ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3

IM. JANA III SOBIESKIEGO W SZCZYTNIE

Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 18 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | zsnr3@loszczytno.edu.pl

Internat przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie

(+48) 89 624 28 20 | Jerzego Lanca 10, 12-100 Szczytno | internat@loszczytno.edu.pl

Archiwum - Rok szkolny 2022-2023

Drodzy Uczniowie! Potrzebna pomoc!

"Dając pomoc innym, otwieramy sobie serce do miłości i wiary w ludzi."
Paulo Coelho

Wesprzyjmy naszego ucznia, Adama!
Wspólnie wygramy tę walkę!

Zachęcamy do dołączenia do zbiórki na bardzo kosztowne leczenie. Liczy się każdy wpłacony grosik! Wpłat można dokonać na stronie wolniodraka.pl.

Hola, Hola! - Kadra ZS nr 3 w Programie Erasmus+

W ramach programu Erasmus+ pt. "Mobilność kadry kluczem do rozwoju szkoły" kolejna grupa pracowników Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie, tym razem kadra kierownicza i administracyjna ukończyła dwutygodniowy kurs w słonecznej Walencji w Hiszpanii. Szkolenia dotyczyły podniesienia kompetencji w zakresie języka angielskiego oraz poznania narzędzi cyfrowych do prowadzenia szkoły i sekretariatu.

Zajęcia odbywały się w międzynarodowej grupie, m.in. z pracownikami ze szkół z Portugalii, Włoch, Łotwy. Piękna, słoneczna i bardzo gorąca Walencja każdego dnia zaskakiwała swoimi urokami, cudownymi widokami i smacznym jedzeniem.

Uczestnicy nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli podzielić się wrażeniami z wyjazdu, nowymi doświadczeniami i pomysłami, które wdrożą w naszej szkole.

Ciao Italia! - Kadra ZS nr 3 w Programie Erasmus+

Kolejna grupa nauczycieli zdobywała wiedzę pod słońcem Italii. Nasi pedagodzy uczestniczyli tym razem w kursie ,,Tablety i smartfony: używanie narzędzi mobilnych jako narzędzi edukacyjnych", który odbywał się w dniach 31 lipca - 4 sierpnia 2023.

Szkolenie odbywało się jednocześnie dla nauczycieli z Cypru, Hiszpanii oraz Węgier.

Każdy dzień poświęcono na zdobywanie cennej wiedzy pod czujnym okiem włoskiego trenera, a po zajęciach - na poznawanie pięknej Florencji i jej okolic.

Ciao Firenze! - Kadra ZS nr 3 w Programie Erasmus+

W dniach 3-15 lipca troje naszych pedagogów w trakcie pobytu w rozgrzanej słońcem Florencji uczestniczyło w szkoleniach: „Understanding and Supporting Students With ASD and ADHD” oraz „English Language Course (Intermediate Level)”, których zwieńczeniem było uzyskanie certyfikatu.

Nasze nauczycielki nie tylko zdobyły nową wiedzę i pomysły do wykorzystania na co dzień, ale także nawiązały szereg kontaktów i przyjaźni międzynarodowych, które mogą zaowocować kolejnymi interesującymi projektami dla uczniów.

A po wysiłku umysłowym znalazła się też chwila na coś dla duszy i ciała, czyli eksplorowanie miasta, podziwianie zabytków i smakowanie toskańskiej kuchni.

Wakacje! – Czas! – Start!

Nadszedł ten długo – bo aż od września – wyczekiwany przez wszystkich czerwcowy dzień! Podsumowano roczną pracę w pocie czoła i niestrudzonego zdobywania wiedzy oraz kreatywnego i pełnego pasji stawiania coraz to nowych wyzwań uczniom. Wychowawcy z wypiekami na twarzy wypisali listy gratulacyjne dla rodziców i przygotowali świadectwa z biało-czerwonymi paskami dla uzdolnionych podopiecznych, a także te zwykłe. (Czytaj dalej)

MAMY TO!!!

Z ogromną przyjemnością pragniemy Was poinformować, że w ramach programu Erasmus+ KA 122-SCH – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej, Zespół Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie zakwalifikował się na listę szkół przyjętych!

Dzięki temu przyznano nam dofinansowanie w wysokości 40 470,00 Euro na realizację projektu „Mobilność uczniów drogą do sukcesu”.

Projekt będzie trwał w okresie 01.09.2023 r. – 28.02.2025 r.

Już w czerwcu 2024 r. 15-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły poleci do Hiszpanii, natomiast kolejne 15 osób we wrześniu 2024 r. do Portugalii!

Sobiechowe Warsztaty Językowe w Londynie - kolejny sukces!

Jaki może być bardziej efektywny sposób na naukę języka angielskiego niż wyjazd do kraju, w którym ludzie posługują się tym językiem na co dzień?

Kolejna grupa 29 uczniów z Sobiecha miała sześciodniową, fantastyczną przygodę z językiem angielskim w Londynie pod czujnym okiem organizatorek wyjazdu, nauczycielek języka angielskiego Małgorzaty Olbryś i Teresy Sanford.

W ramach tego wyjazdu, którego zaplanowanie i przeprowadzenie wymagało nie lada wysiłku, sobiechowa młodzież poznawała kulturę Wielkiej Brytanii oraz uczestniczyła w zajęciach językowych. Uczniowie szlifowali swój angielski rozmawiając z native speakerami, wygłaszając przemowy w Hyde Parku oraz stawiając czoła różnorakim wyzwaniom językowym, stawianym przez nauczycielki. (Czytaj dalej)

MUZYCZNY SUKCES NASZYCH UCZENNIC

Mamy zaszczyt ogłosić, iż uczennice naszej szkoły, podopieczne fundacji "Kreolia" - Zuzanna Brzostek oraz Daria Januszczyk - zdobyły dwa pierwsze miejsca w konkursie wokalnym "Legendy Wiecznie Żywe 2023 - Anna Jantar", którego organizatorem był Ośrodek Gminny w Wielbarku.

Gratulujemy serdecznie!!!

Akcja „WAKACJE Z KSIĄŻKĄ”

Drodzy Uczniowie,

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu. Czy można relaksować się czytając książkę? Oczywiście. Zachęcamy do wypożyczania książek na okres wakacji. W ramach akcji „WAKACJE Z KSIĄŻKĄ” książki można będzie wypożyczać w dniach 21-22 czerwca 2022 r. (środa-czwartek) w godzinach pracy biblioteki. Warunkiem wypożyczenia książek na okres wakacyjny jest zwrot książek wypożyczonych w roku szkolnym 2022/2023.

Zapraszamy!
Nauczyciele bibliotekarze

Kolejne wyróżnienie dla Marcina!

Miło nam poinformować, że Marcin Denkiewicz - uczeń klasy IIId - zdobył nagrodę dla olimpionika Stowarzyszenia Historyków Starożytności!

Nagroda ta jest przyznawana tym uczestnikom Olimpiady Historycznej, którzy wybrali jako swoją specjalność historię starożytną oraz zajęli najwyższe miejsce w eliminacjach centralnych.

Serdecznie gratulujemy!!!

Wakacyjne mistrzostwa menedżerskie

Zapraszam uczniów z klas pierwszych i drugich do udziału w wakacyjnych mistrzostwach biznesowych. Uczestnicy wcielą się w rolę przedsiębiorców zarządzających wirtualnymi przedsiębiorstwami. Uczniowie będą rywalizować ze sobą na wirtualnym rynku, testując różne strategie biznesowe. Przez całą rozgrywkę uczestnicy będą mogą śledzić swoje wyniki w rankingu zespołów. Wszyscy wirtualni menedżerowie, którzy ukończą grę, otrzymają cząstkową ocenę celującą z podstaw przedsiębiorczości w nowym roku szkolnym. Dla ucznia, który uzyska najlepszy wynik w rankingu zespołów, zostanie przyznana nagroda pieniężna w wysokości 500 złotych.

W mistrzostwach może wziąć udział 30 osób. Zapraszam osoby zainteresowane do zapisania się i uzyskania instrukcji dotyczących menedżerskich zmagań. Startujemy 19 czerwca 2023 roku. Gramy przez całe wakacje. Rozstrzygnięcie mistrzostw w pierwszych dniach września.

Serdecznie zapraszam Alicja Kasprowicz

Sukces Leśnych Ludzi

Wielkie gratulacje należą się Aleksandrze Krajewskiej z klasy II B za zajęcie 3. miejsca oraz Julii Zyśk z klasy I B za otrzymane wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Ludzie lasu", organizowanym przez Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie w dniach 15-16 czerwca br.

II miejsce w Turnieju Be.Eco!

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zdobyła 2. miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Ekologicznej w ramach programu Be.Eco, organizowanego przez Fundację Digital University.

Tym samym zdobyliśmy dla szkoły nagrodę w postaci 1500PLN z przeznaczeniem na działania proekologiczne.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za wzięcie udziału i nauczycielom za ich wsparcie!

Sobiech znowu z medalami!

12.06.2023 roku w Ełku odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w siatkówce plażowej dziewcząt i chłopców.

W turnieju dziewcząt wzięło udział 10 zespołów i nasze siatkarki po emocjonujących meczach uplasowały się na 3 miejscu w województwie, natomiast w turnieju męskim wzięło udział 12 zespołów i nasi siatkarze zakończyli turniej na 2 miejscu w województwie.

Serdecznie gratulujemy Zawodnikom i Trenerom oraz czekamy na kolejne sukcesy

II Młodzieżowy Sejmik Klimatyczny

W poniedziałek 12 czerwca przedstawiciele koła ekologicznego wraz z opiekunem wybrali się do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i wzięli udział w II Młodzieżowym Sejmiku Klimatycznym, gdzie nie tylko wysłuchali bardzo ciekawych wystąpień m.in. Pana dra hab. Stanisława Czachorowskiego, profesora UWM, ale także wzięli czynny udział w prelekcjach.

Uczeń klasy 2d, Paweł Gut, godnie reprezentował naszą szkołę i w swoim wystąpieniu odniósł się do głównego tematu spotkania, czyli „Co jednostka może zrobić, aby powstrzymać zmiany klimatu?” jednocześnie zachęcając do zaangażowania się w bardziej różnorodne działania na przykładach zadań podjętych w ostatnich latach przez naszą szkolną społeczność.

SOBIECH RETRO PARTY

W piątek 2 czerwca odbyła się w naszej szkole niecodzienna impreza, a mianowicie dyskoteka w stylu RETRO. Sobiechowi uczniowie mieli okazję włożyć na siebie stroje w stylu retro oraz potańczyć przy najlepszych kawałkach z tamtych lat. Nie zabrakło również smacznych przekąsek i napojów, a także konkursów, m.in na najlepszy strój. (Czytaj dalej)

Pieszy rajd 1A do Lipnika

We wtorek 6 czerwca klasa 1A wybrała się pieszo do leśniczówki w Lipniku. Przebytych łącznie kilometrów było sporo - ale według uczestników było warto! Na miejscu czekało ognisko, był czas na integrację, gry oraz wygłupy. Pogoda również dopisała, dlatego wszyscy - nawet czworonożna towarzyszka Bella - w świetnych humorach przemaszerowali drogę powrotną bez marudzenia.

Sukces naszej nauczycielki

25 maja 2023 r. na kampusie Dewajtis, w Auli Jana Pawła II, w czasie posiedzenia Senatu UKSW, odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów doktorskich. Nowo promowani doktorzy odbierali je z rąk Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w asyście swoich promotorów, a także promotorów pomocniczych, dziekanów wydziałów oraz dyrektorów instytutów, w których pisali prace. Wśród nich była także nauczycielka z naszej szkoły, Pani Anna Sarbiewska, której serdecznie gratulujemy!

SOBIECH RETRO PARTY!!!

Bo jak nie u nas to gdzie?

Chcesz poczuć klimat RETRO? Posłuchać muzyki z lat 70tych i 80tych? Potańczyć do najbardziej znanych kawałków z tamtych lat oraz spróbować tego, co znajdowało się wtedy na stołach?

Ta impreza jest właśnie dla Ciebie!!!

Zapraszamy Was na RETRO PARTY, imprezę inną niż wszystkie, która odbędzie się na sali sportowej w naszej szkole dnia 2 czerwca 2023 roku w godzinach 18.00-22.00!

Pamiętajcie!!!
Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się zatem kolejność zgłoszeń!

Zgłoszenia przyjmuje opiekun SU – Pani Małgorzata Olbryś do środy włącznie (31.05.2023 r.)

PRZYJDŹ I POCZUJ TEN KLIMAT!!!

Organizatorzy imprezy: Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką

Uczniowie z klas 1F, 2B i 3D zwiedzili Gdańsk i Gdynię

25 i 26 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Gdańska i Gdyni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy spacerem po zabytkowym Parku Oliwskim, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć przepiękny Pałac Opacki, Palmiarnię z okazami wielu egzotycznych roślin, m. in. palmy brazylijskiej, bananowców, araukarii, filodendronów czy storczyków, a także grotę szeptów. (Czytaj dalej)

„Sobiech” sadzi las

19 maja klasa 2B spotkała się z leśniczymi Nadleśnictwa Korpele, aby wziąć udział w zajęciach z edukacji leśnej, promujących sadzenie lasu. (Czytaj dalej)

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Manelską

20 kwietnia 2023 roku w świetlicy internatu klasy Ie i If uczestniczyły w zorganizowanym przez Bibliotekę Szkolną ZS nr 3 spotkaniu z pisarką Małgorzatą Manelską. (Czytaj dalej)

Dzień Otwarty na UMB w Białymstoku

17.05.2023 - Dzień Otwarty na UMB w Białymstoku uczniowie z "Sobiecha" spędzili bardzo aktywnie.

Uczestniczyliśmy w wielu ciekawych zajęciach i warsztatach - między innymi w Centrum Symulacji Medycznych, Zakładzie Diagnostyki Chorób Neurodegeneracyjnych, Zakładzie Immunologii i innych. (Czytaj dalej)

Tradycyjne jabłonie w Sobiechowym sadzie

Już jakiś czas temu promowaliśmy podjęcie przez nas działań w związku z projektem „Tradycyjny Sad”, który został dofinansowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. 16 maja wsparci przez naszych kolegów i koleżanki z klas drugich – za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni! - nie próżnowaliśmy i zakasaliśmy rękawy do nie tak znów lekkiej pracy, w efekcie czego za naszym internatem pojawiły się nowe drzewka i krzewy. (Czytaj dalej)

Warsztaty lingwistyczne na UWM

W czwartek 11 maja 2023 r. nasza młodzież już piąty raz wybrała się na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski do Olsztyna. W ramach współpracy z Katedrą Lingwistyki Stosowanej uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat: „Zaprezentuj się! Skuteczne wystąpienia publiczne.” Warsztaty prowadziła Pani dr Barbara Kozak. Zajęcia laboratoryjne, których temat brzmiał: „Verstand vs. Gefühle. Das uralte Dilemma” przygotowała Pani mgr Katarzyna Sierak. (Czytaj dalej)

Grupa wsparcia dla rodziców dzieci z depresją

Pragniemy poinformować, że na mapie punktów pomocy psychologicznej w Szczytnie pojawiła się kolejna inicjatywa. W szczycieńskim PCPR powstała grupa wsparcia dla rodziców dzieci z depresją. Najbliższe spotkanie odbędzie się 23 maja o godzinie w 16.30 przy ul. Konopnickiej 70, pok. 2. Spotkania mają charakter cykliczny (co 2 tygodnie), a o kolejnych terminach można dowiedzieć się kontaktując się bezpośrednio z instytucją pod numerem tel. 89 624 97 10.

Zakończenie roku klas czwartych LO (rocznik 2019-2023)

28 kwietnia odbył się uroczysty apel podsumowujący czteroletnią edukację naszych tegorocznych maturzystów. (Czytaj dalej)

Za nami Dzień Otwarty w ZS nr 3!

Dziękujemy wszystkim za odwiedziny. Było miło, pracowicie i smacznie.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy wszystkich zainteresowanych, że warto uczyć się właśnie u nas.

Pamiętajcie o terminach składania dokumentów. Wszystkie informacje o rekrutacji są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce Rekrutacja 2023-2024.

Więcej zdjęć z Dnia Otwartego w ZS nr 3.

Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto 5 maja 1791. Nam dane jest dzisiaj obchodzić już 232 rocznicę jej powstania.

Konstytucja 3 Maja, a właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku) nowoczesną, spisaną konstytucją. (Czytaj dalej)

Sobiechowi Mistrzowie Pierwszej Pomocy!

28 kwietnia zakończył się etap rejonowy Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Nasza niezawodna drużyna zajęła pierwsze miejsce!

Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach!

Poniżej fotorelacja.

XXIII edycja akcji „Góra grosza” - zebraliśmy 559,49 złotych

W pierwszych miesiącach 2023 roku nasza szkoła włączyła się w XXIII edycję ogólnopolskiej akcji „GÓRA GROSZA”. Monety zbierały i dzielnie przeliczały: Maria Jastrzębska 3d, Amelia Murach 1d, Karolina Załucka-Dąbrowska.1d, Ola Retkin 2c, Julia Świerczewska 2c i Ewelina Zawrotna 2d. (Czytaj dalej)

Sobiech trzeci w województwie

25.04.2023 w Iławie odbyły się Mistrzostwa Województwa w Piłce nożnej dziewcząt. W rywalizacji udział wzięły 3 zespoły: Iława, Ostróda i Szczytno . Mecze rozgrywane były system każdy z każdym. Nasze zawodniczki w pierwszym starciu przegrały z Iławą, a następnie zremisowały z Ostródą. Bilans bramek zadecydował o klasyfikacji medalowej Drużyna z Sobiecha zajęła 3 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim.

Gratulacje!

Skład Zespołu Szkół nr 3: Zuzanna Brzostek, Aleksandra Kruszyńska, Aleksandra Kantorska, Natalia Nowosielska, Aleksandra Sitek, Hanna Sokołowska, Wiktoria Stempel, Joanna Marszelewska

Trenerzy zespołu: Pan Michał Wróblewski, Pan Piotr Lisewski

Konferencja podsumowująca Projekt Erasmus+

25 kwietnia odbyła się konferencja podsumowująca udział naszej szkoły w projekcie Erasmus+ "Chcemy być równi, wyjątkowi i nowocześni. Innowacyjne metody pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych."

W okresie lipiec - wrzesień 2022 r. nauczyciele, kadra kierownicza i pracownicy administracji uczestniczyli w szkoleniach oraz kursach metodycznych w Finlandii, Hiszpanii, Irlandii oraz we Włoszech. Tam poznawali nowoczesne narzędzia i metody nauczania w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, doskonalili wiedzę na temat wykorzystania TIK na lekcjach oraz poznawali europejskie systemy edukacji i kulturę poszczególnych krajów.

Poznane przez nas narzędzia, ułatwiające przygotowywanie i prowadzenie kreatywnych lekcji, są już udostępnione i opisane dla wszystkich chętnych nauczycieli na naszej stronie internetowej w zakładce Erasmus+.

Fotorelacja z tego wydarzenia na naszym facebooku.

Kolejny sukces sportowy Sobiecha!!!

21 kwietnia nasza wspaniała drużyna siatkarska chłopców, pod kierownictwem trenera Piotra Lisewskiego, wywalczyła II miejsce w Mistrzostwach Województwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego.

Turniej wygrała drużyna ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ostródzie a miejsce III zdobyła drużyna z Elbląga.

Serdecznie gratulujemy!!!

Więcej zdjęć z rozgrywek na facebooku.

Lingwiści kolejny raz z wizytą na UWM!

18 kwietnia zostaliśmy zaproszeni na Dzień z Lingwistyką. Uroczystość zorganizowała Katedra Lingwistyki Stosowanej na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie. Motto tego wydarzenia brzmiało: Różnorodność-Innowacyjność-Współpraca.

Podczas spotkania nasi uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuję się lingwistyka w biznesie, jakie umiejętności rozwija oraz jakie możliwości na rynku pracy mają absolwenci kończący naukę na tym kierunku. To wydarzenie było dobrą okazją do poznania uczelni i porozmawiania ze studentami. Nasza młodzież wzięła też udział w wykładzie dr hab. Marioli Jaworskiej, prof. UWM, w którym pani profesor podkreśliła, jak ważne dla dalszego rozwoju kierunku są różnorodność, innowacyjność i współpraca.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie certyfikatów uczestnictwa w programie Klasa Patronacka Lingwistyki w Biznesie. Pani dyrektor Monika Chorążewicz odebrała certyfikat, potwierdzający współpracę naszej szkoły z Katedrą Lingwistyki Stosowanej na UWM.

Klasy lingwistyczne wzięły do tej pory udział łącznie w 4 wyjazdach na zajęcia prowadzone przez wykładowców Katedry Lingwistyki Stosowanej UWM. Na ostatnie w tym roku szkolnym prelekcje uczniowie pojadą 11 maja.

Magdalena Archacka

Zdobyliśmy grant Fundacji BOŚ!

Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że znaleźliśmy się wśród zespołów, które najlepiej wykonały zadania z I etapu projektu „Tradycyjny Sad” – „Rozmawiamy o sadzie”.
Tym samym nasz projekt założenia tradycyjnego sadu owocowego zostanie dofinansowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska!
Dziękujemy!!!

Uwaga – Turniej Be.Eco – 18 kwietnia

Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Turnieju wiedzy ekologicznej Be.Eco. 18 kwietnia m.in. na lekcjach informatyki otrzymacie dostęp do quizu online, który można rozwiązać także na smartfonie w godzinach 8-21. Kod dostępu do quizu zostanie również wywieszony w holu głównym na tablicy ogłoszeniowej. Dodatkowych informacji udziela p. Justyna Olbryś.

Dzięki Waszej aktywności nasza szkoła będzie mogła tym samym powalczyć o nagrodę, jaką jest grant finansowy przeznaczony na te działania oraz inicjatywy ekologiczne uczniów, które zostaną przeprowadzone w roku szkolnym 2023/2024.

Zapraszamy!!!

Sobiech drugi w województwie

14.04.2023 w Białej Piskiej odbyły się Mistrzostwa Województwa w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt. W rywalizacji udział wzięły 4 zespoły: Biała Piska, Iława, Ostróda i Szczytno.

Mecze rozgrywane były system każdy z każdym. Nasze zawodniczki w pierwszym starciu przegrały z Iławą, a następnie wygrały z Białą Piską oraz Ostródą. Drużyna z Sobiecha zajęła 2 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim.

Gratulujemy!!!

Skład Zespołu Szkół nr 3: Zuzanna Brzdonkiewicz, Zuzanna Brzostek, Aleksandra Kruszyńska, Aleksandra Kantorska, Maja Leniart, Natalia Nowosielska, Aleksandra Sitek, Hanna Sokołowska, Wiktoria Stempel, Julia Żyłko

Trenerzy zespołu: Pani Ewa Tomaszczyk, Pan Michał Wróblewski

Mamy Mistrza!

12 kwietnia br. Michał Wojciechowski, reprezentujący naszą szkołę, został mistrzem powiatu szczycieńskiego w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej, kończąc finałowy etap z wynikiem 100%!

Warto podkreślić, że Michał czynnie wyjeżdża do akcji jako strażak w jednostce OSP KSRG Jedwabno.

Drugie miejsce w skali powiatu zajęła nasza uczennica Małgorzata Michalak, która na co dzień reprezentuje Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP Szuć!

Naszą szkołę reprezentowali: Igor Klimek, Małgorzata Michalak oraz Michał Wojciechowski, a opiekunem była Pani Irena Dobryłko.

Michał w najbliższym czasie będzie reprezentował powiat szczycieński na mistrzostwach województwa warmińsko-mazurskiego. Trzymamy kciuki za etap wojewódzki!

Zbiórka elektrośmieci!
21 kwietnia (piątek)

Zużyty sprzęt elektroniczny zajmuje ci miejsce? Pozbądź się go!

Do piątku 21 kwietnia w holu szkoły ustawione będą pojemniki na drobne niedziałające sprzęty elektryczne i elektroniczne. Sprzęty nieco większe można będzie zostawić u naszych panów konserwatorów.

Przyłącz się do akcji!

Siatkarscy mistrzowie

29.03 nasza męska drużyna siatkówki zajęła 1 miejsce w Półfinale Mistrzostw Województwa, dzięki czemu zakwalifikowała się do Finałów Mistrzostw Województwa. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Skład drużyny: Maciej Lisewski, Maksymilian Borowy, Michał Bączek, Kamil Pyśk, Kamil Żebrowski, Mateusz Caliński, Kacper Rzepecki, Jakub Ciszek, Filip Berkowski, Wojciech Tański, Michał Paprotny,

Trenerzy: Piotr Lisewski, Ewa Tomaszczyk

Wyniki:
ZS3 Szczytno - ZSL Ruciane-Nida 2:0
ZS3 Szczytno - ZSZ Gołdap 2:0
ZS3 Szczytno - ZSS Ełk 2:0

Pasmo Sobiechowych sukcesów

24.03.2023 r. uczniowie naszej szkoły Igor Klimek i Michał Wojciechowski reprezentowali "Sobiecha" w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie Powszechnym, która odbyła się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Gratulujemy tak ogromnego osiągnięcia, jakim jest reprezentowanie szkoły na szczeblu wojewódzkim i życzymy dalszych sukcesów!

Plastik nie do pieca, piec nie do plastików!

 

O zagrożeniach dla zdrowia spowodowanych spalaniem odpadów w domowych paleniskach od lat mówi się bardzo dużo, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

 

Przypomina o tym również Fundacja PlasticsEurope Polska w swojej kampanii informacyjnej „Plastik nie do pieca, piec nie do plastików”, w której dodatkowo zwraca uwagę na inny, mniej oczywisty argument przemawiającym za tym, by zamiast spalać odpady tworzyw sztucznych, poprawnie je segregować.

 

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie 
plasticseurope.org

SUKCES! SUKCES! SUKCES!

2 kwietnia 2023 roku zakończyła się XLIX Olimpiada Historyczna.
W eliminacjach centralnych, które odbywały się od 31.03. do 02.04.2023 r. w Gdańsku, uczestniczył Marcin Denkiewicz z klasy III D.
Po napisaniu wypracowania, analizie tekstów źródłowych i odpowiedzi na pytania dotyczące wybranej przez ucznia epoki historycznej oraz lektur z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki. Rozstrzygnięcie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
Marcin zajął II miejsce w kraju i otrzymał tytuł laureata.
Będąc w klasie trzeciej ma zdaną maturę z historii w zakresie rozszerzonym z wynikiem 100% oraz wstęp na wszystkie uczelnie humanistyczne w kraju. Marcin chce studiować historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sukces Marcina jest największym osiągnięciem ucznia naszej szkoły z przedmiotów humanistycznych.
Jeszcze raz gratuluję!
Opiekun młodego historyka Wojciech Gramowski

Dzień Otwarty na UWM - 31.03.2023 - fotorelacja

„Sobieski“ w Niemczech – Projekt Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (19-23.03.2023 Kamminke)

Stało się! Grupa trzecioklasistów opuściła na kilka dni nasze piękne miasto i szkolne mury, by poznawać inną kulturę. Wielomiesięczna izolacja chyba w każdym wywołała potrzebę sięgnięcia dalej i zobaczenia więcej, dlatego też uczniowie klas trzecich tak entuzjastycznie podeszli do pomysłu spotkania się z uczniami szkoły niemieckiej. Okazję tę umożliwił Projekt Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, dzięki której grupa 15 uczniów pod opieką pań Joanny Górskiej i Justyny Olbryś wyjechała na wyspę Uznam sprostać nowym wyzwaniom. (Czytaj dalej)

Niech i u nas zakwitną jabłonie - wygrana w konkursie "Kwitnąca Szkoła"

Jeszcze w listopadzie nasze uczennice ze szkolnego koła ekologicznego - Julia Świerczewska z kl. 2C i Kinga Gwiazda z kl. 1F wzięły udział w konkursie "Kwitnąca Szkoła", zorganizowanym przez Fundację State of Poland i zgłosiły propozycję posadzenia ozdobnej jabłoni, chcąc tym samym uhonorować pamięć twórcy pochodzącego z naszego miasta - Krzysztofa Klenczona. Ich pomysł spotkał się z aprobatą komisji konkursowej i w grudniu otrzymaliśmy już odpowiedź, że dziewczęta zdobyły dla szkoły drzewko. Paczuszka z sadzonką dotarła do nas 23 marca i ozdobna jabłoń już cieszy nasze oczy na szkolnym dziedzińcu. Liczymy, że niebawem pięknie nam rozkwitnie. Za pomoc w nasadzeniu drzewka dziękujemy naszym konserwatorom – Panu Zbigniewowi i Dariuszowi - oraz uczniom kl. 2B - Kevinowi i Igorowi.

Wizyta delegacji z Miejskiego Gimnazjum Herten

W ostatnich dniach gościliśmy w naszej szkole delegację z Niemiec z miasta Herten (Zagłębie Ruhry). Byli to nauczyciele gimnazjum: Pani Birgit Rohr i Pan Marco Bergolte.

Dzięki wizycie omówiono zasady przyszłej współpracy naszych szkół, w ramach której co roku odbywać się będzie wymiana młodzieży.

Pierwsze spotkanie uczniów naszego liceum z gimnazjalistami z Niemiec zostało zaplanowane na wrzesień 2023 r. Naszą młodzież zaproszono do Herten, gdzie weźmie udział w programie przygotowanym przez szkołę partnerską. W kolejnym roku uczniowie z Niemiec przyjadą z rewizytą do Szczytna. Takie spotkania będą odbywały się cyklicznie.

Dzięki wymianie młodzieży uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość nawiązania nowych przyjaźni, poznania kultury zachodnich sąsiadów oraz rozwiną swoje umiejętności językowe.

Magdalena Archacka

Rewizyta uczniów SP2 w „Sobiechu”

Pierwszego dnia wiosny gościliśmy w naszej szkole uczniów klasy 6A ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczytnie z wychowawczynią Panią Anną Dąbkowską. Podczas spaceru po szkole goście mieli okazję zobaczyć m.in. salę języków obcych, pracownię fizyczną, pracownię biologiczną i laboratorium biologiczne, w którym członkowie koła LOve zieLOne, pod okiem pani Joanny Michaleckiej, wykonali doświadczenie oraz przygotowali ciekawe preparaty do obejrzenia pod mikroskopem. (Czytaj dalej)

DZIEŃ WIOSNY!

We wtorek 21 marca powitaliśmy wiosnę w „SOBIECHOWYM” stylu. Odbył się u nas konkurs „Mam Talent”, w którym uczniowie mogli podzielić się z nami swoimi zdolnościami. Jury, w skład którego wchodzili: Pani Barbara Drażba, Pan Remigiusz Olszewski oraz Pan Grzegorz Poniatowski, miało ciężkie zadanie, jednak udało im się wyłonić zwycięzców:

Miejsce 1 zajął Kajetan Sęk z klasy 4A
Miejsce 2 zajęła Martyna Brzostek z klasy 4D
Miejsce 3 zajęła Oliwia Wiśniewska z klasy 3B
Nagrodę publiczności otrzymała Hanna Rydzewska wraz z Mieszkiem Popiało, Franciszkiem Trzcińskim i Januszem Napiwodzkim.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia dostępnej na szkolnym profilu facebookowym.

"Tradycyjny Sad" - apel prezentujący inicjatywę

10 marca reprezentanci zespołu konkursowego naszego szkolnego koła ekologicznego poprowadzili przy wsparciu Samorządu Uczniowskiego krótki apel, na którym przedstawili główne założenia konkursu projektowego „Tradycyjny Sad”. Inicjatywa polega na zaplanowaniu i założeniu minisadu, w którego skład wchodzą tradycyjne odmiany drzew owocowych. (Czytaj dalej)

MAM TALENT!

Lubisz tańczyć, śpiewać, a może rysować albo robić zdjęcia?

 

Ten konkurs jest właśnie dla CIEBIE!!! Zapraszamy do udziału w szkolnym Mam Talent, który odbędzie się już 21 marca 2023 r. w naszej szkole!

 

Zgłaszajcie się do piątku 10.03.2023 r. do Pani Małgorzaty Olbryś

 

CZEKAMY NA WASZE TALENTY

334815207_173601968797367_7935220816442856811_n

„Żyj EKO i kwita!” – licealiści z wizytą w SP2 w Szczytnie

Bardzo cenimy sobie możliwość podejmowania współpracy ze środowiskiem lokalnym, dlatego też, mając na uwadze szeroko rozumianą edukację ekologiczną, uczniowie klasy 2D – Ewelina Zawrotna oraz Paweł Gut wystąpili gościnnie w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Szczytnie. 2 marca przedstawiciele szkolnego koła ekologicznego „LOve zieLOne” poprowadzili dla uczniów klasy 6A zajęcia o dobrych nawykach ekologicznych. (Czytaj dalej)

Regulamin rekrutacji - warsztaty językowe Londyn 2023 (kliknij w grafikę)

Wspomnienie studniówkowej nocy

Sto dni przed maturą uczniowie naszej szkoły bawili się na wyjątkowym balu. Były nielecące rajstopy, czerwona bielizna, a pomylenie kroków w polonezie stało się gwarancją powodzenia na maturze.

Sobota 21.01.2023 r. należała do maturzystów Trójki. (Czytaj dalej)

Koszykówka Dziewcząt

 

W poniedziałki o godz. 17.30 będą odbywały się treningi z koszykówki dla dziewcząt.

 

Zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy!

Zgłoszenia przyjmuje Pani Ewa Tomaszczyk

328203396_1243578376536044_2629425033851621263_n

IV Powiatowy Konkurs Ortograficzny o "Złote Pióro Starosty"

We wtorek, 21 lutego, czyli w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie odbył się powiatowy konkurs ortograficzny, w którym uczestniczyła młodzież ze szczycieńskich szkół średnich. Jego patronem było Starostwo Powiatowe. W tym roku dyktando ułożyła dziennikarka z ,,Tygodnika Szczytno”, Pani Halina Bielawska, a w jury konkursu zasiadły polonistki: Ewa Napiórkowska, Anna Tobolewska i Aneta Załubska. Główną nagrodę, czyli symboliczne Złote Pióro, otrzymała uczennica naszej szkoły – Oliwia Gwardiak z klasy 2D. Gratulujemy tegorocznej Mistrzyni Ortografii! Organizatorzy z ZS nr 2 zadbali o miłą atmosferę w czasie oczekiwania na wyniki, czyli zapewnili muzykę i słodki poczęstunek.
an.tob.

„MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” - 27 lutego-10 marca 2023

„MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” to nazwa kampanii społecznej, realizowanej w naszej szkole we współpracy z Fundacją „Dbam o swój zasięg”. Zgodnie z tytułem zachęca ona do swobodnego, otwartego komunikowania się nt. poczucia własnej wartości i sprawczości dzieci i młodzieży.

Realizacja projektu MŁODE GŁOWY odbywa się poprzez zaproszenie uczniów do udziału w badaniu kondycji psychicznej. Badanie jest realizowane za pomocą kwestionariusza ankiety internetowej i ma charakter całkowicie anonimowy i dobrowolny. Przeprowadzenie badania stanowi dla uczniów okazję do wyrażenia własnych emocji, przekonań, doświadczanych trudności oraz poczucia wsparcia. Uzyskane wyniki stanowić będą podstawę do wypracowania praktycznych rekomendacji wspierających młodzież w okresie dojrzewania, jak również będą podstawą do przygotowania ogólnopolskiej kampanii społecznej.

Badania prowadzone będą w naszej szkole w trakcie lekcji informatyki w klasach 1-3 od 27 lutego do 10 marca br. Wypełnienie ankiety trwa około 30 minut, a uczniowie biorący udział w badaniu odpowiadać będą na pytania używając do tego komputerów w szkole, w obecności nauczyciela. W przypadku uczniów niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.mlodeglowy.pl

Zapraszamy do udziału w badaniach
psycholog Marzena Górska-Zwolińska
pedagog Bożena Gramowska

„Góra Grosza”

 

Trwa XXIII edycja ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Do końca lutego zbieramy w naszej szkole monety – groszówki. Jeśli masz zbędne drobniaki, możesz wrzucić je do skarbonki znajdującej się w bibliotece. Dodatkowo, w piątek 24 lutego 2023 roku na godzinie wychowawczej, uczniowie ze szkolnego wolontariatu przeprowadzą zbiórkę w klasach.


Akcja „Góra Grosza” organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, które zajmuje się pomocą dzieciom w trudnej sytuacji rodzinnej, na terenie całej Polski. Zebrane pieniądze przeznaczane są na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną opiekę dla potrzebujących.

Szczegóły dotyczące akcji znajdują się na stronie:
XXIII EDYCJA (towarzystwonaszdom.pl)

Zachęcamy do aktywnego przyłączenia się do akcji!

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Święto zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce po raz pierwszy świętowano Dzień Języka Ojczystego w 2005 roku. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 44 milionów ludzi na świecie.

Get the London look – warsztaty językowe w Londynie

Londyn to miasto, w którym jest wszystko, co życie ma najlepszego, jak mawiał Samuel Johnson.
To miejsce, które niezmiennie przyciąga i fascynuje, a nowoczesność i wielowiekowe tradycje wzajemnie się przenikają.
Trzeba tu przyjechać choć raz i odkryć dla siebie to królewskie miasto, które jest jednocześnie wielokulturową metropolią i centrum brytyjskiego dziedzictwa.
To ‘must see’ na liście każdego, kto uwielbia podróże i poznawanie nowych miejsc!

Zapraszamy Was zatem na warsztaty językowe do Londynu!

Zgłoszenia do 28 lutego 2023 r. przyjmują: Pani Małgorzata Olbryś i Pani Teresa Sanford

Sukces naszego ucznia!

Jest mi bardzo miło poinformować, że Tobiasz Czerniawski z klasy IIIa zakwalifikował się do zawodów okręgowych Olimpiady Przedsiębiorczości. Kolejny etap odbędzie się 2 marca 2023 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Opiekun merytoryczny - Alicja Kasprowicz

"Sobiech" z Brązową Tarczą – Perspektywy 2023

Już po raz 25. „Perspektywy Press” ogłosiły ogólnopolski ranking najlepszych liceów ogólnokształcących oraz techników. W tym roku ,,Perspektywy” przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu... (Czytaj dalej)

10. edycja Wielkiej Orkiestry Kudłatej Pomocy – grudzień 2022-styczeń 2023

Wielka Orkiestra Kudłatej Pomocy w naszej szkole organizowana jest już od 10 lat. Ideą tej akcji jest uwrażliwienie młodych ludzi na problem bezdomności zwierząt, zwiększenie świadomości potrzeb zwierząt domowych, by dbać o ich dobrostan zgodnie z obowiązującą Ustawą o ochronie zwierząt.

Co się udało podczas tegorocznej edycji?

Początek przypadł na szczególny dzień - 5 grudnia, który jest Światowym Dniem Wolontariatu. (Czytaj dalej)

Koło ekologiczne z dofinansowaniem Akademii Fundacji BOŚ

Z przyjemnością informujemy, że nasze szkolne koło ekologiczne „LOve zieLOne” otrzyma grant w wysokości 5000 zł na szkolny projekt „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”. Członkowie koła w ramach dofinansowania zamierzają przede wszystkim zadbać o podłączenie systemu nawadniania zasilanego z odnawialnego źródła energii do obecnej i powstającej „zielonej ścianki”. W planie jest także założenie kwietnej łąki na szkolnym podwórzu i tym samym stworzenie przestrzeni przyjaznej owadom.

Akademia Fundacji BOŚ to ogólnopolski konkurs grantowy, adresowany do młodzieży szkolnej oraz studentek i studentów. Celem konkursu jest wspieranie zespołów uczniowskich i studenckich, najlepiej działających w obszarze ochrony środowiska. Warunkiem dofinansowania jest pozytywna ocena dotychczasowych osiągnięć, a także całego projektu działań.

Ogromnie się cieszymy i dziękujemy za wsparcie i wyróżnienie!

W roku szkolnym 2022/2023 już po raz 49 zorganizowano Olimpiadę Historyczną. W tegorocznych eliminacjach szkolnych wystartowali Marcin Denkiewicz z klasy III D oraz Bartosz Kleniewski z klasy IV C. Uczniowie musieli napisać pracę badawczą na temat dotyczący wybranej przez siebie epoki historycznej oraz przebrnąć przez eliminacje ustne. Do etapu okręgowego na część pisemną zakwalifikowano 51 uczniów. W tej grupie znaleźli się nasi dwaj panowie. 14 stycznia w Olsztynie odbył się etap pisemny, który wyłonił 19 finalistów. Finał okręgowy (odpowiedzi ustne i prezentacja lektur) z udziałem Marcina miał miejsce w sobotę 21 stycznia 2023 roku. (Czytaj dalej)

PODSUMOWANIE KIERMASZU

Przypominamy, że w piątek 20.01 odbył się w naszej szkole kiermasz ciast. Pieniądze ze sprzedaży będą przekazane na leczenie i rehabilitację Pani Ani – mamy jednego z naszych uczniów.

Razem uzbieraliśmy aż 2216 złotych! BRAWO WY!
Dziękujemy wszystkim pomagającym!

Pamiętajcie – dobro zawsze wraca!

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem

WIGILIA KRESOWA

14.01.2023 r. przedstawiciele Koła Młodych Miłośników Kresów – Karina Sadowska z klasy I D i Paweł Gut z klasy II D wzięli udział w Wigilii Kresowej, zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej w Szczytnie. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunką, Panią Elżbietą Weichhaus-Kończyk, mieli możliwość nie tylko skosztowania pysznych potraw, ale również porozmawiania z osobami, którym Kresy są szczególnie bliskie. Prezes Towarzystwa, Pani Janina Surgał, przypomniała wszystkim uczestnikom spotkania, że współpraca z naszą szkołą trwa już 20 lat.
Wzruszające historie, kolędy, opłatek i pyszne potrawy stworzyły żywą lekcję historii, która pozostanie na długo w naszej pamięci.

"Mistrzowie Energii" – podsumowanie akcji ekologicznej

Dobiegła końca szkolna akcja „Mistrzowie Energii”, do udziału w której koło ekologiczne „LOve zieLOne” zachęcało całą naszą uczniowską społeczność. Głównym celem było zwrócenie uwagi na problem nadmiernego zużywania energii elektrycznej. (Czytaj dalej)

Drodzy Uczniowie!

W ciągu ostatnich dni zachęcaliśmy Was do wzięcia udziału w naszej akcji „Mistrzowie Energii” i podzielenia się z nami Waszymi sposobami na oszczędzanie energii elektrycznej na co dzień. Teraz mamy dla Was kolejne wyzwanie w postaci mini-konkursu.

Od 16 do 19 stycznia możecie wziąć udział w naszym konkursie i zgarnąć eko-upominki.

Startujemy w poniedziałek 16.01 o godzinie 20. Formularz z mini-testem będzie dla Was dostępny do czwartku 19.01 do godz. 19:59.

20.01 (piątek) ogłosimy listę zwycięzców.

Zapraszamy do zabawy i trzymamy kciuki!

Koło ekologiczne „LOve zieLOne”

Webinaria dla maturzystów

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprasza uczniów klas maturalnych na cykl webinariów, podczas których zostaną zaprezentowane główne kierunki kształcenia. Uczelnia przedstawi specyfikę swoich kierunków, można też będzie skorzystać z wykładów lub ćwiczeń o tematyce związanej z danym kierunkiem. Webinaria rozpoczną się od 12 stycznia i potrwają do 20 kwietnia 2023 roku. Wyemitowane materiały będą dostępne na stronie internetowej uczelni także po premierowej emisji – tak, aby w każdej chwili można było do nich wrócić.
Zachęcam do skorzystania

Doradca zawodowy Alicja Kasprowicz

Z WIZYTĄ NA WYDZIALE BIOINŻYNIERII ZWIERZĄT

9 stycznia, w ramach współpracy naszej szkoły z UWM, uczniowie klasy 4C wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Bogucką oraz Panią Ewą Enerlich odwiedzili Wydział Bioinżynierii Zwierząt, aby uczestniczyć w prelekcji "Poznaj swoje DNA" w Katedrze Genetyki Zwierząt. (Czytaj dalej)

Co za dużo to niezdrowo – czyli CZY WITAMINY MOGĄ BYĆ TOKSYCZNE (Nina Gałązka)

Ludzie gonią za zdrowiem i długowiecznością, dlatego wydaje im się, że producenci suplementów i efekty ich pracy są sprzymierzeńcami. Czy rzeczywiście tak jest?

Dane dotyczące rynku suplementów diety pokazują gwałtowny w ostatnich latach wzrost produkcji i sprzedaży preparatów witaminowych oraz zawierających minerały. Szacunkowo jedna trzecia dorosłych i ponad połowa osób po 55 roku życia zażywa co najmniej jeden suplement diety dziennie. Ryzyko dotyczące zastosowania suplementów oraz ich toksycznego wpływu na organizm jest duże, ponieważ ich sprzedaż nie jest monitorowana, wydawane są bez recepty i nie są zażywane pod kontrolą lekarza.

Suplementy są łatwo dostępne, powszechnie reklamowane, między innymi dlatego ich konsumpcja wciąż rośnie. Mają zwalczać występujące dolegliwości oraz zapobiegać pojawianiu się chorób przewlekłych. Któż z nas nie chce dożyć później starości w zdrowiu i kondycji? (Czytaj dalej)

„Mistrzowie Energii”

Koło ekologiczne „LOve zieLOne” zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Mistrzowie Energii”, która będzie trwać w dniach 4-11 stycznia. Podzielcie się z nami swoimi relacjami o tym, jak oszczędzacie na co dzień energię elektryczną, dlaczego Waszym zdaniem warto to robić i co dzięki temu możemy osiągnąć. A może dopiero chcecie poznać sposoby na oszczędzanie prądu każdego dnia? Zapraszamy serdecznie na każdej długiej przerwie, w holu głównym podzielimy się naszymi wskazówkami i chętnie wysłuchamy, jak Wy oszczędzacie energię elektryczną.

"Pozytywna Dyscyplina w Klasie"

"Kto zdobytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem innych" - Konfucjusz
4 stycznia zakończyło się dwudniowe szkolenie kadry nauczycielskiej ZS nr 3 im  Jana III Sobieskiego w Szczytnie pt. "Pozytywna Dyscyplina w Klasie". Szkolenie poprowadziła Pani Katarzyna Podolak-Turek - psycholog, certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny w Klasie oraz certyfikowana edukatorka rodzicielska Pozytywnej Dyscypliny (Strefa Wsparcia i Rozwoju "AGRAFKA").
Bardzo dziękujemy Pani Kasi za zaangażowanie oraz profesjonalne przeprowadzenie szkolenia w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Mamy nadzieję, że zdobyta na nim wiedza przyczyni się do jeszcze lepszego funkcjonowania naszej placówki.
a.st

Z Ekonomią za pan brat

Uczniowie z klas II a i III a uczestniczyli w wyjeździe do Warszawy. W programie znalazły się wizyta edukacyjna na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz warsztaty z teorii gier na Wydziale Matematyki Uniwersytet Warszawskiego. Uczniowie poznali historię i życie giełdy. Animator z fundacji GPW w bardzo profesjonalny sposób przedstawił zasady funkcjonowania giełdy i inwestowania na rynku kapitałowym. Na Uniwersytecie Warszawskim uczestnicy wzięli udział w warsztatach z teorii gier, zobaczyli, jak próba wyśrubowania indywidualnego zysku prowadzi do strat całej społeczności i każdego z osobna. Po zajęciach był jeszcze posiłek w stołówce uniwersyteckiej i powrót do domu.
Bogatsi o nowe doświadczenia w godzinach wieczornych dotarliśmy do Szczytna. Mam nadzieję, że wiele zagadnień ekonomicznych będzie teraz dla uczniów jeszcze bardziej zrozumiałych.
Alicja Kasprowicz

Szkolny przegląd kolęd

22 grudnia w świątecznej atmosferze odbył się w naszej szkole przegląd kolęd i pastorałek. Program artystyczny przygotowały Panie: Małgorzata Bogucka, Ewa Enerlich i Magdalena Zyśk.
Wystąpili uczniowie: Magdalena Siok, Rozalia Kozłowska, Amelia Zarzycka, Julia Zalewska, Karolina Michalak i Amelia Bojarska z gościnnym udziałem Oliwiera Bojarskiego oraz chór w składzie Alicja Bryk, Julia Turowska, Ewelina Zawrotna, Aleksandra Retkin, Anna Olkowska, Aleksandra Kantorska, Gabriela Kowalska i Agata Trzepiota. Koncert poprowadzili Marcin Denkiewicz i Szymon Żyra.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

Trwa I etap gry giełdowej. W naszej szkole zostało zarejestrowanych 10 zespołów. W województwie warmińsko-mazurskim w rozgrywkach bierze udział 195 drużyn. Każdy zespół ma do dyspozycji wirtualne środki w wysokości 20 000 zł, które może zainwestować w akcje firm i fundusze inwestycyjne ETF-y.Jest mi miło poinformować o sukcesach naszych uczniów - w dniu dzisiejszym na 6 miejscu w województwie znajdujesię drużyna z klasy II A w składzie : Piotr Tomaszczyk, Adam Betlejewski, Igor Walkowski-Walkiewicz i Aleksander Winnik. Na wyróżnienie zasługuje także zespół z klasy III A i D, który tworzą Kacper Rzepecki oraz Szymon i Franciszek Trzciński oraz zespół z klasy III C w składzie: Kamil Pyśk i Kamil Żebrowski.

Gratuluję dotychczasowych sukcesów i życzę dobrych inwestycji oraz dużo wytrwałości w dążeniu do celu.

Opiekun merytoryczny Alicja Kasprowicz

,,Światło dla Ciebie”

19.12.2022 uczennica naszej szkoły, Aleksandra Kantorska, przyboczna 14. Szczycieńskiej Drużyny Harcerskiej “Rytmy”, przekazała Pani Dyrektor Betlejemskie Światełko Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju to ogień odpalany w Grocie Narodzenia Pańskiego, a następnie przy pomocy skautów przekazywany do wielu krajów na całym świecie. Jest ono symbolem pokoju i pojednania. Tegorocznym hasłem akcji jest ,, Światło dla Ciebie”.

Tydzień temu Polscy harcerze odebrali Światełko od słowackich skautów i rozwieźli je po całej Polsce. W niedzielę dotarło do Szczytna, gdzie odbyła się uroczystość przekazania Płomienia.

Listopadowe podsumowanie osiągnięć sportowych

Listopad przyniósł sukcesy szczególnie naszym szkolnym drużynom siatkarskim. (Czytaj dalej)

Szlachetna Paczka 2022 - finał

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie oraz udział w zbiórce. Dzięki Wam udało nam się zebrać 1295zł, a tym samym zrealizować wszystkie potrzeby Pana Zdzisława.
W tym roku pomagamy Panu Zdzisławowi (70 lat), którego żona zmarła rok temu po tym, jak przeszła udar mózgu i została sparaliżowana. Pan Zdzisław musiał się opiekować żoną, aby ta nie trafiła do hospicjum. Po jej śmierci zaczął mieć problemy zdrowotne. W wyniku niegroźnego skaleczenia wdała się gangrena, która doprowadziła do amputacji nogi. Aktualnie nie może sobie poradzić z faktem przykucia do wózka inwalidzkiego. Najprostsze czynności są wielkim problemem i bez częściowo płatnej pomocy sąsiada i brata nie poradziłby sobie. Na co dzień pan Zdzisław jest bardzo sympatycznym i ciepłym człowiekiem. Przychody pana Zdzisława wynoszą 2200 zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania domu i leków-1406.67, zostaje mu 793 zł na miesiąc. Mimo tego pan Zdzisław stara się sobie jakoś radzić i nie poddawać się!

Spotkanie z absolwentem szkoły

W ramach Tygodnia Kariery w październiku odbyło się spotkanie z Michałem Mańkowskim - redaktorem naczelnym, dyrektorem operacyjny, członkiem zarządu Grupy na Temat.pl. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klas I D i II D. Pan Michał opowiedział o swojej pracy oraz drodze dojścia do obecnej pozycji zawodowej. Nie wszyscy wykonujący ten zawód mają ukończone studia na kierunku dziennikarstwo. Redaktor mówił o kompetencjach miękkich: umiejętności pracy pod presją czasu, odporności na stres, wypracowywaniu kompromisów, kreatywności, umiejętności pracy w zespole. Zapotrzebowanie na pracowników z takimi umiejętnościami coraz bardziej rośnie, są one bardzo ważne w pracy.
Pan Michał to niewątpliwie człowiek sukcesu. Dziękujemy bardzo za poświęcony czas. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy ponownie do nas. Będzie nam bardzo miło powitać w progach szkoły.

Doradca Zawodowy Alicja Kasprowicz

Szkolne czytanie ballad Adama Mickiewicza - 9 grudnia 2022

W tym roku wróciliśmy do tradycji spotkań z lekturami, wzorowanej na akcji Narodowego Czytania. Impreza przygotowana przez wybranych uczniów klas trzecich była okazją do pożegnania ,,Roku Romantyzmu” i upowszechnienia Mickiewiczowskich ballad, które mają już 200 lat!

Dzięki pełnym powagi albo wesołym interpretacjom utworów widzowie i wykonawcy przeżyli chwile zadumy, wzruszenia i zabawy. Gromkie brawa były miłą formą podziękowania, skierowaną do interpretatorów.

Fotorelacja Pana Arkadiusza Stania
"Świtezianka" - kl. 3A
"Romantyczność" - kl. 3B
"Lilie" - kl. 3C
"Pani Twardowska" - kl. 3D

an.tob.

Kampania „Biała wstążka”

29 listopada w naszej szkole wzięliśmy udział w kampanii „Biała wstążka”, mającej na celu wyrażenie sprzeciwu wobec przemocy wymierzonej w kobiety. Każdy chłopak na wejściu do szkoły otrzymał od nas białą wstążkę.

Konkurs wiedzy o Ustawie o ochronie zwierząt

Zwierzę nie jest rzeczą – prawa zwierząt znam, o zwierzęta dbam”

W ramach Wielkiej Orkiestry Kudłatej Pomocy ogłaszamy konkurs wiedzy o Ustawie o ochronie zwierząt.

Odpowiedzi na pytania konkursowe prosimy przynosić na kartkach do biblioteki szkolnej do piątku 9 grudnia 2022 roku do godz. 15.00

Losowanie nagród odbędzie się w poniedziałek 12.12. na długiej przerwie (ok. 13.20) w bibliotece. W losowaniu nagród biorą udział tylko te osoby, które poprawnie odpowiedzą na wszystkie pytania konkursowe. Pierwsze trzy wylosowane osoby otrzymają nagrody książkowe ufundowane przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Dla wszystkich przewidziany jest słodki upominek.

Pytania konkursowe:

  1. Podaj dokładną datę uchwalenia Ustawy o ochronie zwierząt.

  2. Jakie obowiązki nakłada Ustawa o ochronie zwierząt na opiekuna zwierzęcia domowego? Wymień je (5).

  3. Jaki wymiar kary obowiązuje obecnie za znęcanie się nad zwierzętami? Jaką wysokość nawiązki na cel związany z ochrona zwierząt przewidział ustawodawca dla sprawcy, który popełnił czyny zabronione związane ze znęcaniem się nad zwierzętami.

  4. Wyjaśnij w kilku zdaniach dlaczego kastracja/sterylizacja psa/kota jest ważnym czynnikiem zapobiegania bezdomności zwierząt?

Zbiórka karmy w Kauflandzie dla bezdomnych zwierząt ze schroniska „Cztery łapy” w Szczytnie – listopad 2022 r.

W ubiegły weekend (25-26 listopada 20222r.) działający w naszym liceum Szkolny Wolontariat już po raz siódmy przeprowadził w markecie Kaufland zbiórkę karmy dla psów i kotów ze schroniska „Cztery łapy” w Szczytnie. Można zatem śmiało stwierdzić, że ta jesienna zbiórka stała się już tradycją. (Czytaj dalej)

316751727_905680107509502_7306408139068471133_n

Otwarta Firma

25 listopada 2022 roku na godzinie wychowawczej pracownicy Starostwa Powiatowego w Szczytnie przeprowadzili zajęcia na temat specyfiki pracy, którą wykonują, przekazali informacje o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach oraz predyspozycjach niezbędnych do wykonywania zawodu. Spotkania odbyły się w ramach programu Otwarta Firma, którego celem jest wspieranie uczniów w planowaniu kariery zawodowej. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielili się:
Pani Katarzyna Kostiuk - Rzecznik Praw Konsumenckich
Pan Krzysztof Żyłka - Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa
Pani Wioletta Głąbowska - Inspektor w Wydziale Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Pan Artur Horodyski - Geodeta Powiatowy
Pan Stefan Januszczyk - Sekretarz Starostwa Powiatowego

Serdecznie dziękujemy.
Doradca zawodowy Alicja Kasprowicz

Kiermasz ciast koła ekologicznego

24 listopada szkolne koło ekologiczne „LOve zieLOne” zorganizowało w holu głównym kiermasz ciast. Jego celem było wsparcie projektu „Wertykalne Ogrody Sobieskiego” i zebranie funduszy na utworzenie kolejnej „zielonej ścianki”. Ze sprzedaży ciast uzyskaliśmy łącznie 1135 zł, za co bardzo wszystkim dziękujemy! Zachęcamy do dalszego wspierania projektu i przynoszenia do klas roślin, które chcielibyście, aby uzupełniły nasz ogród wertykalny i dzielenia się fotografiami z obserwacji ich wzrostu.
Szkolni EkoLOdzy

Dzień Myszki Miki - rozstrzygnięcie konkursu

18 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Myszki Miki! Nasi uczniowie świetnie się bawili przebierając się za postacie z bajek i filmów oraz wykazując się przy tym kreatywnością. Gorąco dziękujemy Wam za zaangażowanie. A oto zwycięzcy:

Miejsce I zajęli Emilia Wilga i Michał Bączek z kl. 4a (jako Zygzak McQueen i Złomek - „Auta”)
Miejsce II zajęły Maja Konieczna i Julia Turowska z kl. 2a (jako Chudy i Jessie - „Toy Story”)
Miejsce III zajęła Oliwia Gwardiak z kl. 2d (jako Megamocny - „Megamocny”)
GRATULUJEMY!!!

Za udział w naszym konkursie dziękujemy także: Amelii Filipowicz z kl. 1b (zając Judy Hops - „Zwierzogród”), Klaudii Dąbkowskiej z kl. 2d (Jack Sparrow - „Piraci z Karaibów”), Patrycji Wiergolińskiej z kl. 3b (Harry Potter), Oliwii Wiśniewskiej z kl. 3b (Wiedźma) i Stanisławowi Głąbowskiemu z kl. 3a (Spider Man).

Mamy nadzieję, że przy następnej zabawie będzie nas więcej!

Konferencja na Wydziale Geoinżynierii UWM

17 listopada 2022 uczniowie klasy 1E razem z wychowawczynią Panią Agnieszką Brzostek i Panią Małgorzatą Dąbrowską odwiedzili Wydział Geoinżynierii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Pierwszoklasiści uczestniczyli w Konferencji Naukowej GIS DAY 2022, zorganizowanej przez Międzynarodowe Koło Naukowe GIS Code przy współudziale Instytutu Gospodarki Przestrzennej Geografii UWM. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak można wykorzystać systemy informacji geograficznej. Mieli również okazję wziąć udział w konkursie na poster o tematyce GIS, w którym to koledzy Maciej Joachimiak i Alan Drężek zajęli II miejsce.
Piotr Mosakowski kl. I e

zbirka karmy plakat - NAJNOWSZY 2022

Klasy lingwistyczne na warsztatach UWM

15 listopada 2022 r. uczniowie z klas 1C i 2C odwiedzili Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Klasy lingwistyczno-turystyczne zostały objęte programem „Klasy patronackie LwB”. Program ten opracowała Katedra Lingwistyki Stosowanej, która prowadzi kształcenie na kierunku lingwistyki w biznesie. (Czytaj dalej)

Wyjazd koła ekologicznego do Łodzi

Członkowie szkolnego koła ekologicznego „Love zieLOne” wybrali się w dniach 7-8 listopada do Łodzi. Głównym celem wyjazdu było wzięcie udziału w drugiej już edycji konferencji „Młodzi o Klimacie”, która odbyła się w Centrum Nauki i Techniki EC1. (Czytaj dalej)

Zajęcia z asertywności

14.11.2022 r. uczniowie kl. I F o profilu psychologicznym wzięli udział w zajęciach poświęconych asertywności. W czasie spotkania licealiści mieli okazję poznać postawy prezentowane przez ludzi. Wykonywali ćwiczenia, odgrywali role i scenki, podczas których mogli doświadczyć zarówno postawy uległej, asertywnej i agresywnej oraz wyrazić towarzyszące im emocje. (Czytaj dalej)

Kolejna zbiórka roślin do „zielonych ścianek”

Lubisz zieleń? To wspaniale! Koło „Love zieLOne” zaprasza do dalszego udziału w szkolnym projekcie „Wertykalne Ogrody Sobieskiego”. Nasz cel to stworzenie kolejnej zielonej ścianki (tym razem na drugim piętrze), aby nie tylko zadbać o ładny wygląd naszych szkolnych wnętrz, ale także o jakość powietrza na korytarzach.
Zachęcamy każdego, kto chciałby przyczynić się do stworzenia kolejnej „zielonej ścianki”, do przynoszenia do klas nowych sadzonek lub kwiatów, których z różnych względów nie chce się dłużej trzymać w swoim domu. Obiecujemy zaopiekować się nimi!
Jakie kwiaty przynosimy? Takie, które doskonale radzą sobie z oczyszczaniem powietrza, czyli:
skrzydłokwiat (Spathiphyllum), rapis wyniosły (Rhapis excelsa), bluszcz pospolity (Hedera helix), paprotka (Nephrolepis exaltata), dracena obrzeżona (Dracaena marginata), epipremnum złociste (Epipremnum aureum), sansewieria (Sansevieria trifasciata), trzykrotka (Tradescandia), zielistka (Chlorophytum).
Zachęcamy także do dzielenia się z nami zdjęciami roślinek, które przekazujecie oraz z obserwacji etapów ich wzrostu.
Zadbajmy wspólnie o przyjazny wygląd naszej szkoły!

Wspomnienie Światowego Dnia Zwierząt w Schronisku „Cztery łapy” w Szczytnie – październik 2022 rok

Jesień wielu zachwyca swoimi barwami i ciepłymi dniami, jednak coraz krótsze, chłodniejsze dni przypominają o zbliżającej się zimie. To dwie, trudne pory roku do przetrwania dla zwierząt dzikich, ale i tych udomowionych, przy budach, na łańcuchach. Często przez bezmyślność i brak odpowiedzialności człowieka te zwierzęta stają się bezdomne. Miejscem dającym im poczucie bezpieczeństwa jest schronisko. Tu mogą znaleźć chwilową przystań na czas poszukiwania nowych, kochających opiekunów. (Czytaj dalej)

„A to Polska właśnie!”

W czwartek 10 listopada 2022 r. społeczność szkolna „Sobiecha” wzięła udział w uroczystym apelu upamiętniającym 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasi tegoroczni konferansjerzy Marcin Denkiewicz i Szymon Żyra przypomnieli uczestnikom uroczystości o kluczowych postaciach, którym zawdzięczamy długą drogę do niepodległej Polski. (Czytaj dalej)

Konferencja podsumowująca projekt "Ponadnarodowa mobilność uczniów"

Za nami mnóstwo przeżyć, emocji i doświadczeń. Kiedy wyjeżdżaliśmy do Portugalii, nie wiedzieliśmy, jak bardzo ten wyjazd przyczyni się do zjednoczenia naszej grupy. Grupy, która znajdzie wspólny język i poprowadzi konferencję podsumowującą projekt.

8 listopada w naszej szkole odbyła się konferencja kończąca projekt "Ponadnarodowa mobilność uczniów", finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). (Czytaj dalej)

Sportowy październik - osiągnięcia uczniów

Październik okazał się niezwykle intensywnym miesiącem dla naszych szkolnych sportowców. Emocje zapewniły zarówno nasze reprezentacje w halowej piłce nożnej i siatkówce, jak i w koszykówce. (Czytaj dalej)

„Upoluj swoją książkę!” Czytaj PL po raz ósmy!

Już od ośmiu lat listopad to miesiąc Czytaj PL – największej tego typu akcji w Polsce (a może i na świecie!) promującej czytelnictwo. Od 2 listopada rusza tegoroczna edycja, a wraz z nią kolejna odsłona akcji „Upoluj swoją książkę”, w której weźmie udział ponad 900 szkół średnich z całej Polski oraz 700 uczniów i uczennic! Akcja Czytaj PL została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut Książki jest jej partnerem strategicznym.
Jest treść? Jest forma! Ćwicz się w czytaniu z Czytaj PL!
Czytaj PL to bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. W tym roku dzięki aplikacji Woblink fani literatury będą mogli pobrać za darmo aż 18 książek, wśród których znalazły się tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.

Dołącz i zyskaj dostęp do 18 książek! Zupełnie za darmo

(Więcej informacji)

Uwaga – Kiermasz SU!

Samorząd Uczniowski zaprasza na kiermasz ciast! W piątek 28 października w holu głównym zakupując różnorodne słodkości z samorządowego stoiska wesprzecie działalność Samorządu Uczniowskiego.

Kiermasz rozpoczynamy po 3 godzinie lekcyjnej.

Główny cel to zebranie środków na upominki i nagrody w konkursach przeznaczone dla naszych uczniów oraz akcje organizowane przez Samorząd Uczniowski dla uczniów.

Warmińsko-Mazurski Tydzień Kariery 2022

21 października w ramach Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery 2022 odbędą się spotkania warsztatowe z młodzieżą "Moc jest w nas - jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne". Przeprowadzą je doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie. Udział w nich wezmą uczniowie klas 1D, 1F, 2D, 3C, 3D oraz 4D. Spotkania odbędą się w sali konferencyjnej na 3, 4 i 5 godzinie lekcyjnej.

Dzień Edukacji Narodowej 2022

14 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor oraz przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali wszystkim pracownikom za trud wkładany w codzienną pracę na rzecz społeczności szkolnej. (Czytaj dalej)

Sobiech w Portugalii - Podsumowanie projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów"

Od 11 do 17 września, 15-osobowa grupa uczniów naszej szkoły znalazła się w Portugalii. To wszystko za sprawą szkolnego projektu „Wyższe kompetencje ucznia drogą do sukcesu zawodowego”, który z pewnością zapadnie na długo w naszej pamięci. (Czytaj dalej)

310337739_628492948656015_2722427189506529969_n

Mistrzowski duet

Na Wojewódzkich Sztafetowych Biegach Przełajowych, które odbyły się 10 października w Olecku, nasze sztafety zajęły miejsca na najwyższym podium. W rywalizacji dziewcząt wystartowały: Ewa Gołaszewska, Małgosia Michalak, Hania Rydzewska, Maja Rogacz, Martyna Frydrych i Zuzia Brzdonkiewicz. Drużynę chłopców tworzyli: Maks Michalczak, Antek Artych, Stanisław Grabowski, Szymon Obrębski, Wojtek Tański, Kuba Kienigsman.

Milena Walkiewicz

Zajęcia z komunikacji interpersonalnej

3 października uczniowie klasy 1 F o profilu psychologicznym wzięli udział w zajęciach poświęconych komunikacji interpersonalnej. Podczas spotkania przedstawiono zagadnienia teoretyczne, dotyczące komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz budowania komunikatów typu „Ja”. Ponadto uczniowie mieli okazję doświadczyć omawianych zjawisk w praktyce za pomocą ćwiczeń realizowanych w małych grupach.

Zainteresowanym dziękujemy za przybycie i zaangażowanie.

Kolejne spotkanie odbędzie się 7 listopada o godz. 14:20 w sali konferencyjnej.

Drodzy Uczniowie! Konkurs!

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach.
W tym roku proponujemy wykonanie pracy plastycznej (dowolną techniką) „Mój wymarzony zawód” oraz napisanie eseju „Złap za stery do swojej kariery”.

Prace należy złożyć w gabinecie doradcy zawodowego do dnia 31 października 2022 roku.
Na zwycięzców czekają nagrody!

Konsultacje wojewódzkie – Rada Dzieci i Młodzieży RP

Przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem mieli zaszczyt wziąć udział w konsultacjach wojewódzkich w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Odbyły się one z udziałem osób wchodzących w skład ministerialnej Rady Dzieci i Młodzieży oraz przedstawicieli młodego pokolenia.

Warto nadmienić, iż jednym z organizatorów spotkania był nasz uczeń Igor Klimek – brawa dla niego!

Pierwszy panel dyskusyjny był zatytułowany „Polska szkoła XXI wieku”. Następnie zaproszeni goście wraz z gospodarzami spotkania przeprowadzili dyskusję na temat rozwiązań problemów dotyczących hejtu, przemocy, oszustwa oraz zaburzeń relacji międzyludzkich, rozproszenia uwagi i braku koncentracji oraz zdrowia psychicznego w szkołach. Poruszona została także tematyka dotycząca zmian klimatycznych i ekologicznych.

Pełni wrażeń i wzbogaceni o wiedzę i nowe pomysły uczniowie są w gotowi do działania!
m.olbr

Ogólnopolski Tydzień Kariery 17 – 21 października 2022

Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK) jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej. Wydarzenia w ramach OTK są skierowane do osób młodych, które stoją przed poważnymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej, a także do wszystkich, którzy pragną przyjrzeć się swoim dotychczasowym dokonaniom zawodowym czy edukacyjnym i ponownie wybrać właściwą dla siebie ścieżkę zawodową.

Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem: „Złap za stery do swojej kariery. Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w tym przedsięwzięciu. W tym roku realizację zaczniemy już 7 października spotkaniem z dziennikarzem – absolwentem naszej szkoły panem Michałem Mańkowskim.
Program przebiegu przedsięwzięcia :
1. Spotkanie z panem Michałem Mańkowskim - redaktorem naczelnym i członkiem zarządu grupy naTemat.pl – piątek 7 października godz. 9,45 sala konferencyjna.
2. Konkurs plastyczny klasy pierwsze „Mój wymarzony zawód”.
3. Konkurs literacki „Złap za stery do swojej kariery”.
4. Rozmowa kwalifikacyjna z wykorzystaniem komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
III A 19 października 3 godz. lek. sala 27
III B 20 października 3 godz. lek. sala 2
III C 17 października 2 godz. lek. sala 48
III D 18 października 1 godz. lek. sala 2
5. Spotkania zawodoznawcze on-line „ A może to zawód dla Ciebie ?” Prezentacja filmów i materiałów dydaktycznych w celu popularyzowania poradnictwa zawodowego oraz idei świadomego planowania kariery edukacyjnej i zawodowej- godzina wychowawcza..
6. „Papiery do kariery – te dokumenty warto mieć” - warsztaty dla uczniów klas czwartych.

Doradca zawodowy Alicja Kasprowicz

Innowacja na lekcjach przedsiębiorczości

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas trzecich będą praktycznie poznawać zasady prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystując „Symulacje Biznesowe”. W ramach symulacji uczestnicy staną się menedżerami i będą podejmować decyzje mające realny wpływ na rozwój wirtualnej firmy w wybranej branży. Uczniowie zdobędą doświadczenie w prowadzeniu biura podróży, serwisu IT, agencji eventowej, firmy transportowej oraz hotelu. Symulacja biznesowa pozwoli wczuć się w rolę przedsiębiorcy. Zadaniem uczestnika będzie zaplanowanie oferty dla firmy, a następnie wyposażenie jej w niezbędne stanowiska i sprzęt, zatrudnienie odpowiednich pracowników i zabezpieczenie zasobów potrzebnych do realizacji wybranych usług. Żeby przyciągnąć klientów, potrzebna będzie starannie dobrana reklama w mediach tradycyjnych, a także w Internecie. Prowadzona firma będzie działać na rynku razem z innymi firmami stworzonymi przez pozostałych uczestników gry. Uczniowie będą konkurować o klientów m.in. jakością swoich usług oraz ceną.

Nauczyciel podstaw przedsiębiorczości
Alicja Kasprowicz

Kolejne medale dla Sobiecha!

30 września w Braniewie odbyły się Finały Mistrzostw Województwa w Biegach Przełajowych. Nasi zawodnicy przywieźli z nich aż cztery medale.

Złoto wywalczyła Zuzia Brzdonkiewicz, srebro Jakub Kieningsman a brąz Ewa Gołaszewska i Wojciech Tański.

Hania Rydzewska oraz Szymon Obrębski również zajęli wysokie miejsca w swoich kategoriach, plasując się w pierwszej dziesiątce.

Serdecznie gratulujemy!

Uczniowie bliżej słowa

26.09 br. kilkoro uczniów z klasy 3D miało okazję uczestniczyć w wykładzie poprowadzonym w Miejskim Domu Kultury przez prof. dr. hab. Leonardę Dacewicz. Spotkanie dotyczyło imion i nazwisk w polskiej antroponimii oraz kulturze. Uczestnikom przybliżone zostały podstawy onomastyki, pochodzenie imion funkcjonujących w Polsce dziś i w przeszłości, a także sposoby, dzięki którym można dowiedzieć się o pochodzeniu swojego nazwiska. Zebrani na wykładzie mieli możliwość bliższego zapoznania się z historią antroponimii na ziemiach polskich oraz Kresach Wschodnich, prawdopodobne pochodzenie części nazwisk oraz okoliczności, w jakich takowe powstawały.

Marcin Denkiewicz

„Wolności oddać nie umiem…”

26 września 2022 r. w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie odbył się koncert profilaktyczny dla młodzieży pt. "WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM".

Program wykonany został przez wokalistę, gitarzystę, aktora, znanego z głównej roli w filmie „Sezon na leszcza” w reżyserii Bogusława Lindy – Gabriela Fleszara. (Czytaj dalej)

Europejski Dzień Języków 2022

W poniedziałek 26 września część uczniów klas pierwszych miała okazję wziąć udział w szkolnych obchodach Europejskiego Dnia Języków. Jest on obchodzony każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. (Czytaj dalej)

Drodzy uczniowie!

Czy wiecie, że w naszej szkole bez problemu napijecie się filtrowanej wody?

Tuż przy hali sportowej znajduje się punkt wody pitnej, w którym w każdym momencie uzupełnicie swoje butelki i bidony czystą wodą.

Na zdrowie!

Sukcesy naszych sportowców

20.09 odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szczycieńskiego w piłce nożnej dziewcząt i chłopców.
Uczennice z Sobiecha najlepsze w powiecie.

Z kolei 23.09 odbyły się Indywidualne Powiatowe Biegi Przełajowe. (Czytaj dalej)

Zbierz zespół i walcz o nagrody!

Zainwestuj w swoją przyszłość!
SIGG to największy projekt edukacyjny uczący w sposób praktyczny inwestowania na giełdzie. Już od 21 lat uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych biorą udział w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej!

Organizatorami projektu są Giełda Papierów Wartościowych, Fundacha GPW oraz Partner Strategiczny Fundacja im. Lesława A. Pagi. Na najepszy zespół czeka nagroda w wysokości 10 000 zł! SIGG to świetne przygotowanie do zarządzania własnym portfelem oraz inwestowania prawdziwych pieniędzy w przyszłości.
Zapraszam zespoły 2-4 osobowe do zgłoszenia się do udziału w tym przedsięwzięciu. Rejestracja rusza od 3 października. Zainteresowanych uczniów zapraszam na spotkanie informacyjne 28 września 2022 r. o godz. 15:10.

Nauczyciel podstaw przedsiębiorczości Alicja Kasprowicz

Wszystkie śmieci są nasze!

Po raz kolejny wzięliśmy udział w finale Akcji ,,Sprzątanie świata – Polska", tym razem pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze!”. Licealiści zebrali ponad 60 worków odpadów, czyniąc swoją najbliższą okolicę czystszą i przez to piękniejszą. Mamy wielkie zielone serce.

M. Dąbrowska

Igor Klimek - wybrany przez Ministra Sprawiedliwości

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że 31.08.2022 r. nasz uczeń - Igor Klimek - został wybrany przez Ministra Sprawiedliwości na Regionalnego Przedstawiciela Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości. Igor będzie realizował zadania dotyczące praw pacjenta, prawa zdrowotnego, prawa pracy oraz prawa Narodowego Funduszu Zdrowia, a także zajmie się współpracą z Ministerstwem Zdrowia. W obszarze jego działań będzie edukacja zdrowotna, promocja zdrowia i pierwsza pomoc.

„Aby czasu nie marnować i sił nie roztrwonić. Mądrych ludzi trzeba słuchać i jak skarb ich chronić.”

Gratulujemy serdecznie!!!

Świat codziennych finansów – o ekonomii inaczej

Od września do listopada na lekcjach przedsiębiorczości i godzinach wychowawczych będzie realizowany projekt edukacyjny Bakcyl.

Celem projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości. Projekt jest częścią jednego z największych programów pozaformalnej edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji”

Nauczyciel podstaw przedsiębiorczości Alicja Kasprowicz

Wybory do Samorządu Uczniowskiego!

Kochani!

Jeśli chcecie startować w wyborach do SU 2022/2023, to właśnie nadszedł ten czas, żeby wysłać swoją kandydaturę.

Do końca tego tygodnia (23 września) możecie przesyłać zgłoszenia w wiadomości prywatnej na nasze media społecznościowe - TUTAJ

Opowiedzcie nam w nich coś o sobie i dołączcie swój własny program, który chcecie zrealizować! I koniecznie załączcie swoje zdjęcie!

WYBORY ODBĘDĄ SIĘ 30 WRZEŚNIA!
SU

Konkurs filmowy dla uczniów!

Różne języki - jedna Europa

Jeśli uczysz się języków obcych i interesujesz się europejską kulturą weź udział w konkursie online organizowanym w ramach Europejskiego Dnia Języków!

Szczegóły i regulamin znajduje się TUTAJ.
j.olb.

Konkurs na nazwę koła ekologicznego

Chcemy być eko! Bądźcie eko razem z nami!

Ogłaszamy konkurs na nazwę naszego szkolnego koła ekologicznego! W zgłoszeniu podajcie propozycję nazwy koła oraz swoje imię, nazwisko i klasę, a następnie wrzućcie je do skrzynki na głosy umieszczonej w holu szkoły.

Na zgłoszenia czekamy do 30 września (piątek). Zwycięzcę ogłosimy 3 października (poniedziałek).

Zajęcia hiszpańskiego!

Zapraszamy do udziału w zajęciach TUS czyli Treningu Umiejętności Społecznych.

Co to jest trening umiejętności społecznych?

Trening umiejętności społecznych (TUS) to znajomość zachowań społecznych, zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji, uczenie się rozwiązywania konfliktów. Podczas treningu rozwijamy zachowania akceptowalne społecznie i uczymy się regulacji emocjonalnej.
Trening umiejętności społecznych ma na celu nauczyć jego uczestników m.in. tego, jak reagować na swoje emocje, jak komunikować się z innymi ludźmi czy jak współpracować w grupie.

Podczas zajęć TUS ćwiczone są:
- umiejętności prospołeczne
- komunikacja
- emocje
- radzenie sobie z trudnymi sytuacjami
- mocne i słabe strony

Zajęcia maja formę cyklicznych spotkań w niewielkich grupach. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Pedagog szkolny: Bożena Gramowska
Psycholog szkolny: Marzena Górska-Zwolińska

Jeżeli fotografia jest Twoją pasją i chcesz się rozwijać w tej dziedzinie lub po prostu lubisz fotografować – zapraszam do udziału w kole fotograficznym! Naczelny szkolny fotograf Arkadiusz Stań

Szczegóły na szkolnym facebooku.

Zapisy do grupy TUTAJ.

UWAGA wszyscy ekoaktywiści!!!

Zapraszamy do Koła Ekologicznego!!!

Naszym celem jest uświadamianie młodym ludziom, że człowiek powinien być mądrym gospodarzem Ziemi i umieć racjonalnie korzystać z jej bogactw bez naruszania równowagi w przyrodzie.

Będziemy starali się przekonać uczniów o potrzebie podjęcia działań w celu ochrony środowiska naturalnego.

Spotykamy się w środy w sali 10 [X] na długiej przerwie.

Szkolny narodzie! Pomóż przyrodzie!

Pierwszy dzwonek 2022/2023

Kolejny rok szkolny rozpoczęliśmy od ciepłego powitania przez Panią dyrektor Monikę Chorążewicz nowo przyjętych licealistów oraz kontynuujących naukę w starszych klasach. Ze względu na dużą liczbę uczniów - 536 osób - uroczystości odbyły się w dwóch turach: najpierw dla klas pierwszych i drugich, a potem dla trzecich i czwartych. (Czytaj dalej)

NASI PARTNERZY

Skip to content