

22 listopada na uroczystej Gali Sportu Szkolnego (rok szkolny 2022/2023), która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie nasi nauczyciele, Pan Piotr Lisewski oraz Pan Krzysztof Janowski zostali odznaczeni medalami z okazji 70-lecia Szkolnego Związku Sportowego.

Nasza szkoła zajęła z kolei III miejsce w systemie współzawodnictwa sportowego Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w poprzednim roku szkolnym, w związku z czym Pani Dyrektor Monika Chorążewicz odebrała z tej okazji dyplom oraz pamiątkowy puchar.

Gratulujemy sukcesu!!!

Warsztaty ekologiczne

17 listopada członkowie koła ekologicznego „LOve zieLOne” wzięli udział w warsztatach budowania hoteli dla owadów. Zajęcia poprowadziła Pani Karolina Remuszko („Przez Las”). Warsztaty odbyły się dzięki wygranej w Turnieju Be.Eco, organizowanym w poprzednim roku szkolnym przez Fundację Digital University, która przekazała naszej szkole darowiznę.

Młodzież stanęła na wysokości zadania i dzięki wytycznym Pani Karoliny stworzone zostały dwa hotele dla owadów zapylaczy, które już udało się ulokować w naszym sadzie za internatem. Przez zimę nieco „zbrzydną” i bardziej wtopią się w otoczenie, żeby w następnym sezonie zimowym być wspaniałym schronieniem dla nowych lokatorów.

Kto śledził relację koła z tego wydarzenia na Instagramie, ten już widział piękne, kolorowe owadzie domki. Z pozostałymi dzielimy się jednak naszą fotorelacją. A Pani Karolinie jeszcze raz ogromnie dziękujemy za świetne zajęcia i wspaniałą zabawę.

Nagrodzeni w konkursie plastycznym „Plakat / ilustracja promujące czytelnictwo”

W październiku, obchodzonym jako Miesiąc Bibliotek Szkolnych, nauczyciele bibliotekarze w naszej szkole ogłosili konkurs plastyczny na plakat lub ilustrację do książki. Celem konkursu była promocja czytelnictwa.

Wpłynęło 9 prac, które zostały podzielone na 2 kategorie: plakat promujący czytelnictwo oraz ilustracja do książki/okładka. Prace zostały wykonane różnorodną techniką (kolaż, akwarela, grafika), stąd każda była na swój sposób oryginalna, co nie ułatwiło pracy jury. (Czytaj dalej)

Uczeń 4D uhonorowany przez Fundację Humanus

21 listopada 2023 roku w Zespole Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie odbyło się uroczyste spotkanie z prezesem Fundacji Humanus Czesława Nowakowskiego. Fundacja realizuje swoje cele prowadząc działalność dobroczynną, sportową, oświatowo-kulturalną, charytatywno-opiekuńczą, związaną z opieką społeczną, rehabilitacją społeczną i zawodową, ochroną zdrowia oraz nauką. Zespół Opiniodawczy fundacji w składzie: Starosta Szczycieński – Pan Jarosław Matłach oraz wójt Gminy Jedwabno – Pan Sławomir Ambroziak - wspólnie wskazali kolejnego kandydata do grona jej stypendystów. Został nim Marcin Denkiewicz, uczeń klasy IVD. Jak dobrze pamiętamy, jest on laureatem XLIX Olimpiady Historycznej, w której zajął II miejsce w kraju. (Czytaj dalej)

Losy Absolwentów Sobiecha (matura 2023)

Mimo że opuścili mury naszej szkoły już kilka miesięcy temu, to wciąż interesują nas ich losy. Absolwenci podjęli naukę w wybranych przez siebie Alma Mater, niektórzy połączyli studia z pracą, a nieliczni wybrali Gap Year.

Naszych absolwentów spotkacie na uczelniach w różnych miejscowościach naszego kraju oraz za granicą. (Czytaj dalej)

Dzień Życzliwości

21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości. W tym dniu nie tylko każdy obecny w szkole uczeń, ale również nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi mogli otrzymać miłe, życzliwe słowa, przygotowane przez Samorząd Uczniowski.

Z powodzeniem utworzone zostały także wspaniałe skrzydła z hasłami wymyślonymi przez uczniów w związku z tym dniem. Bardzo poważnie podeszli oni do tematu i w czasie godzin wychowawczych podjęli się wykonania piór, które przyklejone zostały do ulokowanych na parterze przy sali 30 ogromnych skrzydeł.

Takie, ale i wiele innych, podobnych słów chciałaby nie tylko z tej okazji słyszeć nasza Młodzież:
Jesteś dobrą osobą.
Dzięki Tobie mój dzień staje się lepszy.
Twoje potrzeby są dla mnie ważne.
Jestem z Ciebie dumny.
Możesz na mnie liczyć.

Kierujmy je do siebie nawzajem, ponieważ życzliwość pozwala rozwinąć skrzydła!

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

SIGG to największy projekt edukacyjny, który w praktyczny, ale i bezpieczny sposób uczy inwestowania na giełdzie.

W tegorocznej 22 edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej bierze udział 13 zespołów:
7 z klasy II a
4 z klasy II e
1 z klasy II f
1 z klasy I d
Pierwszy etap trwa od 13 listopada do 12 stycznia 2024 roku.

Wszystkim uczniom życzę samych trafnych decyzji w giełdowych zmaganiach i oczywiście przejścia do kolejnego etapu gry.

Powodzenia!
Alicja Kasprowicz

Podsumowanie zbiórki elektroodpadów

10 listopada nasze koło ekologiczne przeprowadziło kolejną zbiórkę zużytych sprzętów elektronicznych. Tym razem udało się zebrać łącznie ponad 400 kg elektrośmieci. Tym samym zasililiśmy nasze konto w Programie "Moje Miasto bez Elektrośmieci" nowymi punktami, za które możemy otrzymać pomoce dydaktyczne do klasopracowni.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie oraz zachęcamy do wzięcia udziału w naszej akcji, która trwa cały rok. Zużyte sprzęty można w każdej chwili przynieść do szkoły - pojemnik na elektrośmieci znajduje się w szatni przy sali 8.

Sportowy sukces naszego ucznia!

17 listopada br. podczas trwających w Japonii Mistrzostw Świata Karate Kyokushin (International Friendship Elite Karate Championships) brązowy medal w swojej kategorii wywalczył nasz uczeń Miłosz Gacioch (kl. 4D) - reprezentant Akademii Sztuk Walki - Novum Szczytno.

W turnieju udział wzięło ponad 400 zawodników z całego świata.

Serdecznie gratulujemy Miłoszowi i jemu trenerowi sensei Dariuszowi Hrynowieckiemu tak ogromnego sukcesu!

Jak impreza andrzejkowa to tylko w Sobiechu!

Chcesz poczuć klimat lat 90? Posłuchać muzyki z tamtego okresu, potańczyć do najbardziej znanych ‘kawałków’ z tamtych lat oraz sprawdzić, czym zaskoczy Cię przyszłość w andrzejkowych wróżbach??? 

 Ta impreza jest właśnie dla Ciebie!!!

 Zapraszamy Was na Andrzejki w stylu lat 90, imprezę inną niż wszystkie, która odbędzie się na sali sportowej w naszej szkole dnia 24 listopada 2023 roku w godzinach 18.00-22.00!

Pamiętajcie!!! Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się zatem kolejność zgłoszeń!

Zgłoszenia przyjmuje opiekun SU – Pani Małgorzata Olbryś do środy włącznie (22.11.2023 r.)

PRZYJDŹ I POCZUJ TEN KLIMAT!!!

Organizatorzy imprezy: Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunem

Integracja klasy IC

Wyjazd integracyjny klasy IC do Olsztyna 17 listopada był bardzo intensywny i ciekawy. Młodzież wzięła udział w Konferencji GIS DAY 2023, która została zorganizowana na UWM na Wydziale Geoinżynierii. Przedstawione tam prezentacje pokazywały, jak szerokie i potrzebne jest zastosowanie Systemu Informacji Geograficznej w wielu obszarach naszego życia, jak ułatwia on analizowanie i planowanie danych. Uczniowie przygotowali również plakat informacyjny prezentujący GIS, za który otrzymali pierwszą nagrodę!

Po uroczystym wręczeniu nagród i dyplomów na UWM przyszedł czas na Escape Room, gdzie w miłej atmosferze wszyscy dobrze się bawili przy rozwiązywaniu zagadek.

Magdalena Archacka

Prelekcje uczniów na konferencji "Młodzi o Klimacie 2023"

„Słuchanie głosu nauki jest naszą jedyną szansą na dalszą - jakże piękną! - podróż przez Kosmos na statku kosmicznym Ziemia. Jednak gdy klimat zbytnio się zmieni (sorry…), statek będzie mknął nadal, już bez nas jako pasażerów. Nie mamy drugiej planety - musimy uratować tę jedyną.”

To słowa, które możemy odczytać w Apelu Klimatycznym Naukowców, koordynowanym przez WWF Polska. Mając na uwadze te słowa i jednocześnie wspierając apel, członkowie szkolnego koła ekologicznego LOve zieLOne po raz drugi uczestniczyli w konferencji „MŁODZI O KLIMACIE 2023”, która odbyła się w dniach 7-8 listopada br. w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. (Czytaj dalej)

Dzień Życzliwości

Pod datą 21 listopada znajdziemy w kalendarzu Dzień Życzliwości. Zapraszamy do celebrowania tego święta już piątek, 17.11.2023 r. w trakcie godzin wychowawczych. Będzie okazja do wyrażenia życzliwych słów i do plastycznej kreatywności.

Zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału. Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na znaczenie słów i postaw, które wypełniają przestrzeń pomiędzy nami.

I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Rynku Pracy

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie zaprasza uczniów do wzięcia udziału w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Rynku Pracy.

Celem konkursu jest m.in. kształtowanie aktywnej postawy wobec życia zawodowego poprzez zwiększenie wiedzy i świadomości na temat rynku pracy, jego realiów i wymogów, prawa pracy, sposobów poszukiwania pracy, planowania kariery zawodowej oraz roli instytucji rynku pracy, a także motywowanie do samodzielnego zdobywania nowych umiejętności zawodowych i kompetencji przyszłości oraz rozwoju osobistego pod kątem wymagań stawianych przez rynek pracy.

Konkurs składa się z dwóch etapów:
I Etap szkolny - 12 grudnia 2023 r., godz. 9:00
II Etap powiatowy - 15 grudnia 2023 r., godz: 9:00

Termin zgłoszeń upływa 30 listopada 2023 r.

Informacji udziela Pani Alicja Kasprowicz.

Jestem AS - Akceptuję SIEBIE

Martin Seligman, amerykański psycholog, profesor Uniwersytetu w Pensylwanii powiedział: „Kluczem do sukcesu i szczęścia jest wykorzystywanie własnych silnych stron, a nie korygowanie wad.”

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Jestem AS – akceptuję siebie”.

Zapraszamy serdecznie wszystkich do udziału. Celami projektu są: lepsze poznanie siebie, samoakceptacja siebie, budowanie poczucia własnej wartości oraz wzmacnianie własnego pozytywnego wizerunku.

Symbolem tego projektu jest karta AS. Karta ta, to jedna z najlepszych i najkorzystniejszych kart, która znajduje się w każdej tali kart do grania.

Koordynatorkami projektu są Panie: Katarzyna Krassowska, Anna Kowalska i Małgorzata Olbryś.

ZAPRASZAMY!

Wyniki rekrutacji do projektu!

Szanowni Uczniowie i Rodzice!

Lista osób zakwalifikowanych do projektu Erasmus+ "Mobilność uczniów drogą do sukcesu" dla uczniów oraz lista rezerwowa znajdują się na drzwiach biblioteki szkolnej oraz na tablicy ogłoszeniowej w holu głównym.

Koordynator Projektu
Justyna Olbryś

11.11.2023 Święto Niepodległości

W tym roku szkolne obchody Święta Niepodległości zawdzięczamy grupie zdolnych uczniów, którzy przygotowali uroczystą akademię. Widzowie obejrzeli krótki spektakl ,,Ojcowie wolnej Polski”. Scenariusz sztuki napisał Marcin Denkiewicz, który doskonale wcielił się w rolę Romana Dmowskiego. Szymon Żyra świetnie zagrał Ignacego Paderewskiego, a Jakub Enerlich zrobił ogromne wrażenie jako Józef Piłsudski. Rewelacyjny spektakl uświetniło trio skrzypcowe, czyli Zuzanna Banach (1b), Aleksandra Koperska (1b) i Karolina Michalak (2d). W przerwach między aktami patriotyczne piosenki pięknie i wzruszająco zaśpiewały Zuzanna Brzostek, Rozalia Kozłowska i Maja Wierzchołowska. Nad prezentacją multimedialną czuwał Olaf Kalinowski, a o nagłośnienie zadbał Wiktor Zakrzewski.

Specjalne podziękowania należą się Panu Januszowi Zakrzewskiemu, który użyczył szkole wysokiej klasy sprzętu nagłaśniającego.

Uroczystość zaszczycili przedstawiciele władz powiatowych: starosta Jarosław Matłach i naczelnik Iwona Chełchowska.

Mistrzostwa Rejonu V w Piłce Nożnej Dziewcząt

9 listopada w Piszu nasze reprezentantki w pięknym stylu wywalczyły awans do półfinału województwa w piłce nożnej.

Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

W tym roku w bezpłatnej wypożyczalni ebooków i audiobooków znajduje się aż 18 starannie wyselekcjonowanych, atrakcyjnych tytułów 😊 w myśl przyświecającej zasady, że każdy, bez względu na wiek, powinien czytać to, co go zainteresuje – po literaturę young adult mogą sięgnąć nie tylko nastolatkowie, ale również ich matki, natomiast ojców może porwać lektura wciągającego romansu.

Upoluj swoją książkę

To, co pozostaje niezmienne, to całkowita bezpłatność akcji. Aby wziąć w niej udział, wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik.

Dołącz i zyskaj dostęp do 18 książek! Zupełnie za darmo!

Po zeskanowaniu kodu można cieszyć się bezpłatnymi e-bookami i audiobookami z listy 18 dostępnych tytułów.

W naszej szkole plakaty z akcji „Upoluj swoja książkę” znajdują się:
- w holu szkoły
- przy bibliotece szkolnej
- przy pokoju nauczycielskim
- w salach języka polskiego
- w internacie


Zachęcamy do udziału w akcji.
Nauczyciele bibliotekarze

Wyniki rekrutacji do projektu

Szanowni Uczniowie i Rodzice!

Z uwagi na ogromne zainteresowanie Projektem "Mobilność Uczniów Drogą do Sukcesu" i bardzo dużą ilość zgłoszeń ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do udziału w mobilności nastąpi nie wcześniej niż po 13 listopada br.

Dziękujemy za Państwa cierpliwość.

Uwaga Uczniowie!

Już w poniedziałek 6 listopada odbędzie się 47. Olimpiada Języka Niemieckiego.

Zapraszamy wszystkich zgłoszonych uczniów do biblioteki szkolnej w godz. 10:00 – 11:30.

Warsztaty psychologiczne

26 października 2023 r. uczniowie kl. I E o profilu psychologicznym wzięli udział w zajęciach poświęconych emocjom. W czasie spotkania licealiści mogli zwiększyć zasób słownictwa dotyczącego emocji oraz wspólnie stworzyć kompas wspierający ich w identyfikowaniu uczuć. Emocje pomagają rozpoznawać zagrożenie i ważne dla nas relacje. Pozwalają nam rozumieć, że ludzie różnie postrzegają świat i mogą na różny sposób rozwiązywać swoje problemy. Działają na rzecz naszych potrzeb: wspierają nas w ich rozpoznawaniu i zaspokajaniu. Wrażenia pochodzące z ciała mogą pomóc w nazywaniu przeżywanych uczuć, więc uczniowie zostali zaproszeni do stworzenia map emocji w ciele.

Zainteresowanym dziękujemy za przybycie i zaangażowanie.

Marzena Górska-Zwolińska

UWAGA!!!

Przypominamy, że jutro - 27.10 - mija termin składania zgłoszeń do projektu "Erasmus+ dla uczniów - Mobilność Uczniów Drogą do Sukcesu".

Dokumenty można składać w szkolnej bibliotece do godziny 12:00.

KIERMASZ CIAST



Już w najbliższy piątek, 27 października, zapraszamy na kiermasz ciast!

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na działalność Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły.

Sobiech Przyjazny Środowisku!



Z przyjemnością dzielimy się informacją, że Kapituła Konkursu "Szkoła Przyjazna Środowisku" wyróżniła naszą szkołę w tegorocznej edycji.

Tym samym na wniosek Kapituły Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty przyznał nam Certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku”.

 

 Czujesz się swobodnie przed obiektywem? Lubisz wyzwania? Chcesz wziąć udział w ciekawym przedsięwzięciu? Poszukujemy aktorów i statystów do filmu promocyjnego szkoły. Zgłoś się już dziś!

Mariusz Mokarski

Kolejny sukces sportowy!

24 października w Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie odbyły się Powiatowe Mistrzostwa z Piłkę Halową Dziewcząt i Chłopców. Jak zawsze drużyny z naszej szkoły reprezentowały nas z wielkim zaangażowaniem.

Dziewczęta potwierdziły wysoki poziom gry, pokonując rywalki 5:0. Chłopcy, po zaciętej walce, zajęli drugie miejsce.

Czekamy na dalsze etapy rozgrywek i serdecznie gratulujemy!

Halo Sobiech!

Nie zdążyliście przyjść na koncert charytatywny dla Adasia? Możecie jutro spróbować pysznych wypieków, przygotowanych przez Wolontariat Armia Olusia, które były sprzedawane podczas koncertu.

Zapraszamy jutro na główny hol naszej szkoły! Pamiętajcie, każdy grosz się liczy! Zatem kupujemy, konsumujemy, a przede wszystkim - wspieramy Adasia!

Uwaga!!!

W piątek (20.10) i sobotę (21.10) uczniowie naszej szkoły przeprowadzą zbiórkę karmy w markecie Kaufland. Karma będzie przeznaczona dla zwierząt ze schroniska „Cztery łapy” w Szczytnie oraz dla kotów wolno żyjących.

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę.

Osiągnięcia naszych sportowców

19 października w naszej szkole odbyły się Powiatowe Zawody Drużynowe w Tenisie Stołowym Dziewcząt.

Po wielu zaciętych pojedynkach najlepszą okazała się reprezentująca nas drużyna.

Gratulujemy naszemu zespołowi, który wystąpił w składzie: Zuzanna Brzostek oraz Magdalena Więcek.

Dziękujemy również pozostałym dziewczętom wchodzącym w skład całego zespołu, a były to: Zuzanna Kleniewska, Aleksandra Nikołajuk, Martyna Płoska, Wiktoria Stempel oraz Klaudia Suchecka!

Ruszyła rekrutacja do projektu!

Z przyjemnością ogłaszamy, że od 16 października 2023 r. można zgłaszać swoje kandydatury do udziału w projekcie "Mobilność uczniów drogą do sukcesu" finansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Narodowej Agencji Erasmus+.

Dokumenty, które należy złożyć w szkolnej bibliotece w nieprzekraczalnym terminie do 27 października 2023 r., dostępne są wraz z regulaminem i szczegółowymi informacjami o projekcie w zakładce "Strefa Ucznia" -> "Projekty", na czarnym pasku menu Erasmus+ dla uczniów oraz po kliknięciu w grafikę projektu "Mobilność uczniów drogą do sukcesu" umieszczoną pod banerem.

7. edycja #ErasmusDays

Przez 6 dni, od 9 do 14 października, na całym świecie były organizowane wydarzenia w ramach #ErasmusDays. Dzięki nim można było dowiedzieć się o efektach projektów Erasmus+ lub samemu się nimi podzielić. Na poprzednie edycje składały się: seminaria, spotkania partnerów, wystawy fotograficzne, koncerty, flash moby, parady, pokazy taneczne, audycje radiowe, konferencje, gry, aktywności oraz spotkania online.

Do udziału w tegorocznych #ErasmusDays zgłosiła się również nasza szkoła. 11 nauczycieli oraz 1 pracownik administracji – uczestnicy kursów w ramach Erasmus+ postanowili podzielić się swoimi wrażeniami z wakacyjnych wyjazdów, przygotowując wystawę fotograficzną pt.: „ERASMUS+ W OBIEKTYWIE”. Zdjęcia wykonane przez uczestników programu Erasmus+ przenoszą nas w letni klimat europejskich miast: Splitu, Florencji oraz Walencji i pozwalają podziwiać uroki zwiedzanych miejsc: architekturę, kulturę oraz potrawy danego kraju.

Wystawę otwarto oficjalnie 13 października 2023 r. Znajduje się ona na półpiętrze (od strony pokoju nauczycielskiego). Materiały fotograficzne zebrała i opracowała Pani Anna Bryk.

Zapraszamy!
Więcej o #ErasmusDays: Erasmusdays

250 lat KEN

13 października w szkole odbyło się spotkanie z okazji Dnia Nauczyciela. Tegoroczne święto wiąże się z 250. rocznicą powołania KEN. W czasie uroczystości przedstawiono nagrodzonych przez starostę J. Matłacha i dyrektor M. Chorążewicz nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji.

Podczas wystąpienia uczniów przybliżono historię pierwszego oświeceniowego ministerstwa oświaty i złożono okolicznościowe życzenia, wzbogacone utworami wokalnymi. Samorząd Uczniowski zadbał o miły akcent na zakończenie uroczystości: nauczycielom wręczono zrobione przez młodzież kwiatki.

SUKCESY W WOJEWÓDZKIM FINALE BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH!

6 października w Braniewie odbył się Finał Wojewódzkich Indywidualnych Biegów Przełajowych Dziewcząt i Chłopców – Licealiada.
Ośmioro naszych uczniów podjęło walkę o najwyższe miejsca. Pomimo ciężkiej i błotnistej trasy, gdzie nie obyło się bez upadków, wszyscy ukończyli rywalizację na wysokich pozycjach!

Ewa Gołaszewska II miejsce
Maja Rogacz III miejsce
Maciej Masłowski – IV miejsce
Weronika Maciejewska – V miejsce
Jakub Kieningsman – V miejsce
Aleksandra Cekała – VI miejsce
Patryk Olbryś – VII miejsce
Antoni Artych – XII miejsce

Gratulujemy sukcesów i dziękujemy za zaangażowanie oraz godne reprezentowanie naszej szkoły!
Jesteśmy z Was dumni!

Clases de Español

Wszystkich zainteresowanych nauką języka hiszpańskiego zapraszam jutro (tj. 6 października 2023 r.) o godz. 15.15 do sali nr 2 na spotkanie organizacyjne! 🇪🇸🇪🇸🇪🇸

¡Hasta pronto!

Małgorzata Olbryś

BRAWO SOBIECH!

W niedzielę 1 października odbył się Szczycieński Bieg dla Niepodległej. W wydarzeniu nie zabrakło uczniów naszej szkoły. Jesteśmy dumni i gratulujemy!

Kategoria: Jazda na rolkach Kobiet - Aleksandra Cekała – I miejsce

Kategoria: Kobiety 16-19 - Martyna Frydrych – III miejsce

Kategoria: Mężczyźni 16-19 - Antoni Artych – 3 miejsce

Bieg na dystansie 800 m - Ola Cekała – II miejsce

W biegu głównym brała również udział Klaudia Suchecka.

Źródło fot.: Klub Biegacza Jurund Szczytno

Koncert Kresowy

29 września klasy 2D i 2F uczestniczyły w Koncercie Kresowym, który odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej w Szczytnie. Koncert został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej, z którym współpracuje nasza szkoła. Tematem koncertu było Grodno i jego historia.

Integracja klasy 1B

Minął tydzień od naszego wyjazdu integracyjnego! My, uczniowie klasy 1B, pojechaliśmy do Spychowa, gdzie odbyły się warsztaty tworzenia ozdób leśnych, prowadzone przez panią Karolinę ("Przez las"). Do dyspozycji mieliśmy piły, młotki i wiertła. Robiliśmy naszyjniki, bransoletki i zawieszki.

Następnie uczyliśmy się, jak rozpalić ogień krzesiwem, co nie okazało się tak łatwym zadaniem, jak się nam wydawało! Ostatecznie nad samodzielnie rozpalonym ogniskiem ugotowaliśmy zupę z podagrycznika.

Podczas wyjazdu obchodziliśmy także pierwsze urodziny naszej klasy!!! Były życzenia i piękny tort, za który dziękujemy mamie Alicji!

Tekst: Lena
Zdjęcia: Filip i Miłosz

Europejski Dzień Języków

W poniedziałek 25.09 br. w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków, w ramach którego uczniowie klas pierwszych grup międzyoddziałowych wzięli udział w grze terenowej. Uczniowie podzieleni zostali na drużyny pięcioosobowe. Posługując się aplikacją Actionbound drużyny wykonywały zadania przemieszczając się po terenie szkoły. Do ich zadań należało między innymi odnajdywanie przedmiotów, robienie zdjęć, nagrywanie krótkich filmów, czy też rozwiązywanie quizów językowych.

Długo oczekiwana wymiana z Herten ruszyła…

W trzecim tygodniu września uczniowie naszej szkoły pojechali do Niemiec w ramach projektu „Wymiana młodzieży Szczytno - Herten”. 19 września 2023 roku grupa 20 uczniów pod opieką nauczycielek języka niemieckiego, pani Magdaleny Archackiej i pani Justyny Olbryś, poleciała samolotem z lotniska Olsztyn-Mazury do Dortmundu, skąd odebrana została przez gospodarzy.

(Czytaj Dalej)

Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe

W piątek, 22 września,w czasie pięknej pogody odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe.
Zarówno nasze dziewczęta jak i chłopcy okazali się bezkonkurencyjni w swoich kategoriach. Panie biegły na dystansach 1500 i 2000m, a panowie na 2000 oraz 3000 m. Nasi zawodnicy zasługują na wielkie uznanie!

Wyniki: (Czytaj dalej)

Wakacyjne Mistrzostwa Biznesowe

Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się 20 uczniów z klas I i II. Każdy z nich wcielił się w rolę właściciela serwisu IT i samodzielnie prowadził firmę. Uczestnicy konkurowali o klientów między innymi jakością swoich usług i ceną, podejmowali realistyczne decyzje biznesowe i brali za nie odpowiedzialność. Decyzje podejmowane przez zespół wpływały na wyniki konkurentów i odwrotnie. Gra miała strukturę rundową i składała się z 12 rund, zaś jedna runda odpowiadała 1 miesiącowi. (Czytaj dalej)

DLA ADASIA

Drodzy Uczniowie!

Jutro, tj. 22.09.2023 r. obędzie się w naszej szkole kiermasz ciast. Wszelkie słodkości można będzie kupić na holu szkolnym w godzinach 9.35-11.35.

Pieniądze ze sprzedaży przekazane zostaną na leczenie ucznia naszej szkoły Adama, który zmaga się z ciężką chorobą.

Liczy się każdy grosz!

PAMIĘTAJMY!

Jeden za wszystkich! Wszyscy za jednego!

„Sobiech” sprzątał świat

Po raz kolejny społeczność szkolna „Sobiecha” przyłączyła się do 30. ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie świata - Polska”, której w tym roku przyświeca hasło „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

11 oddziałów pierwszo- i drugoklasistów udało się w piątek 15 września ze swoimi wychowawcami uporządkować tereny położone w najbliższym otoczeniu naszej szkoły: „Małą Biel”, park z cmentarzem ewangelickim przy ulicy Piłsudskiego, park „Kaczaki” w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 6 oraz park położony przy naszej placówce.

Młodzież stanęła na wysokości zadania. Łącznie zebrano ponad 60 worków 60-litrowych odpadów zmieszanych. Dzielimy się migawkami z przebiegu akcji.

Uwaga!!! 

Masz dużo pomysłów związanych z Twoją szkołą? Możesz je urzeczywistnić!

Zachęcamy do zgłoszenia swojej kandydatury w wyborach Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024!

Przygotuj prezentację swojej kandydatury. Napisz w niej, co chciałbyś zmienić w życiu szkoły. Przedstaw swój program zachęcający do głosowania na Ciebie. Nie zapomnij o zamieszczeniu swojej fotografii, informacji, z której klasy jesteś oraz o Twoich zainteresowaniach i umiejętnościach.

Zgłoszenia przyjmuje opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Małgorzata Olbryś.

Termin zgłoszeń upływa w piątek 15.09.2023 r.

Kiermasz podręczników

I zabrzmiał pierwszy dzwonek…

Kolejne wakacje dobiegły końca, a co za tym idzie, pora ruszyć w pełni sił i motywacji do ciężkiej, ale – miejmy nadzieję – owocnej pracy. Nietypowo, bo 4 września, rozpoczęliśmy oficjalnie nowy rok szkolny 2023/2024. (Czytaj dalej)

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 20232024

NASI PARTNERZY

Skip to content